10 zaujímavých faktov o kravách: Nerozoznajú červenú a sú múdrejšie, ako by ste čakali

Krava má rovnaký počet zubov ako dospelý človek. Aké ďalšie zaujímavé fakty o nich vieme? (Zdroj: unsplash.com/Daniel Quiceno M)

V spoločnosti sa veľa diskutuje najmä o psoch či mačkách, pretože sú obľúbenými domácimi spoločníkmi. V ríši zvierat však nájdeme množstvo ďalších druhov, ktoré vyrážajú dych. Patria medzi ne aj kravy.

Kto by už len uhádol, že kravy sú jedny z mála zvierat na Zemi, ktoré si pamätajú ľudí podľa tvárí? Svojich chovateľov totiž neidentifikujú podľa pachov, hlasu ani iných charakteristických čŕt. A čo ďalšie zaujímavé o kravách sa môžeme dozvedieť?

Viete, ako sa krava v istých fázach života vlastne volá?

Na úvod je dôležité zorientovať sa v pomenovaniach. Kravou rozumieme samicu, ktorá porodila aspoň jedno teľa.  Pokiaľ krava ešte nemala teliatka, v tom prípade sa nazýva jalovica. A rozdiel nájdeme aj v samčom svete. Býk je dospelý samec používaný na chov a možnú prácu. Naopak, vôl je vykastrovaný samec, ktorý sa chová hlavne na mäso.

1. Nos, ktorý im možno závidieť

…samozrejme, nie tak doslovne. Ich čuch je však extrémne dobre vyvinutý. Údajne sú schopné rozoznať rôzne pachy až do vzdialenosti desiatich kilometrov.

2. Množstvo potravy vás prekvapí

Dospelá krava dokáže za deň skonzumovať až neuveriteľných 45 kilogramov potravy. Za deň vypije zhruba 110 až 190 litrov vody. Uznajte sami, že chov kráv si vyžaduje naozaj veľké pasienky.

3. Základom je poriadne prežuť

Pokiaľ ste videli akúkoľvek kravu na pastvinách, pravdepodobne spásala trávu. Tú však neodkusuje, ako by sme sa mohli mylne domnievať. Krava má totiž zuby iba zdola, preto si steblá trhá jazykom a prežúva až zhruba 50-krát za minútu.

4. Hnoj a skleníkové plyny

Krava zároveň vyprodukuje až 36 kilogramov hnoja. Ročne vypustia zo svojich tiel asi 100 litrov metánu. Kvôli tomu sú hlavnými poľnohospodárskymi producentmi skleníkových plynov.

5. Nevidia červenú farbu

Aj vás tento fakt prekvapil najmä v súvislosti s tým, že matadori používajú červenú vlajku? V skutočnosti to, čo dráždi hovädzí dobytok, je mávanie samotnou vlajkou. Červená sa používa na maskovanie krvi.

(Zdroj: unsplash.com/
Claudio Schwarz)

6. Ich zmyslom života je rutina

Kravy majú v zásade každý deň ako cez kopirák. Zhruba osem hodín strávia prežúvaním potravy, ďalších osem hodín im zaberie prehĺtanie. V rovnakom osemhodinovom intervale trvá aj spánok.

7. Koľko mlieka vyprodukujú?

Priemerne je to 30 l mlieka denne. Avšak táto produkcia sa dá o niečo aj zvýšiť. Postačí, ak krava dostane svoje meno a chovateľ sa k nej správa s náklonnosťou. Psychická pohoda totiž u nej podporuje produkciu mlieka. O tomto triku vedeli aj naši predkovia. Za všetko hovorí legendárna scéna z filmu Slunce, seno…, kde kravám púšťali hudbu.

8. O domestifikácii kráv sa veľa toho nevie

Avšak už minimálne pred 6000 rokmi v starovekom Egypte boli kravy skrotené. Na území moderného Turecka totiž archeológovia našli fosílne pozostatky domácej kravy. A tie sú určite staré viac ako 10 000 rokov.

9. Posvätné zviera

V Indii je krava uctievaná ako posvätné zviera. To sa však netýka indického štátu Goa. V tejto oblasti totiž väčšinu obyvateľstva tvoria kresťania a nie hinduisti.

10. Zápis v Guinessovej knihe rekordov

Najväčšia krava na svete, zapísaná v Guinessovej knihe rekordov, žila na začiatku 20. storočia. Jej hmotnosť bola len približne 2,3 tony. Výška v kohútiku  však dosahovala 188 centimetrov.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame