Fit aj bez veľkého chudnutia: Stačí zhodiť pár percent hmotnosti a s telom sa začnú diať divy

Meranie obvodu pásu

Pre mnohých je chudnutie výlučne estetická záležitosť, ale ide hlavne o naše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Pre mnohých je chudnutie výlučne estetická záležitosť. Niekedy však zníženie hmotnosti odporučí aj lekár, pretože obezita predstavuje pre človeka mnohé zdravotné riziká. Ako zostať motivovaný a nehádzať predčasne flintu do žita?

Podstatné je nedávať si žiadne vysoké ciele. Na začiatok úplne postačí, keď sa zbavíte 5 % svojej hmotnosti. Už tak málo, že to pri troche námahy hravo zvládnete, a pre človeka s nadváhou zároveň dostatočne veľa na to, aby pocítil okamžité pozitíva. Nielen, že znížite riziko vážnych ochorení, ale pookreje aj vaša psychika a budete sa cítiť oveľa lepšie. Čo všetko sa tým vo vašom organizme zmení?

Zdravšia pečeň, pankreas aj obličky

Tukové tkanivo obaľuje vnútorné orgány a bráni ich riadnemu fungovaniu. Nebezpečný je predovšetkým viscerálny tuk, čo je v podstate nahromadenie prebytočného vnútorného brušného tukového tkaniva. Uložený je hlbšie a obaľuje veľké orgány, napríklad pečeň, pankreas a obličky. Takto obalená pečeň môže viesť k cirhóze aj predčasnému úmrtiu.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie po 50-ke: Ide to ťažšie, ale s našimi radami to zvládnete!


Nižší krvný tlak

Ľudia s nadváhou trpia vysokým krvným tlakom. Schudnutím 5% hmotnosti si ho môžete upraviť, a ak schudnete viac, môžete ho dokonca dostať do normálnych hodnôt. Vysoký krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení, jeho úpravou tak znižujete riziko infarktu i cievnej mozgovej príhody.

Odľahčené kĺby

V dôsledku nadváhy dostávajú naše kĺby poriadne zabrať. Rýchlejšie sa opotrebovávajú a nadmerná záťaž môže viesť až k ťažkej artróze. V kĺbe vzniká zápal, dochádza k deformácii, obmedzeniu hybnosti a človek pociťuje veľké bolesti. Nakoniec sa situácia nedá riešiť inak, než náročnou operáciou s umelou náhradou kĺbu. Ak sa vám včas podarí schudnúť, proces nástupu artrózy môžete spomaliť alebo úplne zvrátiť.

Zníženie rizika cukrovky

S nadváhou veľmi úzko súvisí vznik cukrovky 2. typu. Podľa vedeckých štúdií sa obezita na tomto ochorení podieľa až v 90-tich percentách. Vplyv obezity na cukrovku je daný nielen stupňom obezity, ale aj tým, kde sa hromadí tuk. Nadmerné množstvo telesného tuku v oblasti brucha vedie k metabolickým poruchám, cukrovke 2. typu a kardiovaskulárnym ochoreniam. Čím väčší úbytok hmotnosti, tým väčšia šanca vyhnúť sa cukrovke.


Mohlo by vás zaujať: Úspešné chudnutie: Ako skrotiť hormóny, ktoré vás ženú k chladničke?


Zníženie rizika rakoviny

V tukovom tkanive sa dobre darí nádorovým bunkám. Imunita ich ľahšie prehliadne a môžu sa začať nekontrolovateľne množiť. Znížením hmotnosti môžete znížit riziko vzniku rakoviny pečene, pažeráka, kolorektálneho traktu, obličiek, pankreasu, žlčníka, rakoviny prsníka aj rakoviny sliznice maternice.

Nový vzťah k pohybu

Keď máme v krvi zvýšenú hladinu tukov, nemáme chuť sa hýbať. Hormóny, ktoré nás nabádajú k pohybu, sú totiž vtedy blokované. Keď množstvo tukov v krvi klesne, ľahšie vzrastie aj naša chuť k telesnej aktivite. A pohyb rovná sa zdravší životný štýl.

Lepšia nálada

Ak zchudnete, pocítite radosť a hrdosť z toho, že ste niečo dokázali. Prirodzene sa zvýši aj vaše sebavedomie. A keďže sérotonín a dopamín vás nabijú dobrou náladou a dodajú vám energiu, budete chcieť tento pocit zažívať znovu a urobíte všetko pre to, aby ste schudli ešte viac.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame