Nevera ničí aj dlhoročné manželstvá: Dá sa odpustiť alebo je dôvodom na rozvod?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Odpustili by ste neveru?

Nevera ničí aj dlhoročné manželstvá

Nevera je pre všetkých zamilovaných ťažkým úderom, s ktorým sa nedá len tak vyrovnať. Či už ide o muža alebo ženu, zasiahne hlboko najmä v dlhoročných vzťahoch a manželstvách.


Častý dôvod rozvodu

Nevera je veľmi častým dôvodom rozvodov. Čísla zo štúdií sa rôznia, no nie sú zanedbateľné. Údajne až 60 percent mužov a 40 percent žien bolo neverných aspoň raz. Podľa štúdie francúzskeho ústavu IFOP sa nevery dopúšťa 48 percent Francúzok, či už ide len o bozky, alebo sex a trvalý mimomanželský vzťah. Napriek tomu, až 90 percent Američanov, podľa prieskumu publikovanom v Psychology Today, tvrdí, že nevera je neodpustiteľná.

Čo je vlastne nevera?

Názory na to, čo je vlastne nevera sú rôzne. Hranice nevery, flirtovania a nevinnej hry sú preto pomerne tenké. Pre niekoho môže byť neverou už len četovanie a koketovanie cez sociálne siete, iní za neveru považujú len sexuálne podvádzanie partnera. Pravda je však taká, že nič nedokáže v manželstve spôsobiť taký chaos ako nevera. Všetko je náhle v troskách, nabúraná je aj dôvera a vzťah sa javí ako rozbitý.

Kým sa to ľudí netýka, mnohí z nich si vravia, že by neveru nikdy neodpustili. V čerstvých vzťahoch sa to možno dá pochopiť, ako si však poradiť v manželstvách, ktoré trvajú roky? Nie je to vôbec tak jednoduché...


Mohlo by vás zaujímať: Nevera otrasie nejedným vzťahom: Priznať ju, či radšej mlčať ako hrob?


Podozrivé správanie

Nie vždy je jednoduché rozoznať, či ide o neveru. Akokoľvek je však utajovaná, vždy nakoniec vypláva na povrch. Existuje množstvo signálov, ktoré naznačujú, že vo vzťahu niečo nie je v poriadku.

1. Náhle zmeny v časovom rozvrhu. Manžel či manželka začali chodiť z práce neskôr, prípadne trávia odrazu viac času mimo domu. Pritom často sú tieto aktivity zahmlievané a neobjasnené. Pri takomto správaní je na mieste klásť si otázky. S podozrievavosťou to však netreba preháňať.

2. Náhle koketovanie. Keď sa ona alebo (špeciálne) on začnú viac zaujímať o svoj zovňajšok, kupovať si kozmetiku, prípadne oblečenie, ktoré by si nikdy predtým nekúpili, obzerať sa v zrkadle, v prípade mužov si napríklad kupovať v lekárni prípravky proti vypadávaniu vlasov, je na mieste spozornieť.

3. Zmena vo frekvencii sexuálnych stykov. Neverný partner môže vykazovať sexuálny chlad voči partnerke, alebo naopak sa môže tiež snažiť častejšom sexom "zmazať" svoju vinu.

4. Podozrivé používanie telefónu. Ak zrazu zmizne mobil, ktorý so sebou osoba inak všade nosila, ide o možnú známku nevery. Keď neberie telefón vo vašej prítomnosti, je potrebné sa znepokojovať. „Niekoľkokrát týždenne u nás zvonil doma telefón, ale keď som ho zdvihla, nikto na druhom konci nebol," spomína Lea. „Keď sa manžel dostal k telefónu skôr než ja, hovoril údajne s mamičkou, ktorá však tentoraz nezavesila," dodáva.

5. Hmotné známky. Stopa rúžu na košeli, parfum, ktorý nepoužíva, dlhé a svetlé vlasy u brunetky, chlpy psa alebo mačky na svetri, keď ste tieto zvieratá nikdy doma nemali. Ďalej sú to darčeky, ktoré dostal(a) od „kolegov“ alebo „rodiny.“ Je veľa známok, ktoré hovoria samé za seba.

6. Meno, ktoré sa v rozhovore často objavuje. Zamilovaní majú potrebu hovoriť o svojej vyvolenej alebo o svojom vyvolenom. A to do tej miery, že o ňom alebo nej hovoria aj so svojím partnerom. Ak sa v rozhovore veľmi často objavuje meno kolegu alebo kolegyne, môže ísť o neveru.

Myslieť na budúcnosť

Ak sa o nevere dozviete, doprajte si dostatočne dlhý čas na to, aby ste všetko strávili, poplačte si, posmúťte. Skúste však nebyť sami, ale tráviť čas v okruhu ľudí, ktorým dôverujete a ktorých rady vám môžu pomôcť.

Pokiaľ zistíte, že ste obeťou hry zo strany vášho partnera, je dôležité zamyslieť sa nad vlastnou situáciou. Dôležité je teda myslieť hlavne na budúcnosť a nie na minulosť. Máte pocit, že váš vzťah má ešte čo ponúknuť, že bez druhej osoby si nedokážete predstaviť život?


Mohlo by vás zaujímať: NÁZOR Hranica medzi láskou a nenávisťou je viac než tenká: Kde začína nevera?


Sledovať vlastné záujmy

V praxi je najlepšie riadiť sa tým, čo je pre podvedeného najlepšie. Sledovať vlastné záujmy, zosumarizovať si, čo ste spolu prežili, čo stratíte a či jedno zakopnutie znamená zrútenie všetkého, čo ste roky budovali.

Obnova vzťahu je možná iba v prípade, ak obaja partneri sú ochotní sa zmieriť so situáciou a odpustiť si navzájom. Bez toho, aby sa k minulosti vracali a pripomínali si ju. Majte však na mysli staré známe pravidlo, že kto sa pošmykol raz, môže sa pošmyknúť opäť.

Tri rady

 • Nevera je ťažká, no nie je to najstrašnejšia vec, ktorá vás v živote stretla
 • Neľutujte sa a neuzatvárajte sa do seba
 • Zamestnajte ruky aj mozog – nájdite si nové hobby, alebo sa venujte obľúbenému koníčku

Množstvo otázok

Vidíte zo strany človeka, ktorý podviedol snahu napraviť svoje chyby? Alebo počujete len prázdne sľuby? Prípadne o vás už nemá záujem a vybral si teda druhého partnera či partnerku? V poslednom prípadne už nie je o čom premýšľať. Musíte sa zmieriť s tým, že ste druhú osobu pravdepodobne definitívne stratili. Aj pre vás to však môže byť nový začiatok a cesta von z nefunkčného vzťahu.

Platí tiež, že nenechajte iných rozhodnúť za vás. Skúste sa o budúcnosti a vyrovnaní sa so situáciou riadiť nielen srdcom, ale hlavne rozumom. Hlavou vám bude prúdiť množstvo otázok, skúste tak na ne postupne hľadať odpovede.


Aké skúsenosti s neverou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Natália, ČTK, L'Express
 • Foto: gettyimages

Diskusia (32)

 • Janka 04.02.2019, 10:29

  Chcem len napísať aké dalšie pokračovanie m tento môj príbeh. Muž sa vrátil ku nám s prosíkom, vysvetlovaním, ako ho zviedla, čo je to zač a podobne. Viete si to predstavit. Uverila som mu a prežili sme pekné 3 mesiace, kým sa opät nechytil a sme asi tam kde sme boli. Prácu bližšie nechcel , aj sme boli na pohovore, aj ho vzali , ale nešiel kvôli platu, hoci by sme to zvládli, nezarábam až tak zle. Namiesto toho si vzal dalšie auto na leasing . Mám taký dojem, že žije dvojitý život a nevie sa ani jedného vzdat. Cakám kým príde dajaký zlom, ona mi dokonca začala písat , že ho miluje na smrt , že sa ho nevie vzdat, že ona lásku neplánovala, ale jednoducho to prišlo. Minule mu prišiel účet za telefon , mal tam 900 sms, men ich nepísal, takže v kontakte sú. Priznal sa mi, že bol za ňou a skončili v posteli, ked som ho posielala preč, nechcel. Je to tak strašne komplikované , chodím stále ku psychiatričke a psychologičke , spracúvam veci lepšie ale bojím sa čo príde a ako sa s tým vyrovnám. Ked mu aj píšem, odpovedá mi krátko a stručne , dakedy sa vôbec nenamáhal, tak si myslím, že ešte nie je nič stratené. Neviem, skutočne neviem. Nebol by problém ísť priamo tam a vydiskutovat si to , ale necítim sa na to pripravená , čo tam zistím, mám chut jej vrazit. Takto sa trápim, ale srdce stále nechce počúvnut rozum.

 • katka 10.10.2018, 12:55

  mozem povedat len jedno,nevera je "svina". bola som v manzelstve nestastna,miesto toho aby som sa rozviedla,nasla som si milenca.nestastne rozhodnutie.trvalo to 6rokov.z milenca sa vyklul nenormalny ziarlivec a majetnik.ked som uz nezvladala dvojity zivot,ukoncila som to.milenec sa pomstil,vsetko vyzradil manzelovi,do najmensich detailov.chcela som odist od manzela,vsak kto odpusti taku neveru,na kolenach prosil,aby som zostala,ze ma miluje a vsetko mi odpusti........neda sa,roky mi to pripominal roznymi narazkami.......dnes je tomu uz desat rokov,stale sme spolu........neviem,ci sa cez to preniesol,uz nema narazky........neurobte taku chybu......

 • Eva 09.10.2018, 17:09

  Janka, skús sa pozrieť sem, možno ti to pomôže. Ja som na tejto ceste už 10ty mesiac http://www.zachranamanzelstva.com/Knihy/lekcie-z-knihy/moja-milovana

 • evelina 03.10.2018, 10:49

  Janka, veľmi dobre a múdro si zhodnotila celú situáciu.... a ako napísal Ľuboš, príde deň, keď sa kolenačky príde prosiť, aby sa mohol vrátiť, tomu ver. Ale ani ty ani deti už nebudete mať o to záujem. Tvoj príspevok nasvedčuje tomu, že psychiatrička odvádza dobrú robotu. Nemáš dôvod sa ponáhľať do nového vzťahu ani nenávidieť ostatných mužov, ktorí za činy toho budúceho ex nemôžu... Preto sa prestaň trápiť zbytočnými pocitmi, deti ťa potrebujú, prišli o otca, nech bol akýkoľvek.

 • TITAN444 03.10.2018, 07:51

  Každý kto odpustí neveru alebo dáva druhú, tretiu šancu je psychicky chorý človek.

 • Janka 03.10.2018, 07:45

  ďakujem, ľuboš, ako hovorí psychiatrička - len žiadne predstavy, možno je to úplne inak ako to na prvý pohľad vyzerá, neviem, možno je

 • Janka 03.10.2018, 07:44

  Evelina, neviním len ju, ale aj jeho a tiež seba, uvedomujem si to všetko veľmi dobre. 10 rokov sme fungovali bežne, potom začal chodiť do sveta a ďalej a ďalej... Ona si mala preveriť ako to naozaj je, nie, čo jej on narozprával a to veru vie. Že má deti a ženu - to si mal uvedomiť v prvom rade on . Láska býva vraj slepá ? Necítim sa stará, len zradená a zvnútra úplne vykradnutá. O deti nikdy záujem nemal a vidno to aj na ich vzťahu k nemu, čo ma vždy trápilo a snažila som sa nejako to naprávať . Pripadalo mi to, že ho len brzdíme a túži zažiť niečo nové a vzrušujúce a to rodina pre neho nebola. Čo už teraz ? Uvedomujem si svoje chyby , ale v tomto vzťahu mi je to už asi nanič. Možno povieš, že pre možný budúci vzťah sa mi to zíde, ale vždy keď vidím nejakého muža, čo po mne pozrie, aj keď len náhodou, mám chuť mu vraziť. Pred deťmi sa snažím fungovať normálne, nekydať na neho ,väčšinou to zvládam, ale mám všelijaké chvíle.

 • ľuboš 02.10.2018, 20:42

  Janka, veľa síl prajem. Rok budeš totálne odpálená, druhý prežijes,ani nebudeš vedieť ako. Potom..., Potom si zvykneš a zmieris. Ale: nikdy to nebude a nie je, ako si to jeden, hlavne neverník, predstavuje. ABY ešte neprišiel za Tebou kolenacky...

 • evelina 02.10.2018, 16:13

  Janka, napísala som len svoj názor, s ktorým nemusíš súhlasiť, aj keď ti to isté hovorí vraj každý. Je to vec pohľadu, aj keď máš 42, ja hovorím, že si stále mladá na to, aby si sa zožierala kvôli nevernému mužovi. Ty si myslíš, že už máš život za sebou a si stará? 20 rokov si budovala rodinu sama? kde bol tvoj muž? 20 rokov si ho nechala chodiť samého na 2-3 týždňovky? prečo? Ak ťa muž opustil, prečo viníš z toho tú ženu a nie jeho (a trochu aj seba)? Vypracoval sa na tvojom chrbte, mohli ste si teraz užívať, tak čo mu chýbalo, že ušiel k inej žene? spravodlivosť na tomto svete je ilúzia, nehľadaj ju.

 • Janka 02.10.2018, 15:53

  Martin, držím palce, si veľkodušný muž. Ten môj o druhú šancu pravdepodobne nestojí, navrhovala som mu, že nech si nájde prácu blízko a že uvidíme časom, ale moje dôvody z rozumu asi neprehlušia tú jeho lásku. Drž sa, keď si to už priviedol až sem. U tvojej manželky to bola viac-menej jednorazovka , aspoň tak sa mi to javí, ale v mojej situácii je to už asi dlhší vzťah, na čo ja nemám. Dokonca chcel vinu zvaliť na mňa, že ja podvádzam a preto aj on - prehľadal mi celý telefón, chcel ísť na môj fb, ktorý používam minimálne a ešte kopu svinstiev.

1 2 3 4 >

Pridať komentár