Rastlina mesiaca: Cykas dodá vašej záhrade exotický nádych, vyžaduje si však starostlivosť

Cykas

Cykas si vyžaduje skúseného pestovateľa (Zdroj: GettyImages)

Cykas japonský patrí k najstarším rastlinám na svete, napriek tomu je už zaradený medzi ohrozené druhy. Niekoľkoročné a vysoké rastliny, ktoré niektorí mylne považujú za palmy, dosahujú kvôli tomu mimoriadne vysoké finančné hodnoty. Ako sa ale starať o túto rastlinu?

Podmienky na pestovanie nemáme ideálne

Kmeň cykasu môže v dospelosti narásť až do výšky 5 metrov, pričom sa môže vetviť. Kvôli tvaru kmeňu a listom býva považovaný za druh palmy, ale pravdou je, že s palmami nemá nič spoločné. Cyklas pochádza z tropických podnebných pásiem a už logicky z toho vyplýva, že v našej krajine nemá dokonalé podmienky na svoj rast. Môžete však pre to urobiť maximum, a to počas celého roka.

Obdobie zimného spánku

Trvá od decembra do februára a rastlina vtedy nevyžaduje veľa svetla. Počas tohto obdobia netreba cyklas zalievať, poprípade iba minimálne, jedenkrát mesačne. Rastlinu by sme mali mať vnútri, nie však v blízkosti radiátora alebo iného tepelného zdroja.

Obdobie prebúdzania sa

Od marca do mája sa rastlina prebúdza a začína sa pripravovať na svoje najkrajšie obdobie. Cykas by sme mali umiestniť do skleníka, zimnej záhrady alebo za sklo. Ak je cez deň pekné slnečné počasie, môžeme ho vytiahnuť na slnko. Začíname jemne prihnojovať, v polovičných dávkach.

Vegetačné obdobie

Zaraďujeme sem letné mesiace vrátane celého septembra. Počas prvých teplých dní rastlinu vystavujeme v maximálnej možnej miere slnku, keď však nastanú tropické horúčavy pozor na to, aby sa nespálila! Počas tohto obdobia začne tiež vyhadzovať nové listy, avšak len v prípade, ak teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia. Vtedy by sa zastavil jej rast. Rastlinu polievame, vlhčíme, respektíve rosíme jej listy. Hnojíme ju produktom určeným práve na cyklasy.

Povegetačné obdobie

Cykasu postupne znižujeme množstvo svetla a začneme ho pripravovať na zimný spánok. Dbáme najmä o to, aby sme rastlinu počas noci schovávali dovnútra, aby nezmrzla. Znižujeme jej zálievku na jeden až dva razy mesačne a prestaneme ju hnojiť.

Náš tip: Cykas rastie pomaly. Presádzať ho preto stačí raz za tri roky. Pripravte mu zmes hliny, perlitu a vyzretého kompostu.



Zdroj: plnielanu.sk, mojerastliny.sk, www.palmy-cykasy.sk
Odporúčame