Rakovina nie je novodobou chorobou: Výskum odhalil, že s nádormi bojovali už naši predkovia

Starí Egypťania mali vykonávať experimentálnu liečbu rakoviny mozgu u človeka (Zdroj: Freepik/freepik)

Rakovina je ochorením, ktoré mnohí často titulujú za novodobú chorobu. Ľudstvo sa s ňou, žiaľbohu, stretáva už storočia. V súčasnosti však pacienti dostávajú omnoho lepšiu liečbu, možnosť na úplné vyliečenie a plnohodnotný život po výhre nad zákerným ochorením. Nebolo tomu tak vždy, no lekári z minulosti vždy robili to, čo bolo v ich silách. To je aj prípad starý vyše 4000 rokov zo starovekého Egypta, o ktorom vyšla nedávno štúdia.

Boj proti rakovine

V odbornom časopise Frontiers in Medicine sa objavila nová štúdia, ktorá súčasnej medicíne objasňuje postupy v boji proti rakovine spred viac ako 4000 rokov. Starí Egypťania mali údajne vykonávať experimentálnu liečbu rakoviny mozgu u človeka. Vedci prišli s dôkazmi, ktoré vyrážajú dych!

„Toto je mimoriadna nová perspektíva v našom chápaní histórie medicíny,“ uviedol hlavný autor štúdie,  paleopatológ Edgard Camarós, z univerzity v Santiagu de Compostela. Jeho tým sa zaoberal výskumom dvoch prototypov ľudskej lebky, ktoré pochádzali zo zbierky Duckworthskej univerzity Cambridgeskej univerzity vo Veľkej Británii.

Lebky praľudí

Výskumný tím objavil mužskú lebku, ktorá bola plná stôp po nádoroch. Zrejme išlo o zmeny spôsobené metastázami karcinómu. Rany boli rôznych veľkostí – niektoré očividne väčšie, iné zasa o veľkosti mince.

Vedci pozostatky starostlivo preskúmali a zistili, že okraje rán majú vo svojom okolí ryhy a rezné rany, ktoré pripomínajú chirurgický zásah. Tento zjav je zrejme pozostatkom činov chirurga zo staroveku, ktorý sa pokúšal postihnutej osobe nádory vybrať pomocou kovového nástroja.

Podľa odhadov patrila mužovi vo veku okolo 30 až 35 rokov, ktorý žil približne v rokoch 2687 až 2345 pred Kristom. Nešlo však o jediný nález – vedci objavili aj ženskú lebku, ktorej vek odhadujú na približne 50 rokov. Osoba, ktorej pozostatky patrili mala žiť niekedy okolo rokov 663 až 343 pred Kristom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Lekárovi zostávalo pár mesiacov života: Vyliečil sa takmer sám, život mu zachránil vlastný pokus

Život pravdepodobne nezachránili

Z výskumov je zrejmé, že tento odvážny chirurgický zásah nepriniesol úspech. Nájdené poranenia nevyzerajú, že by sa pokúšali nejak zahojiť. Pravdepodobnou verziou je, že bol zákrok vykonaný v čase smrti obete. S určitosťou je ale jasné, že zásah súvisel s rakovinou a jej možným odstránením.

 „Zdá sa, že starí Egypťania vykonali nejaký druh chirurgického zákroku súvisiaceho s prítomnosťou rakovinových buniek,“ uviedol odborník. „Táto štúdia prispieva k zmene perspektívy a vytvára povzbudzujúcu základňu pre budúci výskum v oblasti paleo-onkológie, ale na odhalenie toho, ako sa staroveké spoločnosti vyrovnávali s rakovinou, budú potrebné ďalšie štúdie,“ doplnil.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame