Nevábne strie trápia každú ženu: Prečo sa tvoria a ako im účinne predchádzať?

strie

thinkstockphotos.com

Strie sú spolu s celulitídou najčastejším dôvodom, pre ktorý sa ženy hanbia vyzliecť do plaviek a celkovo strácajú pred mužmi sebavedomie. Tento kozmetický problém pritom mnohé z nich sprevádza už od puberty a s pribúdajúcimi rokmi sa neustále zhoršuje. Boj so striami je skutočne náročný, preto najúčinnejšou zbraňou je práve prevencia. Poradíme vám, čo robiť, aby ste si udržali pokožku v dobrej kondícii čo najdlhšie.

Aj koža má svoje limity

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a je tvorená niekoľkými vrstvami. Vďaka elastínovým a kolagénovým vláknam je do určitej miery pružná a dokáže sa dokonale prispôsobiť objemu organizmu. Bohužiaľ, vekom sa táto schopnosť vytráca. Predovšetkým u žien následne vznikajú malé trhliny vo väzivovom tkanive kože, ktoré nazývame strie. Navonok sa prejavujú ako ružové, červenkasté či fialové čiarky, no postupne blednú a sú menej viditeľné. Neošetrené ruptúry v strednej vrstve kože zostávajú navždy ako drobné jazvičky, ktoré sa dokonca môžu spájať do dlhších línií. Medzi kritické partie, ktoré sú najviac náchylné na tvorbu strií, patrí vnútorná strana stehien, brucho, boky, zadok, prsia, paže a oblasť nad kolenami.


Mohlo by vás zaujímať: Nechcete sa zmieriť so striami na vašej pokožke? Takéto sú vaše možnosti


Strie nesúvisia iba s vekom

S jazvičkami na koži nebojujú iba ženy v strednom veku, ktoré pod vplyvom menopauzy zaznamenali znížený podiel kolagénu a elastínu. Strie sa totiž vyskytujú aj u ľudí narodených neskôr. Dôvody môžu byť nasledovné:

  • obdobie dospievania a s ním súvisiaci prudký rast – telo adolescenta prekonáva príliš rýchle zväčšovanie objemu a rast kostí, s čím sa pokožka nedokáže adekvátne vysporiadať
  • dramatický výkyv hmotnosti – výrazný prírastok či úbytok na váhe v krátkom čase predstavuje pre kožu takisto príliš veľký nápor, výsledkom ktorého sú strie
  • tehotenstvo – organizmus ženy sa v oblasti brucha ťažko vyrovnáva s rýchlym rastom plodu. Strie však môžu vznikať aj na iných miestach v dôsledku pribúdajúceho tukového tkaniva a nadmerného zavodnenia budúcej matky.
  • mechanický ťah kože – v nadmernej miere sa s ním stretávajú športovci, predovšetkým tí z kategórie kulturistiky a bodyfitness. Strie sa tak nevyhýbajú ani mužom.
  • užívanie kortikoidov – majú zlý vplyv na tvorbu kolagénu, v dôsledku čoho sa v koži vytvárajú trhlinky. Bohužiaľ, s týmto vedľajším účinkom sa stretávajú všetci pacienti bez rozdielu, čiže aj deti.

Mohlo by vás zaujímať: Proti striám prírodnými zbraňami: Pomôže kakaové maslo, ricínový olej či bielko


Zákerná genetika

Príkladne sa staráte o pokožku a strážite si hmotnosť, no oproti zaoblenej kamarátke máte oveľa viac strií? Na vine je dedičný faktor, ktorý má každý z nás zakódovaný v bunkách. Potvrdila to štúdia publikovaná v Časopise investigatívnej dermatológie. O výsledky sa postarali vedci, ktorí skúmali DNA u takmer 34 000 dobrovoľníkov. Výsledkom je, že mutácie štyroch génov zvyšujú riziko tvorby strií až o 40%.

Základom je účinná prevencia

Aby ste sa jazvičkami na koži nemuseli príliš trápiť, je potrebné dodržiavať určité zásady. Ktoré to sú?

  1. hydratácia zvonku aj zvnútra – pokožku po každej sprche či kúpeli natierajte hydratačným telovým mliekom a nezabudnite na dodržiavanie pitného režimu
  2. masáž kritických partií – prispieva k lepšiemu prekrveniu a odvádzaniu toxínov z tela
  3. pozvoľné formovanie postavy – platí to nielen pri chudnutí, ale tiež pri cvičení. Nesnažte sa získať vytúženú postavu za príliš krátky čas. Neprospieva to psychike ani samotnej koži.
  4. investícia do prípravkov proti striám – pohľadajte v recenziách a diskusiách tie, ktoré majú pozitívne hodnotenie. Ak použijete krémy s obsahom bambuckého alebo kakaového masla, prípadne s podielom elastínu, strie sa vám vyhnú.
  5. pravidelný píling – dbajte na odstraňovanie odumretých buniek kože aspoň raz za týždeň. Pastu s abrazívnymi časticami si môžete vytvoriť aj doma, ak použijete usadeninu z vypitej tureckej kávy alebo kryštálový cukor

Mohlo by vás zaujímať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu


Čo v prípade, že strie sa už vytvorili?

Existuje množstvo domácich receptov, ktoré dokážu stav pokožky výrazne zlepšiť, no pripravte sa na to, že ide o boj na dlhú trať. Za vyskúšanie tak možno stojí terapia v salónoch krásy. Tá je síce z hľadiska financií podstatne náročnejšia, no výsledok sa dostaví oveľa rýchlejšie. Z akých procedúr máte na výber?

  • lymfodrenáž – odporúča sa najmä pri odstraňovaní celulitídy, no prekrvenie vplyvom vákua má priaznivý vplyv aj na strie
  • estetická rázová vlna – ošetrenie prístrojom, ktoré vypne pokožku, stimuluje prekrvenie a podporí tvorbu kolagénu
  • mikrodermabrázia – odstraňovanie odumretých buniek vrchnej vrstvy kože mechanickým pôsobením diamantových kryštálov
  • laser – najefektívnejšie, ale aj najdrahšie ošetrenie

Aj keď prístrojové procedúry prinášajú najviditeľnejšie výsledky, pripravte sa na to, že jedno sedenie stačiť nebude. Zápas so striami je totiž dlhodobou záležitosťou, ktorá si vyžaduje predovšetkým zdravý životný štýl a dobrú genetickú výbavu.


Akým spôsobom proti striám bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame