Rodičia a prarodičia, doprajte deťom lepší život: Majte ich váhu pod kontrolou

Dieťa

thinkstockphotos.com

Keď priberieme my, snažíme sa schudnúť a dostať do pôvodnej či ešte lepšej formy. Pri deťoch na hmotnosť takí citliví nie sme. Matky detí s nadváhou alebo detí obéznych nedokážu vidieť nadbytočné kilogramy. Naopak 40 percent z nich sa dokonca obáva, aby dieťa nebolo podvyživené. Na túto slepotu rodičov ukazujú dve štúdie, ktoré analyzujú presvedčenie tisícov mamičiek a oteckov.

Kilá navyše pri dieťati prirodzené?

,,Rodičia nepovažujú nadbytočné kilogramy za problém,“ potvrdzuje túto skutočnosť predseda Talianskej pediatrickej spoločnosti Giovanni Corsello. Zvlášť u malých detí sú presvedčení, že nejaké to mäsko navyše je známkou zdravého vývoja.

Prekrmujeme najmä chlapcov

V americkej štúdii publikovanej v časopise Pediatrics sa zdôrazňuje, že rodičia detí vo veku od dvoch do piatich rokov si robia s nadváhou svojich ratolestí len minimálne starosti. Čím však je dieťa staršie, tým viac si uvedomujú, že je to problém. ,,Matky a otcovia postupne začínajú chápať, že nejde o detský tuk, ktorý časom zmizne, ale o kilogramy, ktoré dieťaťu zostanú. V prípade chlapcov však väčšinou považujú tých, ktorí majú normálnu váhu, za príliš chudých, pretože podľa všeobecných predstáv majú byť muži silní a veľkí,vysvetľuje vedúca štúdie Alyssa Lundhalová.


Mohlo by vás zaujať: V Česku už tučných ľudí nepribúda: Čo za tým je?


Nadváha v detstve, nadváha v dospelosti

U dospelých, ktorí by sami mali schudnúť, je schopnosť uvedomiť si, že by aj potomok potreboval diétu, prakticky nulová. Avšak nadváha vo veku od dvoch do troch rokov päťnásobne zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude mať v dvanástich rokoch nadváhu. Navyše adolescent s nadváhou alebo obezitou bude takmer určite v dospelosti zápoliť s nadbytočnými kilogramami, ktoré ho vystavia väčšiemu riziku cukrovky, vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych chorôb.

Zasiahnite, kým je čas

,,Zasiahnuť v ranom detstve, keď sa ešte dá veľa urobiť na zvrátenie tejto tendencie, je zásadne dôležité, hovorí Giovanni Corsello. ,,Vyvážená strava spolu so zodpovedajúcou telesnou aktivitou pilierom zdravia dieťaťa. Dojčenie do šiestich mesiacov je prvým krokom k zníženiu rizika nadváhy. Je tiež potrebné, aby si deti odmalička zvykali jesť zeleninu a ovocie,dodáva.

Pozitívne je to, že sa po rokoch, keď neustále rástol počet talianskych detí a dospievajúcich s obezitou alebo nadváhou, konečne táto tendencia obrátila. Napriek tomu má doteraz 30 percent detí kilogramy navyše.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa kíl navyše: Pre vlastné dobro – aj pre dobro vašich potomkov


Nadbytočný tuk skracuje život

Štúdie predstavené na poslednom medzinárodnom kongrese Excellence in Pediatrics v Dubaji ukazujú, že nadváha v detskom veku takmer zdvojnásobuje pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku na základnej škole. Podľa výskumu realizovaného na klinike Bambino Gesù v Ríme deväť percent detí s nadbytočnými kilogramami zmeny na sietnici, ktoré deti v ich veku s normálnou váhou nemajú. ,,Kto je obézny v detstve, bude takmer určite obézny aj v dospelosti, s množstvom zdravotných a spoločensko-hospodárskych dôsledkov: pravdepodobná dĺžka života dnešných mladých ľudí je nižšia ako u ich rodičov práve kvôli nadbytočnému tuku,konštatuje Maria Rosaria Filogranová z talianskeho observatória pre zdravie detí a dospievajúcich Paidòss.

Trpí telo aj psychika

,,Detská obezita uľahčuje rozvoj ortopedických chorôb a vyvoláva veľké psychické škody. Dieťa s nadbytočnými kilogramami sa monitoruje pokiaľ ide o krvný tlak, cholesterol, triglyceridy, glykémiu, index telesnej hmotnosti a riziko steatózy (stukovatenia) pečene. Cieľom je zabrániť deťom, aby hromadili kilá navyše, a to správnou diétou, zodpovedajúcou telesnou aktivitou a príhodnou výchovou k zdravej výžive ako v rodine, tak v škole,dodáva Filogranová.


Majú alebo mali vaše ratolesti problémy s obezitou či nadváhou? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame