9 olejov pre zdravie: Rascový, konopný, makový…ktorý z nich si vyberiete?

Olej

thinkstockphotos.com

Za studena lisované oleje sú nielen pokladom pre zdravie, ale väčšina z nich aj skvelo dochutí rozličné pokrmy.

1. Amarantovým olejom proti rakovine

amarantovom oleji sa okrem vitamínov, minerálov, chlorofylu a esenciálnych mastných kyselín nachádza i skvalén. Ide o organickú zlúčeninu, ktorá je prítomná v ľudskom tele. Podľa vedeckých výskumov má skvalén protirakovinové účinky. Ďalej sa amarantový olej odporúča aj pri srdcovocievnych ochoreniach a poruchách trávenia. Zároveň je pokladom pre pokožku, pretože ju vyživuje a spomaľuje proces starnutia.

2. Tekvicový olej si poradí s parazitmi

Olej získaný z tekvicových semien je oddávna používaný ako prostriedok proti črevným parazitom. Pozitívnych účinkov tohto oleja je však oveľa viac. Znižuje hladinu cholesterolu, vďaka zinku posilňuje obranyschopnosť a má detoxikačné schopnosti. Je výborný na zlepšenie kvality vlasov i nechtov. Možno ho použiť aj zvonku pri kožných problémoch alebo lupinách.


Mohlo by vás zaujať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


3. Šípkový olej je prevenciou anémie

Šípkový olej je vzácny kvôli bohatému zastúpeniu omega-6 a omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré prospievajú zdraviu srdca. Navyše sú v ňom obsiahnuté aj ďalšie vitamíny a minerály. Keďže obsahuje železo, je vhodný na užívanie v prípade anémie. Siahnuť sa po ňom oplatí i v prípade, keď vás trápia žlčníkové kamene.

4. Rascový olej zmierni príznaky astmy a reumatizmu

Tento olej patrí u nás k menej známym. Získava sa zo semien čiernej rasce. Má upokojujúce i diuretické účinky. Priaznivo vplýva na trávenie. Odporúča sa užívať i pri astme, reumatizme, pocitoch únavy a vyčerpania. Zvonku sa používa pri kožných problémoch. Jeho pozitívom je i to, že pokrmy skvelo dochutí.


Mohlo by vás zaujať: Ľanový olej: Elixír, ktorý chráni pred rakovinou a pomáha pri chudnutí


5. Makovým olejom proti rednutiu kostí

Mak je jednou z potravín, ktoré obsahujú bohaté množstvo vápnika. Platí to aj pre makový olej. Odporúča sa užívať hlavne pri problémoch s kosťami, ako napríklad pri osteoporóze. Úľavu prinesie i pri bolestiach hlavy, migréne a kŕčoch. Je výborný na hydratáciu pokožky a pri chronickej únave.

6. Olej z pšeničných klíčkov zmierňuje príznaky klimaktéria

Lisovaním za studena sa z pšeničných klíčkov získava olej, ktorý je zásobárňou vitamínov, minerálov, zdravých tukov a ďalších prospešných látok. Kedy po ňom siahnuť? Vhodný je pri vysokej hladine cholesterolu v krvi, pečeňových a žlčníkových problémoch a ťažkostiach s potenciou. Pomôže zmierniť aj symptómy klimaktéria. Navyše je prevenciou krvných zrazenín a spomaľuje starnutie.


Mohlo by vás zaujať: Všestranný pupalkový olej: Bojuje proti starnutiu, impotencii aj Alzheimerovi


7. Cédrový olej upravuje činnosť štítnej žľazy

Cédrový olej je bohatou zásobárňou vitamínov napríklad zo skupiny B, vitamínu A, D, E. Nechýbajú ani bielkoviny a zdravé tuky. Cédrový olej je teda obzvlášť vhodný pri poruchách spánku, depresii, vyčerpanosti, tráviacich ťažkostiach, problémoch s pokožkou a dýchacími cestami. Má posilňujúci vplyv na endokrinný systém a upravuje činnosť štítnej žľazy.

8. Konopný olej ako prevencia proti civilizačným ochoreniam

Konopný olej je cenený hlavne preto, lebo nielenže obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ale sú v ňom zastúpené v ideálnom pomere 3:1 (omega-6 ku omega-3). Zdravé tuky sú potrebné pre zdravý kardiovaskulárny i nervový systém. Odporúča sa užívať aj pri kožných problémoch, ako napríklad pri ekzémoch a psoriáze.

9. Pestrecový olej detoxikuje pečeň

Olej získaný z pestreca mariánskeho obsahuje silymarín. Táto látka má schopnosť podieľať sa na regenerácii pečeňových buniek. Preto je tento olej vhodný na detoxikáciu a posilnenie činnosti pečene. Pestrecový olej priaznivo vplýva na celý tráviaci trakt. Okrem toho znižuje cholesterol a blahodarne pôsobí na cievy.


Ktoré druhy oleja ste už vyskúšali vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame