Zajtra oslavujú všetci Michalovia: Čo o nositeľoch tohto mena ešte neviete?

Michal Dočolomanský

Meno Michal je u nás dlhodobo obľúbeným a často používaným menom, nosí ho vyše 100 000 Slovákov. Pôvod má v hebrejčine, označovalo jedného z anjelov a jeho význam je podobný Bohu. Nositeľov oslovujeme Mišo, Miško, Michalko, Mižu, v posledných rokoch aj Majk či Majky. V iných jazykoch má meno podobu Michael, Michel, Miguel, Michail, Mihaly, Mihail, Mihailo.

Michalom sa pripisujú vlastnosti ako životaschopnosť, vôľa, aktívnosť a zmyselnosť. Dajú sa ťažko ovplyvniť a príliš sa nespoliehajú na intuíciu. Toto meno sa často spomína aj v ľudových pranostikách:

  • Ak na Michala hrmí alebo sa babie leto naťahuje, dlhú jeseň oznamuje
  • Ak sú na Michala lastovičky tuná ešte, dlhej  zime sa netešte
  • Koľko mrazov pred Michalom, toľko studených dní bude po Ďure (24.4)
  • Ak noc chladná je pred Michalom, tuhá zima príde cvalom
  • Keď na Michala prší, nebude veľkej zimy do Vianoc

Mohlo by vás zaujať: Meno Mária kraľuje Slovenkám: Spoznajte jeho zaujímavé nositeľky


Títo známi Michalovia sa zaslúžili o dobrú povesť svojho mena:

Michal Dočolomanský (1942-2008)

Charizmatický slovenský herec, spevák a moderátor, predstaviteľ nesmrteľného Jánošíka v muzikáli Na skle maľované, z ktorého zľudovela v jeho podaní pieseň Zbohom buď lipová lyžka. Túto fyzicky náročnú rolu, kde skákal aj saltá, zvládal až do šesťdesiatky a po prekonaní srdcového infarktu. Pohybový talent a fyzickú zdatnosť si v mladosti zdokonalil cvičením gymnastiky, venoval sa aj bezmotorovému lietaniu a motoristickým pretekom.

Medzi slávne Dočolomanského postavy patrí detektív Nick Carter zo známej filmovej paródie Adéla ještě nevečeřela, do češtiny ho nadaboval František  Němec. Deti dodnes baví „Dočko“ spevom a rozprávaním v príbehoch plyšového Macka Uška. Michal Dočolomanský bol vyučeným automechanikom, no vďaka výnimočnému talentu ho život priviedol už v 13 rokoch k herectvu, keď úspešne zahral titulnú úlohu v Andersenovej rozprávke Snehová kráľovná. Stvárnil mnoho nezabudnuteľných postáv vo filme i v divadle, naspieval viacero evergreenov.

Bol známy aj ako zručný majster a šikovný chalupár a kuchár. Jeho popol rozsypali do rieky Dunajec, keďže Michal Dočolomanský sa narodil na Zamagurí, kam jeho rodičia – slovenský učiteľ so svojou rumunskou manželkou prišli počas vojny zo Sedmohradska.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


Miguel de Cervantes (1547-1616)

Autor známeho Dona Quijota a Sancha Panzu, komickej dvojice, ktorá v renesančnom satirickom románe mala zosmiešniť vtedajšie obľúbené čítanie o úžasných vysnívaných rytieroch. Španielsky spisovateľ Cervantes ho napísal v žalári jednoruký, keďže o ľavú ruku prišiel ako námorník v bojoch proti Turkom a do väzenia sa dostal za spreneveru štátnych peňazí. Dielo Don Quijote de la Mancha je najprekladanejším španielskym románom.

Michal Tučný (1947-1995)

Česká legenda country a trampskej hudby, spevák neprehliadnuteľného vzhľadu, ktorého mnohé piesne zľudoveli. Všichni jsou už v Mexiku, Kokukám, jak celá země vstává či Báječná ženská prežili Michala Tučného o desaťročia. Zo spevníka skupiny Tučňáci si určite spomeniete na nestarnúci text: „Tenhle příběh je pravda a sním svůj klobouk, jestli jsem vám lhal,  že jsem potkal jednu dívku a tu dívku jsem si za ženu vzal…“


Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci


Michail Timofejevič Kalašnikov (1919-2013)

Ruský konštruktér zbraní, ktorý navrhol najznámejšiu zbraň s unikátnou konštrukciou, samopal AK-47 zvaný kalašnikov. Odhaduje sa, že bolo vyrobených viac ako 100 miliónov kusov týchto zbraní. Kalašnikov bojoval v 2. svetovej vojne ako tankista i pešiak, kedy sa počas jeho liečby z vojnových zranení rozvinuli jeho konštruktérske schopnosti. Navrhoval automatické zbrane, podieľal sa na ich vývoji a vylepšoval lovecké pušky. Za éry Sovietskeho zväzu bol za svoj vynález ocenený niekoľkokrát najvyššími štátnymi vyznamenaniami, avšak veľké bohatstvo mu jeho schopnosti nepriniesli.

Ďalší známi Michalovia:

  • Michael Faraday (1791-1867) – anglický fyzik a chemik
  • Michail Jurievič Lermontov (1814-1841) – ruský básnik
  • Michael Schumacher (nar. 1969) – nemecký pilot F1

Poznáte ešte ďalších Michalov, ktorí sa niečím preslávili? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: sita, mm
Odporúčame