Rastlinné náhrady kravského mlieka: Aké sú ich plusy a mínusy?

Vegánske mlieka

thinkstockphotos.com

Často ich nazývame mliekami, no ide o rastlinné náhrady, a tak je toto pomenovanie nesprávne. Sójové, ryžové či ovsené nápoje sa v našich obchodoch objavujú čoraz častejšie. V čom sa líšia od kravského mlieka? Ako chutia? A je možné s nimi variť?

Sójový nápoj

Nápoj zo sójových bôbov je najčastejšou náhradou klasického mlieka. Je hustý a chuťovo neutrálny, preto sa hodí na varenie aj pečenie. Nájdeme ho v prášku, ale čoraz častejšie aj v klasických tetrapakoch.

Čo sa týka nutričných vlastností, je veľmi podobný mlieku. Je bohatý na vápnik, vitamíny A, D a B-12, riboflavín alebo fosfor. Čo sa týka proteínov, v pohári sójového nápoja aj nízkotučného kravského mlieka nájdete zväčša 8 gramov, čiže rovnaké množstvo.

K ďalším pozitívam sójového nápoja patrí to, že obsahuje omega-3 mastné kyseliny a je bez cholesterolu. Zároveň sa jeho konzumáciou znižuje šanca na kardiovaskulárne ochorenia, odporúča sa ho však vypiť až tri poháre denne.

Medzi negatíva patrí to, že sója je pomerne silný alergén. V prípade, že ľudia prešli na vegetariánsku či vegánsku stravu, konzumujú ju často. To môže ešte zvyšovať alergické reakcie.


Mohlo by vás zaujímať: Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!


Ryžový nápoj

Na rozdiel od sójového nápoju, je ryžový hypoalergénny. Ľudia, ktorí súčasne trpia na intoleranciu laktózy a sú zároveň alergickí na sóju, ho môžu pokojne konzumovať.

Zo všetkých mliečnych náhrad má ryžový nápoj najmenej nenásytených tukov. V jednom pohári nájdeme len 1 gram. Rovnako sa v ňom nenachádza cholesterol a je bohatý na vitamíny zo skupiny B, ale aj mangán a selén. Ide o silné antioxidanty, takže dobre vplýva na celkovú imunitu a ako prevencia rakoviny. Jeden pohár obsahuje 33 gramov karbohydrátov, čo je 3- až 4-krát toľko, ako v kravskom mlieku. Neodporúča sa však cukrovkárom a to pre vysoký obsah prirodzeného cukru.

Ovsený nápoj

Ani ovsený nápoj nezvyšuje cholesterol a je dobrým zdrojom kyseliny listovej a vitamínu E. Odporúča sa ho konzumovať pri diétach, ktoré sú zviazané s chorobami srdca. Ovos dobre pôsobí na tráviacu sústavu aj imunitu a tieto pozitíva sa ukazujú aj v tomto nápoji.

K nevýhodám, podobne, ako pri ryžovom mlieku, patrí pomerne vysoký obsah cukru a znížený obsah proteínov. Takisto sa neodporúča pri bezlepkových diétach. Ovsený nápoj je riedky, preto sa v kuchyni nehodí na pečenie.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Mandľový nápoj

Nápoj z mandlí je mimoriadne obľúbený, no niektorým prekáža jeho výrazná orechová a sladkastá príchuť. Kvôli nej je však dobré na pečenie, najmä sladkých koláčov.

Mandľový nápoj je bohatý na horčík a vitamín E. Napriek zmieňovanej sladkastej chuti má menej prirodzených cukrov, ako sójové či kravské mlieko. K jeho nevýhodám patrí okrem vyššej ceny aj nízky obsah proteínov, výrazná chuť pri varení a samozrejme ho nemôžu konzumovať ľudia alergickí na orechy.

Na čo pri kúpe pozor?

V obchodoch dostanete rôzne druhy týchto mliek, nie všetky sú však rovnako kvalitné, preto sledujte zloženie. Trojpercentné zaspúpenie mandlí v mandľovom mlieku je napríklad naozaj prinízke. Mlieko by nemalo obsahovať cukor a vo všeobecnosti čo najmenej „éčiek“.


Aké skúsenosti máte s rastlinnými náhradami kravského mlieka vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.




Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame