Aj vy máte pocit, že ak necvičíte minimálne pol hodinu, ako by ste pre svoje telo ani nič nerobili? Mýlite sa. 10- minútový tréning môže byť rovnako účinný ako 45-minútový. Podstatná je intenzita aktivity – zistite, ako využiť čas na maximum a spraviť niečo pre svoje telo.
Výhovorky, že nemáte na fyzickú aktivitu dosť času a že nemôžete chodiť cvičiť alebo behať do parku, už neplatia. Skutočne stačí desať minút cvičenia – a z toho len minúta intenzívneho, a pozitívny efekt na naše telo je rovnaký ako pri tradičnom miernom cvičení robenom 45 minút. Výzkum vedcov z McMasterovej univerzity v kanadsom Hammiltone zverejnil časopis Plos One.
Ako pokus vyzeral?
Vedci rozdelili 27 mužov (pokus so ženami plánujú uskutočniť v budúcnosti) so sedavým zamestnaním na tri skupiny: prvá skupina cvičila intenzívne trikrát týždenne po dobu 12 týždňov. Druhá skupina cvičila po rovnaké obdobie umiernene a tretia skupina bola kontrolná a vedci od nej nepožadovali, aby menila svoje zvyky. Cieľom štúdie bolo zistiť, či sú medzi dvoma druhmi cvičení rozdiely.
Mohlo by vás zaujať: Najväčšie mýty o cvičení: Odhaľte ich ešte dnes a zhadzujte kilá efektívnejšie
Stačilo 10 minút
Intenzívne cvičenie trvalo celkom desať minút, ktoré boli rozdelené takto: trikrát dvadsať sekúnd intenzívneho cvičenia na rotopede, medzi ktorým boli vždy dve minúty uvoľnenej jazdy, aby účastníci štúdie nabrali síl. Predtým mali dve minúty na rozohriatie a potom tri minúty na odpočinok. Cvičenie teda trvalo celkom desať minút, ale len jedna minúta bola venovaná skutočne intenzívnemu a vyčerpávajúcemu cvičenia.
Ukazovatele boli rovnaké
Pri mierne zaťažujúcom cvičení šliapali účastníci štúdie na rotopede 45 minút vcelku a miernym tempom a mali rovnaký čas na rozohriatie a vydýchnutie ako tí, ktorí cvičili intenzívne. Skupina pokusných osôb, ktorá cvičila intenzívne, teda šliapala na rotopede spolu šesť hodín, z ktorých bolo 36 minút vysoko náročných. Skupina, ktorá cvičila mierne, šliapala dokopy 27 hodin. Po 12 týždňoch cvičenia boli výsledky medzi týmito dvoma skupinami pokusných osôb veľmi podobné, pokiaľ ide o inzulínovú rezistenciu, kardiorespiračnú zdatnosť, glykemický index či vplyv na svaly a ďalšie parametre.
Mohlo by vás zaujať: Top cvičenia pre ľudí nad 50: Zachovajte si pevné zdravie aj peknú postavu!
Intenzívne cvičenie nie je pre každého
,,Na metabolickej úrovni predurčuje vysoko intenzívne cvičenie oveľa vyšší EPOC efekt (spotreba kalórií po cvičení), a to vysvetľuje väčšie kladné pôsobenie, ktoré môže byť týmto typom telesnej aktivity dosiahnuté,“ vysvetľuje profesor na Parmskej univerzite Gianfranco Beltrami, prezident lekárskeho a antidopingového výboru IBAFV a expert na športové lekárstvo a kardiológiu. ,,Je však potrebné zdôrazniť, že cvičenie s veľmi vysokou intenzitou znamená aj väčšie nebezpečenstvo úrazu. nie je teda pre všetkých, ale len pre tých, ktorí sú vo veľmi dobrej fyzickej kondícii.„
Ako často cvičíte vy a aký dlhý je váš tréning? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na