Dlhá a tuhá zima dá autu zabrať: Na tieto veci počas jarnej údržby nezabudnite

Auto

flickr.com/autorepairframinghamma

Jarná údržba automobilu býva jednou z najzanedbávanejších povinností motoristu. Iste, nikto vás nepokutuje, ak sa o auto starať nebudete, to sa vám však časom vypomstí samo. Ako ho pripraviť na jarnú prevádzku, aby stále slúžilo k vašej spokojnosti?

Najideálnejšie je, ak svoje auto zaveziete do servisu, kde sa o všetko postarajú. Ak sa rozhodnete dať si všetku do poriadku sami, dbajte predovšetkým na niekoľko vecí.

Pneumatiky

Pre mnohých vodičov sú pneumatiky tým jediným, čo po zime vymenia. Odporúča sa prezuť na letné gumy v prípade, že teplota presiahne 7 stupňov Celzia. Zimná pneumatika je totiž z mäkšej zmesi a rýchlejšie by sa opotrebovala. Nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu pneumatík. Tie letné bývajú po 5 rokoch ešte v dobrej kondícii, zimné sú vo väčšine prípadov už zrelé na odpis. Ak letné pneumatiky majú hrúbku dezénu nižšiu ako 1,6 mm, už ich autu ani nedávajte. Zimné zas nemusíte skladovať do ďalšej zimy, ak dosiahli 3 mm.


Všetko o autách nájdete na www.podkapotou.sk


Motor 

Po zime nemusíte nutne meniť prevádzkové kvapaliny, preventívne ich však skontrolujte. Taktiež venujte pozornosť kontrole všetkých tesnení na motore. Dôležité je aj jeho vyčistenie. Zvnútra ho od nečistôt môžete očistiť napríklad aj tankovaním prémiových palív. Sú síce drahšie, no zvýšia motoru výkon a zbavia ho mnohých nečistôt, takže bude fungovať ako nový. Už po niekoľkých tankovaniach dôjde k jeho výraznému prečisteniu.

Karoséria

Tej sa ujde množstvo rán. Ničí ju nielen posypová soľ na ceste, ale aj množstvo odletujúcich kamienkov. Ak ju potrebujete aj nalakovať, nemusíte hneď utekať do lakovne. Na menšie odreniny postačí aj korekčná ceruzka a poradí si s ňou naozaj každý. Dôležité je dôkladné vyumývanie. Najideálnejšia je vysokotlaková hadica a ručné umývanie. Buďte dôkladní a nezabudnite na nijaký záhyb. Ručné umývanie je obzvlášť vhodné, pretože je voči laku oveľa šetrnejšie ako klasická autoumyvárka. Pozornosť venujte aj pántom dverí, v prípade potreby ich ošetrite.


Mohlo by vás zaujímať: Jarné upratovanie si zaslúži aj vaše auto: Poradíme vám, ako na to!


Sklá a stierače

Venujte dostatočnú pozornosť aj sklám, obzvlášť tomu čelnému. Ak vám do neho vrazil v rýchlosti kameň a zanechal stopu, s ošetrením a zatmelením neváhajte. Puklinka sa veľmi ľahko môže rozrásť a výmena čelného skla nebýva práve najlacnejšou záležitosťou. Aj stieračom doprajte oddych. Vhodná je výmena, nakoľko už nemajú takú pružnosť ako na začiatku zimy. Uznajte sami. Koľkokrát sa vám ráno nechcelo odpratávať z čelného skla napadaný sneh a museli sa s ním popasovať stierače?

Batéria a filtre

Batéria je v zime veľmi namáhaná. Studené štarty jej na výdrži rozhodne neprispievajú. Moderné bezúdržbové batérie sú v tomto ohľade na tom dobre, pri starších batériách skontrolujte množstvo elektrolytu, alebo ju dobite, prípadne vymeňte. Ani vzduchový filter si nevyžaduje extra údržbu, stačí jeho očistenie tlakovým vzduchom.


Mohlo by vás zaujímať: Auto po zime: Doprajte mu jarnú údržbu a bude fungovať na jednotku


Čo radšej nechať na odborníkov?

Brzdy

Ide o najdôležitejší bezpečnostný prvok. V zime sú výrazne namáhané a preto na ne nezabúdajte. Okrem klasickej kontroly brzdového obloženia si dajte skontrolovať aj teplotu varu brzdovej kvapaliny a v prípade potreby ju radšej vymeňte.

Geometria 

Geometria vášho auta je jednou z najzásadnejších vecí, na ktoré by ste mali brať ohľad. Nesprávna geometria negatívne ovplyvňuje stabilitu a správanie sa automobilu. Kvôli nej môžete mať napríklad problémy aj pri brzdení, ide teda o dôležitý faktor bezpečnosti. Pri nesprávnej geometrii si môžete problémy len pridávať. Po prezutí na letné pneumatiky budú nerovnomerne opotrebovávané a zbytočne si ich zničíte. Po zime, kedy sú cesty plné výtlkov a nerovností, býva geometria častokrát pozmenená, preto na ňu v žiadnom prípade nezabúdajte.

Podvozok

Počas zimy ide o jednu z najnamáhanejších súčastí automobilu. Nečistoty a rany od nerovností či kameňov sú na dennom poriadku. Preto mu venujte zvýšenú starostlivosť. Návšteva servisu je pomerne drahá, no ak by ste sa rozhodli pre údržbu doma, nezabudnite na jeden fakt. Určite nespotrebujete všetky laky a spreje, navyše málokto má doma všetko potrebné náradie, takže sa vám možno návšteva servisu oplatí viac. Podvozok je vhodné po očistení o skontrolovaní ošetriť špeciálnymi prostriedkami. Nezabudnite ani na kontrolu tlmičov, ktoré majú toho po zime pravdepodobne už dosť.


Mohlo by vás zaujímať: Chceli by ste predať svoje auto? Tieto faktory určujú jeho cenu


Nie je na mieste šetriť

Cena jarnej prehliadky nie je v žiadnom prípade závratná. Jej cena začína už od 9 eur v závislosti na servise. Za túto cenu vám skontrolujú len to nevyhnutné. Ak by ste chceli kontrolu všetkého v zozname, bude vás stáť prehliadka o niečo viac. No aj tak ide o zanedbateľnú sumu v porovnaní s tou, akú by ste zaplatili za opravu ako dôsledok nedbanlivosti. Navyše, mnoho automobiliek ponúka akcie, pri ktorých máte jarnú prehliadku zdarma, platíte len za prípadné opravy. Znova platí, prevencia je často lacnejšia ako zanedbanie údržby. Venujte preto svojmu štvorkolesovému miláčikovi nejaký ten čas a on sa vám odvďačí ďalšími tisíckami bezproblémových kilometrov.


Potrpíte si na jarnú údržbu vášho štvorkolesového miláčika? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/autorepairframinghamma, flickr.com/autorepairframinghamma, David
Odporúčame