Záhada svätého grálu: Skutočne existuje alebo je len zaujímavou legendou?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Veríte v existenciu Svätého grálu?

Svätý grál Legenda kráľa Artuša a rytieri okrúhleho stola

O svätom gráli ste už určite počuli. Ak už nikde inde, tak aspoň v príbehoch o Indiana Jonesovi či iných filmoch. Najčastejšie sa spomína ako kalich. Môže však byť aj niečím úplne iným? Vydajte sa s nami po stopách jeho pátrania.


Posvätná nádoba

Takto sa svätý grál označuje najčastejšie. Nemusí to byť nevyhnutne kalich, niektorí označujú za svätý grál dokonca aj nádobu, v ktorej bolo uložené turínske plátno. Najznámejšou teóriou je však tá o kalichu, z ktorého Kristus pil počas poslednej večere. Tento kalich sa spomína prvýkrát pred rokom 1200, keď o takejto možnosti píše vo svojej knihe Robert de Boron. Z kalichu mal Ježiš nielen piť počas poslednej večere, ale Jozef z Arimatey mal do neho zachytiť aj jeho krv po ukrižovaní. Táto najpopulárnejšia verzia však cirkvou nikdy potvrdená nebola.

Inšpirácia pohanmi?

Zaujímavá je paralela tejto teórie s pohanskou minulosťou a mýtmi. Významný pohanský vplyv malo keltské prostredie západných krajín Európy. Aj oni pripisovali kalichom a posvätným nádobám veľkú vážnosť. Čo je však najzaujímavejšie? Báseň Preiddeu Annwfn. Opisuje vojenskú výpravu kráľa Artuša do mesta Annwfn s cieľom nájsť Svätý grál. Ten, kto sa z neho napije, získa nesmrteľnosť a večný život. Takže ide o skutočne zaujímavú podobnosť s kresťanským ponímaním grálu. Dodnes nie je celkom jasné, či mala táto legenda vplyv na vznik tej o svätom grále – britský historik Richard Barber tvrdí, že nie, ale viacero jeho predchodcov predpokladalo, že áno.


Mohlo by vás zaujímať: Pol Pot, Stalin či Mao Ce-Tung: Diktátori, za ktorých by ste žiť nechceli


Chcel ho aj Hitler

Možno ste počuli o snahách Adolfa Hitlera dostať sa k svätému grálu. Jeho blízkeho spolupracovníka Heinricha Himmlera natoľko zaujala publikácia Otta Rahna o svätom grále, že ho vyslal spolu s jednotkami SS na juh Francúzska, aby ho hľadal. Pritom nemalo ísť ani zďaleka o jedinú akciu s týmto cieľom – putoval napríklad aj na Island či do Talianska. Hitler mohol o nesmrteľnosti len snívať a Rahnovi sa vstup do SS tiež nevyplatil. Bol totiž homosexuál a keď sa raz v opitosti prejavil, skončil za trest ako strážca v koncentračnom tábore v Dachau. O dva roky neskôr ho našli zamrznutého v kopcoch a jeho smrť bola považovaná za samovraždu.

Grál ako pokračovanie potomstva?

S bizarnou teóriou prišiel kolektív autorov Baigent, Leight a Lincoln. Niektorí autori verili, že Ježiš mal pomer s Máriou Magdalénou, z ktorého vzišiel potomok, či potomci. (Fanúšikom DaVinciho kódu je táto teória určite povedomá.) Za Svätý grál označovali Ježišov rodokmeň, ktorý symbolizoval zachovanie jeho krvi. Táto trojica autorov zašla ešte ďalej. Za nositeľa Kristovej krvi a potomstva považovali čosi iné. Lono Márie Magdalény a teda hlavne ju ako osobu. Dnes by sme podľa nich mali za Svätý grál považovať jej hrob.


Mohlo by vás zaujímať: Tajné spoločenstvo Iluminátov: Ovláda spoločnosť ešte aj dnes?


Existuje aj konkrétny Svätý grál?

Áno a aby jeho identifikácia nebola taká jednoduchá, je ich hneď niekoľko. V stredoveku existovali 4 relikvie, ktoré boli považované za Svätý grál.

- Kalich v Janove – tento šesťhranný kalich, či skôr tanier, bol vykladaný smaragdmi. Po tom, ako Napoleonove vojská obsadili územie Talianska sa dostal do Paríža, odtiaľ sa vrátil poškodený.

- Kalich vo Svätej zemi - zaujímavé je, že len v jednom prípade sa za miesto, kde je Svätý grál uložený, pokladala Svätá zem. Kalich zo striebra by mal byť v relikviári kaplnky pri bazilike v Golgote. Sporný je materiál, z ktorého bol kalich zhotovený. Mnoho autorov hovorí, že kalich bol z niečoho lacného, napríklad z dreva.

- Kalich vo Valencií – áno, aj v Španielsku sa vraj v stredoveku nachádzal Svätý grál. Ide o achátový pohár, o ktorého existencii sa vie od roku 1399.

- Grál v Konštatnínopole – tento sa líši od svojich konkurentov. Ide totiž o nádherný a dokonalý tanier, ktorý bol unesený počas štvrtej križiackej výpravy. Od obdobia Francúzskej revolúcie sa o ňom už nevie.

Teórií či mýtov okolo Svätého grálu je viac ako dosť. Oprávnene tak vládne skepticizmus v otázkach jeho údajnej existencie. A niet ani divu. Človek sa vo všetkých možných vysvetleniach už stráca a ani nevie, čomu poriadne veriť. Ktovie, či o pár desaťročí nebude zo Svätého grálu nič viac, ako len rozprávka pre deti.


Čo si myslíte o Svätom grále vy? Veríte, že existuje? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • favma 04.08.2013, 22:34

  kde sú komenty expertov na tématiku ???

 • Milan 03.08.2013, 22:15

  Zalezi od toho, co si pod nesmrtelnostou predstavujeme. Ak to ma byt nesmrtelne telo a teda aj dost dlhe zotrvanie v tomto svete....tak dakujem, neprosim. Ak to ma byt zachovanie ducha, tak to nam je predsa dane uz od nasho stvorenia. Takze neviem ake obracanie sa na Toho, ktoreho sa bojite pomenovat. Ja ho nazyvam vyssou bytostou, nie bohom. Ked aj my dostatocne vyzrieme a vystupime do intelektualnej, moralnej, dusevnej vysky na uroven vyssich bytosti....bude to pre nas normalne a nebudeme sa nazyvat bohmi. Hoci bytosti ktore stvorime si to o nas budu mysliet. Aj primitivne kmene ked uvideli lietadla, lode, tak si hovorili ze sa vratili bohovia. Nie, ziadni bohovia, ale len vyspelejsie bytosti. Nasi starsi bratia. Vazeni, smrtou sa este len zacina ta prava zabava! Tak neviem co sa toho vsetci bojite?

 • moyop 03.08.2013, 21:11

  Čo sa týka tej totality, máš pravdu. Aj náboženská (kresťanská) totalita v minulosti napáchala veľké zlo, porovnateľné ak nie väčšie, ako fašizmus či komunizmus. Ale popierať na základe toho existenciu Boha je dosť nezmyselné. Vyzývaš ostatných, aby sa pozreli okolo seba, že každý rozumný človek musí vidieť, že je to rozprávka pre hlupákov. No ja keď sa pozriem okolo seba a vidím trebárs prírodu, rastliny, zvieratá, ľudí, proste našu zem a vidím, ako to všetko vyzerá, funguje a žije dochádzam k jedinému presvedčeniu, že za tým všetkým je rozumná bytosť, ktorá to všetko utvorila a oživila. Ale to už sme trochu odbočili od témy. Hitler hľadal svätý grál, aby získal nesmrteľnosť... Stačí si prečítať bibliu, tam je návod, ako môžeme získať nesmrteľnosť všetci - ak sa obrátime na Toho, ktorý je tvorcom života.

 • animal 03.08.2013, 15:55

  Fašizmuz a komunizmus boli novodobe totality a velmi hrozne ale ako sa dostavala k moci totalita krestanska je už zabudnute.A určite nema menej obeti ako obidve spolu! Len treba poznat historiu,stači im tvrdi že je boh a už su vsetci pokakani od strachu! Pozrite sa okolo seba a rozumny človek musi vidiet že je rozpravka pre hlupakov!

1

Pridať komentár