Špargľa, hrášok či jarná cibuľka majú cenu zlata: Sezóna je práve teraz, inšpirujte sa obľúbenými receptami

Čerstvá zelená špargľa

Jarné lokálne potraviny by na vašom stole nemali chýbať (Zdroj: GettyImages)

Jar je v plnom prúde a čo môže byť lepšie, ako využiť potenciál jej plodov na maximum? Doplnenie vitamínov a spestrenie jedálnička bude po dlhej zime vítané. Objavte 5 potravín, ktoré sú v tomto období pre telo ako stvorené!

Lahodná špargľa

Špargľa sa u nás pestuje od nepamäti. Jej sezóna začína na prelome apríla a mája. Existuje viac ako dvesto odrôd tejto plodiny, ale konzumovať sa môžu len tri hlavné fialová, biela a u nás najviac rozšírená zelená odroda. Pri jej kúpe by sme mali dávať pozor, aby nebola zvädnutá a mäkká, to je známkou toho, že bola odtrhnutá dávno a nie je príliš čerstvá. Do chladničky ju odkladajte zabalenú do vlhkej utierky a čo najskôr spotrebujte. Prípadne môžete zrezať konce a ponoriť ju do pohára s vodou, 2cm od dna. Najlepšie je ju však konzumovať hneď v deň nákupu. Budete si tak istí, že vám nezmäkne a zachová si najviac živín.

Špargľa v sebe ukrýva množstvo antioxidantov, z minerálnych látok najmä draslík, zinok, železo a vápnik. Je bohatým zdrojom vlákniny a vitamínov A, B, C a K, vďaka ktorému môže napomáhať pri menštruačných bolestiach. Aktivizuje metabolizmus a pre jej nízke kalórie je vhodná pri chudnutí.

Pripraviť si ju môžeme na rôzne spôsoby. Veľmi obľúbená je napríklad krémová polievka, zapekaná špargľa so slaninou a syrom, prípadne špargľová omáčka na cestoviny. Pre tých odvážnejších je tu recept na jarný koláč so špargľou, bryndzou a medvedím cesnakom, ktorý vás prekvapí svojou jemnou ľahkou chuťou.


Mohlo by vás zaujať: Pre postavu, zdravie aj chuť: Skúste účinky hrášku na vlastnej koži


Sladký zelený hrášok

Hrášok je u nás jednou z najobľúbenejších jarných pochúťok. Je výborným zdrojom energie a je ideálny pri dopĺňaní rastlinných bielkovín pre vegetariánov a vegánov. Znižuje chuť na sladké a jeho antioxidačné účinky pôsobia blahodárne na našu pokožku. Kombinácia zinku s vitamínom E je takisto skvelá pre naše vlasy a nechty.

Vedeli ste, že len 10 % hrášku sa spotrebuje za čerstva a ostatný hrášok sa presúva na sušenie či mrazenie? Sušený hrach má pritom trojnásobne viac kalórií ako ten čerstvý! Ak máte v pláne čerstvý hrášok doma zamraziť a odložiť vitamíny do mrazničky na horšie časy, najlepšie je umyť ho, olúpať a blanšírovať vo vriacej vode. Stačí minútku, aby sa nezničili potrebné vitamíny. Následne ho osušte a vychladený zamrazte. Na Slovensku sú veľmi populárne samozbery a to napríklad v obci Bodzianske Lúky, Majcichov či Dunajská Lužná.

Tip gazdinej: Krémová polievka ulahodí chuťovým pohárikom, vyskúšajte ju aj vy!

Svieža jarná cibuľka

Jarná cibuľka je veľký pomocník v posilnení nášho organizmu. Znižuje krvný tlak a hladinu cukrov v krvi. Nájdeme v nej zdroje vitamínov C, A, K a B12. Je veľmi zdravá aj pre jej obsah alicínu, ktorý je výborným bojovníkom pri nádche, liečbe kašľa a prechladnutí. 100 g má len približne 32 kcal, takže je vhodná aj pri diéte či detoxe. Oceníte ju však aj pri ťažkostiach so žalúdkom a vďaka vláknine účinne bojuje aj so zápchou. Jej zelená vňať obsahuje kyselinu listovú, ktorá je známa pre svoju podporu plodnosti a odporúča sa ju zaradiť do svojho jedálnička najmä ženám, ktoré sa snažia otehotnieť.

Jej bielu časť môžeme využiť všade tam, kam by sme pridali klasickú cibuľu. Jej chuť je však oveľa jemnejšia a lahodnejšia. Zelená časť sa skvele hodí do varených zemiakov namiesto petržlenu, prípadne do ľahkej jarnej nátierky z tvarohu.

Krémová polievka s jarnou cibuľkou

Potrebujeme:

  • 1 klasickú menšiu cibuľu
  • 1 strúčik cesnaku
  • 3 zväzky jarných cibuliek
  • 4 menšie zemiaky
  • 1 lyžicu masla
  • 1 liter zeleninového vývaru
  • soľ, mleté čierne korenie

Postup: Nadrobno nakrájanú cibuľu opražíme na masle. Po chvíli pridáme cesnak a očistenú a nakrájanú mladú cibuľku s bielou aj zelenou časťou. Osolíme, okorením a premiešame. Pridáme nadrobno pokrájané zemiaky, chvíľku restujeme a zalejeme zeleninovým vývarom. Varíme, kým zemiaky nezmäknú. Hotovú polievku rozmixujeme na hladký krém. Ozdobíme kolieskami čerstvej mladej cibuľky.


Mohlo by vás zaujať: Je chutný a ideálny na chrumkanie pri diéte: So stopkovým zelerom idú kilá dole!


Stopkový zeler s výraznou chuťou

Využíva sa najmä surový v studenej kuchyni. Môžeme ho pridať do dipu, prípadne nakrájať do šalátu. Výborne chutí aj sám, namáčaný do vašej obľúbenej omáčky. Pri kupovaní by sme mali skontrolovať, aby mal krehké stonky a pikantnú vôňu. Medzi jeho zdravotné benefity patria regeneračné účinky na kosti, kĺby a cievy. Výborný je pri detoxe, prečisťuje krv, upokojuje pečeň a je veľkým pomocníkom pri bolestiach hlavy, vysokom krvnom tlaku a liečbe akné. Je zdrojom vápnika, horčíka, vitamínov K a C.

V poslednej dobe je veľmi obľúbená šťava zo stopkového zeleru. Pije sa buď čistá, prípadne pre tých, ktorým by neulahodila táto chuť je dobrou voľbou pridať jablko a citrón. Táto kombinácia je záruka pre svieži štart do jarného dňa.

Tip gazdinej: Ak hľadáte netradičné využitie zeleru, môžete jeho listy vysušiť, nadrobiť a vmiešať do soli. Vznikne vám vo vašej kuchyni nová obľúbená korenina, ktorú viete použiť na dochutenie polievok, nátierok či šalátov.

Červená repa pri problémoch s tlakom

U nás známa ako cvikla – je naozaj zázračná plodina, ktorá skrýva nespočetné množstvo benefitov. Obsahuje veľa železa, čo pozitívne vplýva na tvorbu červených krviniek. Je pomocníkom pri menštruačných bolestiach a vhodná je jej konzumácia aj po menopauze, kvôli stabilizácii hormónov v tele. Jej účinky ocenia aj ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom. Vďaka dusičnanom, ktoré obsahuje, vám stačí jeden pohár šťavy z červenej repy (250ml) každý deň. To dokáže znížiť váš tlak až o približne 7 %.

Tento červený zázrak by nemal chýbať vo vašom jedálničku. Výborne pôsobí na imunitný systém, má omladzujúce účinky, upravuje funkciu pečene a urýchľuje trávenie. Netreba zabúdať ani na jej listy, ktoré sú zdrojom vitamínu A a C. Tie viete vo vašej kuchyni použiť do šalátov alebo polievok.

Červená repa je vhodná aj na zaváranie, nakladanie či sušenie. Veľmi obľúbená je aj vo vegetariánskej či veganskej kuchyni. Vieme ju využiť pri príprave rôznych fašírok, cviklového humusu či smoothie. Jej sladká chuť sa perfektne hodí do šalátu s kozím syrom, prípadne ju vieme zakomponovať do čokoládového brownie a tým vyčariť zaujímavý jarný dezert pre našich hostí.

Tip gazdinej:


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame