Ananásom k štíhlejšej postave: Zlepší trávenie a odľahčí telo od škodlivých látok

Ananás

freedigitalphotos.net

Žltý, exotický, pichľavý. Čo je to? Hádate správne, hovoríme o ananáse. Nejde len o taký obyčajný druh ovocia. Ananás je superpotravina, vďaka ktorej môžete zabiť tri muchy jednou ranou. Zlepšiť si imunitu, prečistiť tráviaci trakt a ešte aj schudnúť.

Bomba plná zdravia

Ananás je tvorený prevažne vodou. Len desatina jeho obsahu je výživná, no to natoľko, že sa v nej skrýva až 16 minerálnych látok, napríklad draslík, horčík, vápnik, zinok, železo, mangán, sodík, síra či fosfor. Okrem toho je aj zásobárňou betakaroténu, vitamínov A, B, C a antioxidantu – vitamínu E. Obsahuje biotín, ktorý je dôležitý pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov a vzácny enzým bromelín, ktorý sa v ňom nachádza v hojnom množstve. Práve spomínaný enzým pomáha pri štiepení proteínov a bráni ukladaniu tukov, vďaka čomu bude vaša postava vyzerať omnoho lepšie.

Kedy po ňom siahnuť?

  • pomáha pri artritíde, problémoch s kĺbmi
  • pôsobí antibakteriálne, antiparaziticky
  • znižuje krvný tlak a zrážanlivosť krvi
  • prispieva k úbytku váhy, zabraňuje ukladaniu tuku v tele
  • zlepšuje prekrvenie tela
  • vplýva priaznivo na činnosť žalúdka a čriev
  • pomáha vylučovať z tela toxíny
  • odvodňuje telo, zmnierňuje opuchy
  • bieli starecké škvrny
  • pomáha pri hnačke

Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Sľubuje rýchle schudnutie

Pomocou ananásovej diéty môžete zhodiť naozaj veľmi rýchlo.

  • známa je najmä 5 – 7 dňová diéta, kedy sa konzumuje prevažne ananás – či už vcelku, alebo len šťava z neho. Dovolené sú okrem neho, aj to len v malej miere, ešte nízkotučné jogurty, zelenina, chudé mäso a ryby (najmä tuniak)
  • 2-3 dňová diéta zas odporúča zjesť každý deň jeden celý ananás, ktorý si však rozdelíte do štyroch dávok (raňajky, desiata, obed, večera). Ananás zjedzte pred každým jedlom. Okrem toho vypite každý deň aj liter ananásovej šťavy

Len aby neprišiel jojo…

Tak ako pri každej diéte, aj po skončení tej ananásovej, je potrebné stravovať sa striedmo a nevrátiť sa ku predošlým stravovacím návykom. Pretože tak rýchlo, ako ste schudli, tak rýchlo si vás stratené kilá aj opäť nájdu. Treba byť preto opatrní a pamätať na zdravé a obmedzené stravovanie v dlhodobejšom horizonte. Podobné diéty by sa nemali držať príliš často, pretože ananás obsahuje veľa kyselín, ktoré by mohli uškodiť tráviacemu traktu.


Mohlo by vás zaujímať: Stop kilám navyše: S týmito potravinami bude váš metabolizmus pracovať naplno


Pozor na žalúdok a hlavu

Ananás je dosť kyslý a agresívny, pretože obsahuje množstvo organických kyselín, najmä kyselinu citrónovú, maleinovú a tartarovú. Môže teda dráždiť žalúdok a preto nie je vhodný pre každého. Okrem kyselín obsahuje aj síru, takže u citlivejších osôb môže navodiť aj bolesti hlavy. Iní zas pri jeho konzumácii pociťujú štípanie na jazyku, resp. v ústnej dutine, alebo môže vyvolať aj alergickú reakciu a následný výsyp vyrážok na koži.

Doprajte si ho čerstvý

Ak chcete dosiahnuť, či už zdravotné, alebo estetické výsledky, zabudnite na konzervovaný ananás. V tom sa totiž nachádza o 60% menej účinných látok a zvyšok úplne pohltí cukrová voda. Najlepší je vždy jednoznačne čerstvý plod. Ak ho už nemáte k dispozícii, dajte si radšej sušený ananás, no zázraky od neho nečakajte. Ak si v obchode kupujete ananásovú šťavu, ako doplnok ku diéte a neodšťavíte si doma vlastnú, dobre si preštudujte obal. Účinná ananásová šťava by nemala obsahovať pridaný cukor a mala by byť rozhodne 100%-ná.


Máte radi ananás? Ako často si ho doprajete? Napíšte v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame