Poznáte zázračné účinky vôňí? Mnohé nás ovplyvňujú viac, ako si možno myslíte

Foto: Gettyimages

Vône a rôzny pachy vo veľkej miere pôsobia na citový život človeka. Kultúra, ktorá bola doteraz vyhradená len výrobcom parfumov je dnes využívaná v mnohých vedných disciplínach, ako je napríklad sociológia, história alebo filozofia.

Mnohí psychológovia zaradili tento čuchový nástroj do svojej praxe. Pacienti tým pádom majú jasnejší pohľad, ich telo sa uvoľňuje a okienko do psychiky sa otvára. Ako na nás vôňa pôsobí a oplatí sa jej dať šancu?

Vedomosti o účinkoch stále chýbajú

Nepochybne ide o smer, ktorý sa vracia na scénu. Vieme, že mnohí ľudia esenciálne oleje používajú, ale chýbajú presné údaje. Je dokázané, že 80 percent identifikovaných pachov je skôr nepríjemných a že človek dokáže rozlíšiť miliardy rôznych vôní. Prínosom tiež bolo, keď v roku 2004 udelili Nobelovu cena Richardovi Axelovi a Linde Buckovej za ich práce o čuchových receptoroch. Je ale potrebné ešte mnohé ďalšie výskumy urobiť.

Riaditeľ oddelenia neurovied na Štátnom ústredí vedeckého výskumu tvrdí, že mnohé štúdie začínajú ukazovať na súvislosť medzi niektorými vôňami a nevedomými reakciami neurovegetatívneho systému, zmenu srdcového rytmu či rozširovanie zreníc. Rovnako prístroje ukazujú signály, ktoré rôzne vône výrazne rozšíria či zase zmenšia. To znamená, že vône na naše telo s určitosťou pôsobia.

Vdychovať treba dlhodobo

Používanie vôní je preukázané pri hypnóze alebo v čínskej medicíne, kde je úžasným nástrojom na zmiernenie stresu alebo strachu. Vedci sa aktuálne snažia nájsť také vôňe, ktoré by dokázali účinne uvoľniť stres. Je však potrebné nadychovať sa vône aspoň päť minút, aby pôsobila na nervový systém. Aby bolo možné konštatovať trvalé zlepšenie, dôležité je vytrvať dlhodobo.

Výskumy prebiehajú napríklad u osôb s alzheimerom, ktoré majú stavy agitácie. Vedci v ich domovoch po dobu 6 mesiacov rozprašujú vône. Niekedy to chorí odmietajú, pretože majú dojem, že nič necítia. Aktívne pôsobenie týchto vôní však zatiaľ nie je jasne preukázané.

Ryby povzbudia do jedla, pomaranč upokojí

Čo sa týka účinku, aromaterapia napríklad pôsobí na somatické problémy, bazalkový olej upokojuje žalúdočnú nevoľnosť. Aromachológia má vplyv predovšetkým na psychickú a emotívne sféru. Je to veda o javoch spojených s vôňou, potom o ich vplyve na správanie človeka. Vôňa rybolovu alebo melóna môže prebudiť chuť do jedla. Aróma pomaranča upokojuje a harmanček znižuje šok u tých, ktorí sa dozvedeli závažnú diagnózu. Linalool obsiahnutý v levanduli má uvoľňujúce účinky.

Iná kraj, iný mrav

Vôňa pokosenej trávy niektorých ľudí oslovuje, iných zase nie. Kultúrny pôvod je tiež dôležitý: V Taiwane neznášajú vôňu teplého mlieka, ale voňajú im staré vajcia a ich hnilobný pach. Reakcia na niektoré pachy je tiež spojená s potravinovými návyky. V Indii napríklad klinček poteší, zatiaľ čo vo Francúzsku skôr pripomenie zubára.

Chcete sa o účinkoch vôňí dozvedieť viac? V tejto knižke nájdete všetko dôležité

Zdroj: ČTK
Odporúčame