Pracujete na zmeny? Môžete trpieť chorobou, poznáme jej prejavy aj to čím ju liečiť

Práca na zmeny

Práca na zmeny dá organizmu zabrať (Zdroj: GettyImages)

Bežný človek cez deň pracuje a v noci odpočíva. Tak je to prirodzené a v súlade s naším cirkadiánnym rytmom. Keď však pracujete v zmennej prevádzke a musíte byť bdelí počas noci, dávate svojmu organizmu zabrať. Výsledkom môže byť celý rad zdravotných problémov.

Je veľa povolaní, v ktorých sa pracuje na zmeny. Človek sa tak musí naučiť spať počas dňa a v noci, naopak, podávať adekvátny výkon. Niekto to zvláda lepšie, iný má problémy. Sú aj takí, ktorí takúto prácu musia nakoniec zanechať.

Čo je to cirkadiánny rytmus?

Veľmi jednoducho povedané, ide o naše vnútorné hodiny. Nachádzajú sa v hypotalame a dozerajú  na to, aby sa rôzne procesy v našom organizme diali v ten správny čas. Keď sa zotmie, naše telo vie, že prichádza čas spánku. So svitaním zasa dostávame signál, že začína deň a môžeme byť aktívni. Cirkadiánny rytmus je ovplyvnený viacerými faktormi, tým najdôležitejším je určite svetlo.

Na druhej strane, sám cirkadiánny systém vplýva na viacero reakcií nášho tela. Ovplyvňuje našu telesnú teplotu, krvný tlak, náladu, rýchlosť reakcií, činnosť čriev a ďalších orgánov aj produkciu hormónov, ako je melatonín, dôležitý pre spánok.

Pri narušení môžeme ochorieť

Ak raz začas ponocujeme, nič zásadné sa v našom organizme nedeje. Ak trpíme nespavosťou, je to už vážnejšie, pretože počas dňa sme potom obvykle ospalí a malátni, a sami cítime, že naše telo nie je v prirodzenom rytme. Najhoršie však je, ak svoj cirkadiánny systém narúšame systematicky, opakovane a dlhodobo.

Vtedy náš organizmus trpí a môže dôjsť k vzniku mnohých ochorení, napríklad k depresii, nadmernej únave, cukrovke, obezite či Alzheimerovej chorobe. V počiatkoch sa problém prejaví predovšetkým spánkovými poruchami, a medzi najviac ohrozené skupiny patria práve ľudia pracujúci na zmeny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvyknete si cez deň zdriemnuť? Robíte dobre, ale pozor na čas

Trpíte SWSD?

V Európe pracuje v zmennej prevádzke približne 19 % ľudí. Tí, ktorí majú problém sa takejto práci prispôsobiť, neraz začnú trpieť tzv. SWSD (Shift work sleep disorder), čo je spánková porucha pracovníkov na zmeny. Prejavuje sa neschopnosťou zaspať, prerušovaným spánkom a následne výrazným pocitom ospalosti.

Ochorením trpia predovšetkým ľudia, ktorí pracujú medzi 22. a 6. hodinou. K ďalším prejavom patrí bolesť hlavy, nedostatok energie, neschopnosť sústrediť sa, podráždenosť a nervová labilita, tráviace problémy, poruchy imunity, ochorenia kardiovaskulárneho systému a znížená pracovná výkonnosť. SWSD však nesprevádzajú len zdravotné komplikácie konkrétneho jedinca, ovplyvnené je aj jeho okolie.

Vzhľadom na častú únavu a podráždenosť sa u človeka trpiaceho touto diagnózou neraz zhoršia sociálne vzťahy s rodinou a priateľmi. Keďže sa jeho pracovná doba neprekrýva s pracovnou dobou ľudí z jeho okolia, dochádza k obmedzeniu spoločenských kontaktov a sociálnej izolácii. V zdravotnej rovine môže psychická aj fyzická únava vyústiť do mikrospánku a dokonca i k pracovnému úrazu.

Ako zmierniť jej prejavy?

Existuje viacero riešení, ktoré ľuďom pracujúcim na zmeny dokážu pomôcť zmierniť negatívne dopady takéhoto pracovného režimu. Patrí k nim:

Zdravý jedálniček: Stravujte sa pravidelne, obmedzte tučné a vyprážané jedlá, ktoré zbytočne zaťažujú žalúdok. Najmä v noci si doprajte len ľahkú stravu. Vo vašom jedálničku by nemalo chýbať netučné mäso, zelenina, ovocie a mliečne výrobky. Posledné jedlo by ste si mali dopriať o 4. hodine ráno – ak budete jesť neskôr, s plným žalúdkom sa vám bude horšie zaspávať. Obmedzte konzumáciu alkoholu, nikotínu a kofeínu, a vyhnite sa aj stimulujúcim látkam a sedatívam, ak vám ich nepredpísal lekár.

Spánková hygiena: Na spánok po nočnej zmene sa treba pripraviť fyzicky aj psychicky. Cestou z práce sa odporúča nasadiť si tmavé okuliare, čím zmierniť vplyv denného svetla na svoj organizmus. V izbe, v ktorej spíte, investujte do kvalitných zatemňujúcich závesov, ktoré navodia tmu a umožnia vám jednoduchšie zaspať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyskúšajte voňavý čaj proti alergii: Ovplyvňuje hladinu histamínu v tele a pomáha zmierniť príznaky

Relax: Pre psychickú pohodu je dôležité dopriať si obľúbené aktivity. Určite sa nezriekajte športu – ak nešportujete aktívne, snažte sa aspoň chodiť na časté prechádzky. Vzhľadom k tomu, že pri práci na zmeny spravidla nemáte dosť času na rodinu a priateľov, trávte s nimi čo najviac voľných chvíľ. Doprajte si aj kultúru a akýkoľvek relax, ktorý vám pomôže zregenerovať telo aj dušu.

Náš tip: Podľa vedcov sa ľudia lepšie prispôsobujú striedaniu pracovných zmien v smere hodinových ručičiek, teda rannej, popoludňajšej a nočnej. Ak vám typ práce umožňuje, skúste sa so zamestnávateľom dohodnúť na takejto úprave. V prípade, že úprava nie je možná, odporúčame vám pre dobro vášho zdravia zvážiť podanie výpovede a zmenu zamestnania.

Pracujete na zmeny?


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame