Pripravte sa na poriadne zľavy a nákupy pred Vianocami! Viete, ako vznikol Black Friday a dokedy trvá?

Black Friday

Tento rok Black Friday pripadá na 25. novembra 2022 (Zdroj: GettyImages)

Samozvaný sviatok milovníkov nákupov dobre poznáme aj na Slovensku. Hoci vznikol pôvodne v Amerike, dnes je Black Friday celosvetovým fenoménom. Zatiaľ, čo u nás výpredaje prebiehajú pomerne pokojne, inde vládne hotové šialenstvo. Pre tento deň sú typické preplnené obchody, dlhé rady nakupujúcich a neraz aj bitka o vianočné darčeky. To ale nie je pravý dôvod, prečo dostal názov aj Čierny piatok. Ako teda pojem Black Friday vznikol a kedy sa môžete tešiť na zľavy?

Čo znamená označenie Black Friday?

Označenie „čierny“ všeobecne vyvoláva dojem niečoho zlého. Tak prečo obchodníci lákajú zákazníkov práve týmto označením? Názov Black Friday sa prvýkrát objavil niekedy v 60. rokoch vo Filadelfii. Miestnym policajtom robila vrásky na čele zlá dopravná situácia v čase okolo Vďakyvzdania, spôsobená húfnymi presunmi za nákupmi a rodinou. Hustá premávka, zápchy a vysoká nehodovosť boli pravidlom. Preto prívlastok „čierny“.

Pojem zľudovel a neskôr internetový obchod použil Čierny piatok ako označenie pre deň, kedy bol najväčší výpredaj. Išlo o skvelý marketingový ťah, ktorý sa premenil na celosvetovo známu reklamnú akciu so zameraním na zľavy. O počiatkoch názvu Black Friday jestvuje aj iná teória. Vychádza zo starých účtovných kníh, do ktorých sa straty zaznamenávali červenou a zisky čiernou farbou. A v období po Dni vďakyvzdania prevládala farba čierna.

Čierny piatok nie je vždy v piatok

Iste aj vás zaujíma, ktorý dátum si máte zakrúžkovať v kalendári. Každým rokom však Black Friday pripadá na iný deň a väčšina obchodníkov si aj tak stanovuje vlastný termín zahájenia výpredajov. Tie môžu trvať aj dva týždne. Tento rok Black Friday pripadá na 25. novembra 2022. Prevádzky zvyčajne znižujú ceny od polovice novembra do začiatku decembra. Avšak zmienka o Black Friday v reklamných spotoch dva týždne pred Vianocami tiež nie je nič výnimočné. K presným dátumom výpredajov u konkrétneho obchodníka sa dopátrate na internete.

Bláznivý nákupný maratón

Hoci nákupná horúčka stúpa aj na Slovensku, zákazníci sú u nás disciplinovaní a prevažná časť využíva pohodlný nákup na internete. V Amerike Black Friday občas hraničí so šialenstvom. Svoje o tom vedia ľudia v prvej línií, teda zamestnanci kamenných obchodov. Opisujú bizarné situácie, kedy ľudia kvôli zľavám strácajú zdravý rozum. Bitky o posledné kusy, kradnutie tovaru z nákupných košíkov, či hádky v rade pri pokladni sú iba ľahkým predjedlom toho, čo musia predavači stráviť. Neraz čelia aj hrubému správaniu, absurdným požiadavkám ba dokonca fyzickým útokom.

Na internete sa dopátrate k najrôznejším prípadom. Viete si napríklad predstaviť, že prídete do práce a zákazník vás udrie do tváre v domnienke, že ste sa predbehli v rade? Alebo, že musíte vziať neodbytnú osobu do skladu aby sa presvedčila, že tovar je skutočne vypredaný? Aj o tom sú výpredaje Black Friday v niektorých krajinách.

Nie je zľava ako zľava

Bezhlavé nakupovanie počas výpredajov sa často nevypláca. Nie každá zľava je zárukou výhodného nákupu. Obchodníci majú rôzne praktiky. Bežne nadsadia pôvodnú cenu a lákajú na vysokú zľavu. Reálna zľava ale nie je taká výhodná a niekedy je produkt dokonca drahší. Preto sa neriaďte podľa výšky zľavy, ale konečnej sumy. Ak chcete nakúpiť naozaj výhodne, mali by ste vedieť, čo chcete. Sledujte ceny počas roka a keď príde Čierny piatok, striehnite na akcie.

Nakupujete radi v zľavách počas Black Friday?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame