Riziko cukrovky s vekom stúpa: Ako proti nej bojovať, či plnohodnotne žiť?

Meranie hladiny cukru v krvi

thinkstockphotos.com

Čoraz viac ľudí po štyridsiatompiatom roku života trpí cukrovkou druhého typu. Navyše, jej riziko s vekom narastá. Nie je to však len táto veková kategória, ktorá je ohrozená. Čo cukrovku spôsobuje, čím k nej prispievate a ktoré faktory vám nehrajú do karát, no neviete ich ovplyvniť?

Dve príčiny

Dôvody vzniku cukrovky nie sú pre lekárov tajomstvom. Prvý je, že bunky tela majú zníženú citlivosť na inzulín a to aj napriek tomu, že je produkovaný v dostatočnom množstve. Druhá príčina vzniku je kvôli nedostatočnej sekrécii inzulínu v beta bunkách pankreasu.

Ovplyvniteľné a neovplyvniteľné faktory

Pri cukrovke, ako aj pri mnohých iných chorobách hovoríme o faktoroch, ktoré vieme a nevieme ovplyvniť. K ovplyvniteľným faktorom patrí sedavý spôsob života, stres, fajčenie, alkohol, obezita, vysoký krvný tlak, či zlá životospráva. Jej súčasťou je aj konzumácia veľkého množstva mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tukov, sladkostí, ale v prvom rade málo pohybu.

Naopak to, čo nedokážeme ovplyvniť je napríklad dedičnosť. Výskyt cukrovky druhého typu u rodičov či súrodencov je nebezpečný. Ďalším neovplyvniteľným faktorom je vek. Ak máte nad štyridsaťpäť, riziko sa každým rokom zvyšuje.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Pozor na varovné signály

Pri každej chorobe je dôležité poznať jej symptómy a včas ju spozorovať. K varovným signálom cukrovky patrí častý neuhasiteľný smäd, sucho v ústach a abnormálna chuť do jedla. Po čase sa pridružuje veľká strata alebo výrazné zvýšenie hmotnosti, rozmazané videnie, bolesti hlavy, rezné rany, ktoré sa dlho hoja, časté infekcie močových ciest a svrbenie pokožky, najmä v oblasti slabín.

Vyšetrenie je pomerne jednoduché a bezbolestné. Lekár vám odoberie krv a vykoná špecifický test, ktorý odhalí, aká bola vaša priemerná hladina cukru v krvi za posledné mesiace. Takisto sa pri podozrení na cukrovku vykonáva náhodný test glukózy v krvi, ktorý odhalí váš aktuálny stav.

Najlepšia prevencia

Ak sa tejto choroby obávate, existuje niekoľko dobrých rád, ktoré sa oplatí dodržiavať. To, čo pre zlepšenie svojho stavu môžete urobiť ihneď je vykonávať fyzickú aktivitu minimálne pol hodinu denne. Ideálny je silový tréning alebo rýchla chôdza. Pohyb napomáha k lepšiemu využitiu inzulínu v tele, zabraňuje obezite, srdcovým ochoreniam a optimalizuje krvný tlak.

Ďalším spôsobom prevencie je obmedzenie stresu a tiež vyvážená strava. Pri zvýšenej hladine glukózy sa obráťte na diabetológa, ktorý vám povie, aké jedlo je pre vás vhodné. Dôležité je v tomto prípade sledovať zloženie potravín, špeciálne množstvo sacharidov, tukov a bielkovín.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


Spôsobov liečby je viacero

S cukrovkou sa dá plnohodnotne žiť, no jej priebeh sa líši od jedinca k jedincovi. Dôležité je však navštíviť odborníka, ktorý vám poradí a zvolí váš individuálny postup liečby.

Pri nej sa spočiatku predpisujú tabletky, ktoré zlepšujú činnosť pankreasu a účinok inzulínu. Neskôr zvyknú pacienti prejsť na inzulínovú liečbu, ktorá zabezpečuje optimálnu hladinu cukru v krvi.

V súčasnosti existuje aj iná a modernejšia liečba. Ide o podávanie analógu GLP-1, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi a taktiež priaznivo vplýva aj na ostatné rizikové faktory, ako je vysoký krvný tlak a hmotnosť.


Máte vlastné skúsenosti s cukrovkou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame