FOTOPOSTUP Vianočné stromčeky z papiera: Príjemné spestrenie slávnostného stola

Fotopostup

plnielanu.sk

V dnešnom fotopostupe vám ukážeme, ako ľahko a lacno si môžete vyzdobiť domácnosť pútavými vlastnoručne vyrobenými dekoratívnymi stromčekmi z baliaceho papiera. Pôvodná myšlienka tohto nápadu pracuje s taftovými alebo saténovými stužkami, ktoré sa pomocou špendlíkov prichytávajú o plný polystyrénový kužeľ. Nám sa však v tomto prípade páči najmä cenová nenáročnosť, jednoduchosť výroby a vďaka vianočným baliacim papierom aj krásna farebnosť. Ako začať?

Budeme potrebovať:

  • Vianočný baliaci papier
  • Veľký výkres, rozmer A3
  • Tyčinkové lepidlo
  • Nožnice

Finančná náročnosť: Baliaci papier 0,50 – 0,70 €, veľký výkres 0,10 – 0,15 €, lepidlo cca 0,60 €

Časová náročnosť: cca 1,5 hodiny / 1 stromček


Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Postup:

Pripravíme si všetky potrebné veci. Zo skúsenosti odporúčam, aby ste zvolili baliaci papier s menším vzorom, ideálne s lesklými časťami (do zlata alebo strieborna).
   
Z výkresu musíme vystrihnúť kruhové štvrtiny, z ktorých vyformujeme v ďalšom kroku kužeľ. Ako vidíte na obrázku, na jeden výkres sa zmestia hneď dva – z jedného bude stromček o výške cca 26 cm, z druhého o výške cca 19 cm.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Ozdobte si Vianoce vlastnými výrobkami: Adventný veniec dvakrát inak


Zlepením vyformujte kužele – získate tak základne pre stromčeky, na ktoré sa budú lepiť “vetvičky” z baliaceho papiera.
   
Na rad prichádza baliaci papier. Najskôr z neho nastrihajte pásy o hrúbke 1,5 – 2 cm. Každý pás rozdeľte na menšie časti – cca 12 až 13 centimetrové pásiky. Vašou úlohou bude z týchto pásikov vytvoriť zlepením slzičky, ktoré budú predstavovať vetvičky stromčeka. Spotreba na jeden stromček je cca 70 x 50 cm.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Nepravidelný tvar i veľkosť: Poradíme vám, ako zabaliť vianočné darčeky


Lepenie pripravených vetvičiek z baliaceho papiera začína odspodu, cca 2,5 – 3 cm od dolnej hrany. Postupujte rovnomerne a úhľadne. Toto bude vašou úlohou až po samý vrchol kužeľa.
   
Jednotlivé “vetvičky” sa snažte v každom ďalšom rade ukladať tak, aby vyplnili medzery medzi spodnými radami. Takto bude stromček pekný, rovnomerný, bez toho, aby bolo vidno výkres alebo prípadné nerovnosti.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Lacná a efektná vianočná výzdoba: Vyrobte si snehovú vločku z papiera


Čím pôjdete vyššie, tým bude dôležitejšie, aby ste si dali záležať na ukladaní. Vetvičky preto začnite čiastočne prekrývať, aby nevznikali prázdne miesta.
   
Približne 1,5 cm od vrcholu kužeľa skončí posledný rad. Vrchol opatrne oblepte kúskom baliaceho papiera.

Mohlo by vás zaujímať: Najdodržiavanejší vianočný zvyk: Moderný či prírodný, biele alebo zlaté ozdoby. Všetky sú krásne!


Na vrchol patrí hviezda, alebo ani nemusí. To už necháme na vás. Stromček môžete dozdobiť malými LED svetielkami na baterky, alebo na vetvičky prilepiť drobné dekoratívne prvky (guľôčky, hviezdičky, zvončeky – stačí rozobrať staršiu reťaz). Výborne sa ukáže na poličke, komode alebo aj slávnostnom stole. Ešte lepšie, ak ich je viac, rôznych veľkostí. Stromček na obrázku má výšku 26 cm (bez hviezdy) a v základni dolu priemer 20 cm.

Aké ďalšie pekné vianočné ozdoby si doma vyrábate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame