Rakovina pľúc postihuje aj nefajčiarov: Tieto príznaky neignorujte, bijú na poplach!

rakovina pľúc

Rakovina pľúc sa netýka len fajčiarov (Zdroj: GettyImages)

Cigaretový dym obsahuje množstvo karcinogénnych látok, ktoré poškodzujú dýchacie cesty a pľúcne tkanivá. Dlhoroční a tuhí fajčiari majú až 20-krát vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc oproti nefajčiarom. Nie je však pravdou, že nádory na pľúcach sa týkajú len fajčiarov a že nimi trpia iba muži.

Hoci je rakovina pľúc u mužov druhým najčastejším ochorením rakovinového typu, hneď za rakovinou prostaty, postihnúť môže aj ženy. A rovnako sa môže objaviť aj u človeka, ktorý s fajčením prestal pred mnohými rokmi alebo dokonca nikdy nefajčil. Príkladom je nedávno zosnulá česká herečka Libuša Šafránková, ktorá s karcinómom pľúc bojovala niekoľko rokov. Sama síce medzi fajčiarov nepatrila, no pohybovala sa v bohémskom prostredí, kde sa to fajčiarmi len tak hemžilo. Jej syn potvrdil, že cigaretový dym sa v ich byte neraz dal doslova krájať.

A práve pasívne fajčenie, kedy je človek nútený dlhodobo vdychovať dym z cigariet, predstavuje jeden z rizikových faktorov. K ďalším patrí prašnosť prostredia, zhoršený stav ovzdušia, vyššia koncentrácia priemyselných splodín či masové používanie chemikálií v poľnohospodárstve.

Štvrtina prichádza neskoro

Na Slovensku rakovine pľúc ročne podľahne okolo 2 000 pacientov. Priemerný vek, kedy k ochoreniu dochádza, je 55 – 60 rokov, alarmujúce však je, že veková hranica sa stále znižuje. Zároveň rastie počet žien, ktorým je diagnostikované toto onkologické ochorenie. Keďže v skorých štádiách rakoviny pľúc sa príznaky zvyčajne neprejavujú, ochorenie býva často odhalené náhodne, pri vyšetrení na iný účel. Aj v prípade, že sa prvé príznaky objavia, mnohí ich podceňujú alebo im nevenujú pozornosť. Až štvrtina pacientov tak k lekárovi prichádza neskoro.


Mohlo by vás zaujať: Postrach menom rakovina pľúc sa zväčša odhalí neskoro: Takto ju rozpoznáte včas


Na čo si dať pozor?

Včasné rozpoznanie rakoviny pľúc umožní nastavenie optimálnej liečby s vyššou úspešnosťou. Symptómy, ktoré si treba všímať, ešte nemusia znamenať nádorové ochorenie, zvlášť, ak sa objavujú izolovane. Ak sa ale vyskytne viac príznakov po dlhšiu dobu, je to určite dôvod k návšteve lekára.

Pretrvávajúci kašeľ: Kašľom sa telo bráni pred vniknutím akýchkoľvek častíc do dýchacích ciest. Chronický kašeľ patrí k najbežnejším príznakom rakoviny pľúc, preto by ste ho nemali nechať bez povšimnutia. Okamžite vyhľadať lekára treba, ak vykašliavate krv alebo do hrdzava sfarbené hlieny.

Zachrípnutie: Podobne ako dlhotrvajúci kašeľ, aj chrapot upozorňuje na to, že čosi nie je v poriadku. Zachrípnutie môže, samozrejme, signalizovať aj obyčajnú laryngitídu, ak však chripíte dlhšiu dobu a je zrejmé, že zmenu vášho hlasu nespôsobilo prechladnutie, s návštevou lekára neotáľajte.

Dýchavičnosť: Ak nádor blokuje dýchacie cesty, prejaviť sa to môže dýchavičnosťou. Sťažené dýchanie býva spôsobené aj nahromadením tekutiny v pľúcach. Ak máte ťažkosti s dýchaním, rozhodne to nepodceňujte!

Opakovaný zápal pľúc: Ak často trpíte zápalom priedušiek (bronchitídou) alebo sa u vás opakovane vyskytol zápal pľúc, je to dôvod na dôkladné vyšetrenie.

Nevysvetliteľné chudnutie: Strácate na hmotnosti, hoci sa o to nijako nesnažíte? Rakovinové bunky môžu spotrebovávať energiu z potravy na vlastný nekontrolovateľný rast, čo sa prejaví chudnutím. Ak ste v posledne dobe bez vlastného pričinenia (cvičenia a diéty) zhodili 5 a viac kíl, vyhľadajte lekára.

Bolesť hrudníka: Rakovina pľúc sa môže prejavovať aj bolesťami na hrudníku. Akákoľvek bolesť na hrudi je podozrivá, v prípade karcinómu pľúc sa tieto bolesti zhoršujú pri hlbokom dýchaní, kašľaní alebo smiechu.

Diagnostika a liečba

Základnou metódou pri diagnostike rakoviny pľúc je röntgen pľúc, po ktorom spravidla nasleduje CT vyšetrenie. K ďalším metódam patrí bronchoskopické vyšetrenie, pri ktorom a cez ústa zavádza do priedušiek malá kamera, a špeciálne zobrazovacie metódy (PECT, PET/CT), ktorých cieľom je odhalenie vzdialených ložísk rakoviny. Samotná liečba závisí od štádia choroby – niekedy je potrebné chirurgicky odstrániť polovicu pľúc alebo celý lalok, inokedy operácia nie je vhodná a uplatňuje sa kombinácia ožarovania a chemoterapie. K najmodernejším metódam patrí napríklad protónová liečba, ktorá dokáže zabezpečiť pacientom maximálnu šancu na vyliečenie pri minimalizácii vedľajších účinkov.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame