Vzácne a obľúbené psy, ktoré pomáhajú liečiť: Viete, ktoré rasy sú najvhodnejšie?

Kanadský retriver Joy z občianskeho združenia Dogtor.

Kanadský retriver Joy z občianskeho združenia Dogtor. Zdroj: Dôvera

Psy sú obľúbené spoločenské zvieratá. Nejeden majiteľ potvrdí, že vďaka štvornohému kamarátovi sa zlepšilo jeho fyzické zdravie aj psychika. Pozitívne pôsobenie psov na človeka využíva aj kanisterapia – podporná terapeutická metóda pri rôznych typoch ochorení. Zvieracím doktorom sa však nemôže stať hocijaký chlpáč – čo všetko musí podstúpiť, aby mohol pomáhať a liečiť?

Kanisterapia pomáha deťom aj dospelým

Kanisterapia sa uplatňuje pri všetkých vekových kategóriách vrátane polročných bábätiek. Využíva psíkov na terapeutické účely najmä u detí s rôznymi typmi hendikepu, ako je autizmus, hyperaktivita, detská mozgová obrna, problémy s príjmom potravy a iné.  

Funguje však aj u dospelých s telesným či duševným postihnutím, napríklad epilepsiou či Downovým syndrómom. Zvieracieho doktora takisto oceňujú opustení seniori v domovoch sociálnych služieb, ktorí sú náchylnejší na depresie, rozvoj demencie, Alzheimerovej choroby a podobne.

Laici sa často domnievajú, že pacientom pomôže prítomnosť akéhokoľvek psíka. Zvieratká však prechádzajú prísnym výberom už po narodení, takisto špeciálnym výcvikom a testami.

Priateľskí a odolní voči stresu

Pri terapeutickom psovi rozhodujú hlavne jeho povahové vlastnosti a ochota spolupracovať. Môže ísť o krížence, veľkú výhodu však majú zvieratá s preukazom pôvodu – podľa „povahy rodičov“ totiž ľahšie odhadnete predpoklady chlpáča. Úplne nevhodné sú, naopak, psy z útulku, ktoré prešli rozličnými traumami. 

Už šteniatka prechádzajú testom, ktorý odhalí nielen ich fyzickú a mentálnu odolnosť, reakcie a poddajnosť, ale aj lovecký inštinkt či skrytú agresivitu. Medzi najdôležitejšie črty terapeutického psíka patrí jeho vyrovnanosť, mierumilovnosť, priateľskosť, trpezlivosť, prirodzený záujem o hru a spoznávanie nových ľudí.

Zvierací liečiteľ musí takisto dobre zvládať zvýšený stres a záťaž. Nemalo by mu prekážať ani hladkanie, túlenie alebo zohrievanie rôznych častí tela pacientom.

Kanadský retriver Joy z občianskeho združenia Dogtor.
Kanadský retriver Joy z občianskeho združenia Dogtor. Zdroj: Dôvera

Psí liečitelia skladajú náročné skúšky

Základom je, aby bol psí liečiteľ zdravý, očkovaný a odčervený. Musí však prejsť aj špeciálnym výcvikom, počas ktorého trénuje trpezlivosť, aportovanie či rôzne hry. Okrem toho sa učí chodiť pri barlách a invalidnom vozíku, takisto by mal ovládať aspoň zopár trikov na pobavenie pacientov.

Terapeutický pes musí počas skúšok preukázať, že ovláda základné povely a nenechá sa vyviesť z miery prudšími pohybmi či necitlivými dotykmi. Špeciálne preverovanou oblasťou je polohovanie. Osvedčený zvierací doktor sa nechá psovodom uložiť do rôznych pozícií voči ležiacemu pacientovi, pričom by mal vydržať v pokoji aj niekoľko minút.

Ktoré rasy sú najvhodnejšie?

Medzi plemená, ktoré sa najčastejšie využívajú na kanisterapiu, patrí labrador, zlatý retríver, borderská kólia, nemecký ovčiak, pudel či anglický kokeršpaniel. Jednotlivé typy psov majú navyše rozdielny temperament. Niektorým deťom napríklad vyhovujú aktívnejší zvierací liečitelia, bojazlivejší pacienti zase môžu uprednostňovať pokojnejšie plemená. Veľkú rolu môžu zohrávať aj dĺžka srsti samotných psíkov – citlivejšie ratolesti uprednostňujú huňatý kožuch pred krátkou srsťou.

Kanadský retriver Joy z občianskeho združenia Dogtor.
Kanadský retriver Joy z občianskeho združenia Dogtor. Zdroj: Dôvera

Keďže práca s ľuďmi môže byť veľmi vyčerpávajúca, aj psí terapeuti potrebujú zvýšenú opateru. K základnej starostlivosti patrí kvalitné krmivo, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, pravidelné česanie, čistenie uší aj zubov a strihanie pazúrikov. Psovod však svojho zvieracieho partnera nesmie preťažovať a po každej terapii by mu mal dopriať dostatok odpočinku. Okrem spánku to môže byť tiež prechádzka s minimálnym počtom povelov.

Vďaka Dôvere kanisterapia už v troch nemocniciach

Na pacientov, ktorí využívajú kanisterapiu, myslí zdravotná poisťovňa Dôvera. Aj vďaka podpore Dôvery sú špeciálne vycvičení psi súčasťou liečebného procesu už v troch slovenských nemocniciach. Konkrétne ide o stacionár pre pacientov s poruchou príjmu potravy v rámci Národného ústavu detských chorôb, detské oddelenie Psychiatrickej nemocnice Profesora Matulaya v Kremnici a psychiatrickú liečebňu Nemocnice s poliklinikou v Trebišove.

Dôvera ešte v minulom roku finančne podporila polročný výskum o využití psov pri rehabilitácii. Ten prebiehal pod záštitou občianskeho združenia Physio Canis v Kotrčinej Lúčke pri Žiline. Z peňažného daru sa zabezpečilo predovšetkým nevyhnutné technické vybavenie experimentu.

Viac o zdravotnej poisťovni Dôvera

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Dôvera.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame