Pestovali ste už uhorky na sieti? Oceníte to najmä pri zbere úrody

Posledné roky je veľkým pestovateľským trendom pestovanie uhoriek takzvane na sieti (Zdroj: Freepik/badnews86dups)

Posledné roky je veľkým pestovateľským trendom pestovanie uhoriek takzvane na sieti. Tento vertiko systém je o čosi viac náročný (časovo aj finančne) než bežné pestovanie uhoriek, no my v ňom vidíme hneď niekoľko výhod. Vyskúšate to túto sezónu aj vy vo svojej záhradke?

Začíname s výsadbou

S výsadbou začnete takpovediac klasicky – pripravíte si pásy netkanej čiernej textílie a sadenice (alebo semiačka) vysadíte do klasického riadku po 30 až 40 centimetrov. Zmenou bude vertiko systém, ktorý ponúka hneď niekoľko výhod. Tento typ výsadby sa hodí ako pre klasické druhy nakladačiek, tak aj na sadenie šalátových uhoriek.

Okrem toho, že zlepšuje zdravie rastliny, plody nie sú znečistené od hliny a ich zber je o čosi jednoduchší. Nemusíte sa báť toho, že by to bolo pre rastlinu neprirodzené – uhorky sú popínavé, preto sa im rast na sieti namiesto plazenia po zemi bude určite páčiť.

Základom je poriadna sieť

Pripravte si drevené alebo železné stĺpiky, ktoré budú vysoké aspoň dva metre. Tie následne zatlčte do zeme s rozostupmi približne 2 až 3 metre od seba. Na vrcholoch upevnite drôt, ktorý na konci každého riadku poriadne zabezpečte. Na takto pripravenú konštrukciu zaveste špeciálnu sieť na popínavú zeleninu, ktorú kúpite v každom lepšom záhradkárstve.

Ak máte uhoriek viac, pripravte si viaceré siete, ktoré by mali byť približne 1 až 1,5 metra od seba, vďaka čomu budete mať dobrý prístup k rastline pri zbere alebo postrekovaní plodov.

Pomôžte im!

Pri uhorkách nie je popínavý rast tak jednoznačný ako je tomu napríklad pri fazuliach. Rastlinka bude potrebovať v začiatku rastu vašu pomoc. Namotajte rastlinku približne do pol metrovej výšky, vďaka čomu sa postupne rastom dostane až k vrcholu siete. Tam ju zasa nasmerujte smerom dolu, aby krásne obrástla pripravenú sieťovinu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vošky nebudú mať šancu! Vyrobte si tieto jednoduché pasce, ktoré ochránia vaše rastlinky

Prečo to skúsiť?

Ak stále uvažujete nad tým, či tento spôsob pestovania uhoriek túto sezónu skúsiť, pripravili sme si zopár argumentov, prečo by ste tomu mali dať aspoň šancu a premýšľať nad tým:

  • zlepšíte kvalitu rastliny, čím minimalizujete výskyt škodcov,
  • uhorky po zbere nemusíte čistiť od hliny,
  • dopestujete kvalitnejšie plody,
  • budete mať prehľad o ich veľkosti,
  • usporíte miesto v záhone, vďaka čomu si vychutnáte viac vlastnoručne dopestovanej zeleniny.

Sledujte náš Instagram

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame