Ferkom či Ferinom nechýba taliansky šarm: Svoje meniny oslavujú práve dnes

František Dibarbora

snd

4. októbra gratulujeme všetkým Ferom, Ferkom, Ferinom, Frantom, Franckom. Meno František má pôvod v taliančine, jeho význam je malý Francúz. Nositelia tohto mena sú bystrí, citliví a intuitívni, no zároveň nepokojní a dvojtvárni, radi poučujú. Známym Františkom bol kňaz a humanista – svätý František z Assisi, patrón Talianska a ekológov, ktorého posolstvom bol pokoj a dobro. Založil rehoľu františkánov a zaviedol do cirkevného života mnohé reformy. Meno František prijal aj súčasný pápež, na Slovensku ho nosí viac ako 80 000 mužov a chlapcov.

František Krištof Veselý (1903-1977)

Skalický rodák, prvý profesionálne vyškolený spevák a herec v slovenských divadlách. Vyrastal u starých rodičov, už v detstve svoj talent prejavil v cirkevnom speváckom zbore. Jeho spevácka kariéra začala cestou do Budapešti, na hraniciach ho však omylom zatkli ako špióna a tak dorazil do cieľa cesty dva týždne po pohrebe nevlastného brata. Zostal žiť u matky a prijal meno Krištof po otčimovi, ktorý si ho adoptoval. Umelecké nadanie ďalej zúročil štúdiom na Štátnej hereckej škole v Budapešti, štúdium si financoval z platu zboristu v operete. Miesto v SND, kde hľadali sólistu-bonvivána, získal vďaka priateľovi z detstva Jankovi Blahovi šťastnou náhodou. František Krištof Veselý bol šarmantný umelec, spieval a hral v maďarčine, slovenčine i češtine. V predvojnovom období nahral v rozhlase vyše 250 piesní, čo mu prinieslo spolu s filmom a vystúpeniami v televízii veľkú popularitu. Jeho profesionálne galantné vystupovanie obdivovali nielen ženy a aj 100 rokov po jeho narodení majú šlágre a filmy, v ktorých hral, svojich fanúšikov. Verný svojmu priezvisku prináša charakteristickým zvukom rozpoznateľnú atmosféru a dobrú náladu dodnes. „Som uvedomelým optimistom. Snažil som sa rozdávať ľuďom tento optimizmus a úsmev, lebo vždy som najšťastnejší, keď vidím okolo seba veselé tváre. Neznášam zatrpknutosť, smútok mi ide na nervy, život treba prežiť s veselou mysľou. Aj z maličkostí sa možno tešiť a každé ráno sa dá vstávať s úsmevom na perách a s radosťou z toho, že žijem a svieti slnko,“ povedal tento elegán, ktorého sprevádzal na javisku vždy nadšený potlesk. Pripomeňte si ho najznámejšími melódiami:

Dedinka v údolí, Len bez ženy, Nerob si starosti Miško, Prečo sa máme rozísť alebo Skôr než odídeš


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


František Dibarbora (1916-1987)

Obľúbený slovenský herec mal talianskych predkov, jeho dedo DiBarbara prišiel na Slovensko za čias Rakúsko-Uhorska. Bol najmladším z ôsmich detí jeho syna, železničiara Giacoma. František Dibarbora bol predstaviteľom mnohých divadelných, filmových i rozhlasových postáv, estrádnym zabávačom a pedagógom na VŠMU. Spolu s ďalšími hereckými kolegami (napr. s Ladislavom Chudíkom či Petrom Karvašom) zakladal bratislavské divadlo Novú scénu. V mladosti hrával a bol veľkým fanúšikom železničných modelov. Prvé vláčiky si rozložil na pingpongovom stole. Bol veľkým milovníkom opery a športovým fanúšikom. Zomrel 4. septembra 1987 na následky tragickej autonehody na novootvorenom Prístavnom moste v Bratislave.


Mohlo by vás zaujať: Meno Mária kraľuje Slovenkám: Spoznajte jeho zaujímavé nositeľky


Frank Sinatra (1915-1998)

Populárny americký spevák a herec s hlbokými modrými očami, syn talianskych prisťahovalcov, dosiahol vrchol svojej hviezdnej kariéry v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Kvôli kariére speváka nedokončil ani strednú školu. Tento fenomenálny barytón dokázal bez nadýchnutia zaspievať až osem taktov. Bol miláčikom žien a nezabudnuteľným interpretom. Veľmi si zakladal na profesionalite a ešte v 75 rokoch absolvoval svetové koncertné turné, jeho publikum tvorilo niekoľko generácií. Mal rád bujarú zábavu, večierky a pekné ženy, bol vraj prehnane čistotný. Frank Sinatra bol podozrivý z kontaktov s mafiou, čo sám nikdy nepriznal a nebol ani po mnohých vyšetrovaniach obvinený.


Mohlo by vás zaujať: Zajtra oslavujú všetci Michalovia: Čo o nositeľoch tohto mena ešte neviete?


Ďalší známi Františkovia:

  • František Zvarík (1921-2008) – slovenský herec a spevák
  • František Filipovský (1907-1993) – český herec
  • Ferenc Liszt (1811-1876) – klavírny virtuóz a uhorský hudobný skladateľ
  • Francesco Petrarca (1304-1374) – taliansky renesančný básnik
  • Franz Kafka (1883-1924) – spisovateľ židovského pôvodu

Poznáte nejakých ďalších známych Františkov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: snd, snd, youtube, mm
Odporúčame