Zorientujte sa v prírode aj bez pomôcok: Takto sa na výlete nestratíte!

orientácia

sxc.hu

Viete, kde je sever? Túto otázku dnes už, bohužiaľ (alebo našťastie?), príliš často nepočujeme. Zatiaľ čo kedysi sme sa orientácii v teréne priúčali za pomoci máp, buzoly a kompasu, dnes je situácia celkom iná. Technologický pokrok nás doviedol k používaniu GPS nielen v špecializovaných elektronických pomocníkoch, ale tiež v telefónoch či hodinkách. Viete si však predstaviť situáciu, v ktorej by ste sa ocitli v lese bez akéhokoľvek vybavenia? Osviežte si pamäť tipmi, ako mimo civilizácie získate prehľad aj vďaka prírodným javom. Nikdy totiž neviete, kedy sa vám to môže zísť.

Prečo je orientácia taká dôležitá?

Väčšinu z prírodných zákonitostí nám pedagógovia vštepovali už počas vyučovania na základnej škole a na branných cvičeniach. Ak však s týmito informáciami nenarábame, rokmi upadajú do zabudnutia. Ich potrebnosť si na vlastnej koži vyskúšala aj naša čitateľka Ľudmila: „Vybrali sme sa s manželom na zimnú túru. Prekvapilo nás však množstvo snehu a zišli sme z chodníka, ktorý bol zaviaty. Zrazu sa začalo stmievať a prudko ochladzovať. Čo bolo najhoršie, za chrbtom sme počuli kňučať vlka, ktorého sme mali na dohľad. Zorientovali sme sa podľa kostolnej veže v diaľke a doslova utekali južne strmhlav cez les. Už by som to nikdy nechcela zažiť.“


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečná búrka: Ako pred jej vyčíňaním zostať v bezpečí?


Svetové strany rýchlo a jednoducho

Medzi najzákladnejšie kroky orientácie v teréne patrí určenie svetových strán. Stáročiami odsledované ukazovatele vám pomôžu zistiť, ktorým smerom sa nachádza sever:

  • Polárka – najjasnejšia hviezda v súhvezdí Malá medvedica (Malý voz). Jej zmysel spočíva v tom, že sa nachádza v priamej línii so zemskou osou. V praxi to znamená, že leží priamo na severnom póle.
  • poludňajší tieň – ak na pravé poludnie (12.00) svieti slnko, postavte sa tvárou k svojmu tieňu. V tej chvíli budete mať pred sebou sever a za chrbtom juh.
  • stromy – všímajte si hustotu a dĺžku konárov. Tie sú totiž na severnej strane kratšie a vyrastajú menej husto.
  • pne – dobre si obzrite letokruhy. Najhustejšie pri sebe sa nachádzajú na severozápadnej strane.
  • mach – zvykne stromy obrastať najskôr zo severnej strany. Tento jav však nie je príliš spoľahlivý, nakoľko niektoré stromy obrastajú celé.
  • mravenisko – pozorujte jeho sklon: na severe stúpa takmer kolmo, z južnej strany pozvoľne klesá
  • sneh – menšie či väčšie plochy snehovej pokrývky sa vo vysokohorských polohách držia takmer celoročne. Najpomalšie zliezajú práve na severných svahoch a úbočiach.
  • včelín – otvor pre včely by mal smerovať na juh
  • slnečnica – rastlinka, ktorá sa vždy otáča za slnkom. Dokonca aj vtedy, ak je práve pod mrakom.
  • kostol – výborný orientačný bod, ktorý je vidieť aj z väčšej vzdialenosti. Jeho hlavná os prechádza od východu na západ, pričom oltár býva orientovaný práve na východe.
  • ručičkové hodinky – hodinovú ručičku nasmerujte presne na slnko. Uhol, ktorý zviera hodinová ručička a číslo 12 rozdeľte presne na polovicu. Línia, ktorá sa tiahne v strede tohto uhla, smeruje na juh.

Mohlo by vás zaujímať: Láka vás hra na vojakov? Airsoft je pre vás to pravé!


Rosnička narýchlo

Ak sa náhodou stratíte v prírode, mali by ste venovať patričnú pozornosť aj zmenám ovzdušia. Prichádzajúci dážď vám totiž môže situáciu poriadne skomplikovať. To, že v priebehu 24 hodín pravdepodobne spŕchne, vám prezradia tieto úkazy:

  • dym sa drží pri zemi
  • počujete zvuky aj z väčších vzdialenosti (stúpa vlhkosť)
  • rastliny vylučujú špecifický zápach, na lúkach cítiť akoby kompost (znižuje sa tlak vzduchu)
  • tráva je v ranných hodinách bez rosy
  • lastovičky lietajú nízko
  • okolo mesiaca je viditeľný kruh
  • listy stromov sa vytáčajú spodnou stranou nahor

Naopak, priaznivým počasím si môžete byť istí, keď sa zobudíte do rannej rosy a na cvrlikanie cvrčkov. Ďalej v prípade, že rozložíte oheň a dym poľahky stúpa k oblohe. Tešiť sa môžete aj vtedy, ak sú zore pri západe slnka červené.

Kurz prežitia

Ak milujete prírodu a cítite sa v nej ako doma, pokojne sa vyberte na dobrodružný výlet so svojimi najbližšími. Pod dohľadom skúsených inštruktorov môžete prežiť v teréne celý deň aj noc a popri tom nadobúdať potrebné vedomosti – ako sa utáboriť, z čoho získať pitnú vodu a potravu, ako sa správať pri katastrofe, ako postupuje pátracia služba a aký priebeh majú pátracie akcie. Po takomto odbornom kurze môžete dokonca získať certifikát akreditovaný Ministerstvom školstva. Obohatení však budete predovšetkým o adrenalínový víkend, na ktorý tak skoro nezabudnete.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame