Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?

Nechty

freedigitalphotos.net

Hovorí sa, že nechty sú vizitkou človeka. Zďaleka však nevypovedajú iba o tom, či sa venujeme starostlivosti o naše ruky, ale aj o našom zdravotnom stave. Zdravé nechtové platničky sú hladké, rovnako hrubé, mierne klenuté, lesklé, priesvitné, ružovej farby. Iný vzhľad môže signalizovať zdravotné problémy.

Nechty môžu signalizovať problémy

Sú vaše nechty iné ako kedysi a vy neviete, čo tieto zmeny znamenajú? Tú sú niektoré príčiny negatívnych zmien:

 • Lámavosť nechtov nie je len estetickým problémom, ale signálom, že vo vašom tele nie je niečo v poriadku. Zmeny na nechtoch vznikajú z rôznych dôvodov, pričom najčastejšie je ich štiepenie ako výsledok častej práce s čistiacimi prostriedkami.
 • Ak vás trápia suché a krehké nechty, môže to byť známka nedostatku vitamínu A.
 • Náhle vzniknutá priečna ryha poukazuje na prekonané ťažšie ochorenie, ale tiež môže byť dôsledkom poranenia alebo chronického ekzému.
 • V prípade, že vo vašom jedálničku nemajú zastúpenie bielkoviny či vitamín C, nechty majú väčší sklon k lámavosti a častejšie sa na nich tvoria zádery.
 • Všadeprítomné plesne dokážu zaútočiť aj na nechtové lôžka, preto by ste mali dbať na bifidobaktérie v črevách, ktoré vytvárajú prostredie chrániace pred týmto ochorením. Žlté nechty bývajú dôsledkom hubovitej plesne a keď sa infekcia nelieči, nechty slabnú a lámu sa. Táto farba je charakteristická aj u silných fajčiarov.
 • Šedá farba je prirodzená u starších ľudí a väčšinou vypovedá o nedostatku železa.
 • Biele alebo zažltnuté nechty s tmavými okrajmi signalizujú problémy s pečeňou, najčastejšie žltačku, ktorá sa spája aj s bolesťami brucha, kĺbov a celkovou únavou.
 • Ťažkosti s pľúcami sa prejavia v modrastom odtieni a ak sú vaše nechty posiate drobnými bodkovanými dierkami, môže ísť o lupienku.
 • Žlté nechty bývajú dôsledkom hubovitej plesne a keď sa infekcia nelieči, nechty slabnú a lámu sa. Táto farba je charakteristická aj u silných fajčiarov.
 • Pre krásu vašich rúk je dôležitý aj kremík, ktorý nájdete v listovej zelenine, prasličke, či v obilninách. Rast a regeneráciu podporuje spolu so správnym množstvom vitamínu D aj vápnik.

Tiež by vás mohlo zaujať: Pomáha pri rakovine, cukrovke aj chudnutí: Skúsite alkalickú stravu aj vy?


Pozor na hubové infekcie a kvasinky

Tvar nechtov je ovplyvnený dedičnosťou a môže byť oválny, okrúhly alebo štvorcový. Za ich zmeny je niekedy zodpovedná aj hubová infekcia, pričom toto ochorenie postihuje najčastejšie ľudí vo veku od 40 do 60 rokov. Infekcia najprv zasiahne medziprstia nôh, odkiaľ sa postupne šíri na nechty a častejšie sa prejavuje na nohách, ako na rukách. Poškodenie nechtov môžu spôsobovať aj kvasinky, ktoré sa bežne vyskytujú na koži. V minulosti sa tento problém nechtových platničiek riešil chirurgicky – strhnutím nechta, no dnes je liečba vďaka tabletkám, krémom a rôznym lakom bezbolestná.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


10 tipov pre zdravé a krásne nechty

 1. Pred úpravou si nechty najskôr poriadne vyčistite a zbavte nánosov od starých lakov
 2. Kožtičku nestrihajte – zatláčajte ju pomarančovým drievkom alebo silikónovým nástrojom. Často si nechty a ruky natierajte, najlepšie po každom umytí
 3. Pite mlieko a jedzte veľa mliečnych výrobkov – sú bohaté na vápnik
 4. Jedzte vitamíny skupiny B, železo a vápnik – nájdete ich vo vajíčkach, mäse, orieškoch, rybách, mliečnych výrobkoch a listovej zelenine
 5. Vitamín D si v zime dopĺňajte jedením rybieho tuku, sardiniek a tuniaka
 6. Vyskúšajte leštičky a špeciálne ochranné ceruzky, ktoré zlepšujú pružnosť nechtov a vyživujú rozstrapkanú kožku
 7. Pre krásu vašich nechtov, vlasov a pokožky zabezpečte organizmu dostatočný príjem zinku, selénu a horčíka
 8. Dávajte si raz týždenne parafínový zábal, olivový kúpeľ alebo zábal z oleja, medu a vaječného žĺtka
 9. Nalakované nechty sú odolnejšie proti plesniam a lámaniu, čo najmenej ich však odlakovávajte
 10. Vyhýbajte sa mydlám s obsahom alkoholu, ktoré ruky vysušujú

Ako sa staráte o svoje nechty vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame