Nobelova cena je pojem: Viete, kedy a ako vznikla?

Nobelova cena

google.com

V západnom svete azda neexistuje človek, ktorý by nikdy nepočul o Nobelovej cene. O niečo menej sa však vie, ako a prečo táto cena vznikla.

Finančný fond, z ktorého sa dodnes vyplácajú odmeny laureátom Nobelovej ceny, ustanovil Alfred Nobel podpisom svojho testamentu 27. novembra pred 120 rokmi.

Oceňuje chémiu aj mier

V testamente poveril Švédsku kráľovskú akadémiu vied rozdeľovaním cien a obdaril ju čiastkou 32 miliónov švédskych korún. Založil tak v súčasnosti najprestížnejšie ocenenie ľudskej činnosti v oblasti fyziky, chémie, literatúry, medicíny alebo fyziológie a mieru.

Obchodník s dynamitom

Alfred Nobel prežil plodný život vedca, vynálezcu a podnikateľa. Vynikal aj ako obchodník s obrovským citom pre finančné transakcie. Dosiahol nevídané zisky a zaradil sa medzi najúspešnejších a najbohatších ľudí planéty. Jedným z jeho obchodných artiklov bol dynamit, ktorý si našiel uplatnenie aj vo vojnových konfliktoch.


Mohlo by vás zaujať: Fascinujúce sny: Aký je ich význam v našom živote?


Pre blaho ľudstva

Keď si Nobel vo svojom omylom uverejnenom nekrológu prečítal, že ho považujú za obchodníka so smrťou, začal sa zaoberať tým, ako využiť dosiahnutý majetok pre blaho ľudstva. K myšlienke podporiť cenou významné počiny osobností ho priviedla zrejme Bertha von Suttnerová, jeho krátkodobá sekretárka a neskoršia priekopníčka mierového hnutia, ku ktorej prechovával neopätovanú náklonnosť. Finančný fond, z ktorého sa dodnes vyplácajú odmeny laureátom Nobelovej ceny, ustanovil podpisom svojho testamentu 27. novembra v roku 1895.

Ceny sa udeľujú od roku 1901

Poslednú vôľu Alfreda Nobela sprístupnili 13. marca 2015 po prvý raz verejnosti. Dokument bol vystavený v Nobelovom múzeu vo švédskom Štokholme ako súčasť výstavy s názvom Dedičstvo. Prvé Nobelove ceny udelili v deň piateho výročia Nobelovho úmrtia 10. decembra 1901. Nobelove ceny sa udeľujú v Štokholme vo Švédsku. Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskom Osle.


Mohlo by vás zaujať: Matka života Eva: Spoznajte známe nositeľky tohto mena


Nobelova cena za mier aj na Slovensku

Žiadny Slovák ako samostatná osobnosť zatiaľ Nobelovu cenu nezískal. Riaditeľ Lesov Slovenskej republiky Jozef Minďáš bol však súčasťou medzinárodného tímu, ktorý Nobelovu cenu za mier dostal v roku 2007.  Cenu dostala v roku 2013 aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vrátane chemickej špecialistky Ditty Cigánikovej a dvoch inšpektorov Kataríny Grolmusovej a Mariána Ružoviča.


Ktoré ďalšie zaujímavosti o Nobelovej cene poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: google.com
Odporúčame