Čo robiť v aute či autobuse počas dlhej cesty? Tieto rady ocení celá rodina

Rodina cestujúca v aute

Dlhá cesta v aute môže byť poriadne únavná a vyčerpávajúca (Zdroj: GettyImages)

Chystáte sa za rodinou, priateľmi či dovolenkovými zážitkami? Niekedy cestovanie trvá dlhšie a v aute či autobuse musíme stráviť celé hodiny. To môže byť vyčerpávajúce nielen pre rodiny s deťmi, ale aj staršie ročníky či ľudí so zdravotnými ťažkosťami. S našimi radami vám bude cesta ubiehať rýchlo.

Pred cestou myslite na vozidlo aj svoje zdravie

Ak budete cestovať autom, kontrola a servis vozidla sú potrebné. Skontrolujte aj platnosť dokladov a autolekárničky. Myslieť by ste však mali aj na seba. Ľudia s vysokým krvným tlakom či dokonca ochorením srdca by sa mali poradiť s ošetrujúcim lekárom. Ten môže odporučiť malú dávku liekov proti zrážaniu krv.


Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Kedysi bola u nás zakázaná, dnes vychádza opäť!


Rady nad zlato pri cestovaní autom

Máte už kufre zbalené a vyrážate na cestu? Dlhé hodiny nemusia byť nevyhnutným zlom. Pravda, ak budete myslieť aj na tieto „maličkosti“:

Stavte na pohodlnú obuv: Pri dlhšom sedení nohy zvyknú opúchať, topánky sú teda mimoriadne dôležité. Mali by byť pohodlné a poskytnúť nohám dostatok priestoru. Vhodné je mať po ruke aj niečo na prezutie.

Rezeň vymeňte za zdravší olovrant: Na klasiku slovenských cestovateľov – vyprážaný rezeň s uhorkou, by ste mali radšej zabudnúť. Zbytočne vám zaťaží žalúdok a pre spomalené trávenie budete ospalí a mrzutí. Pripravte si napríklad celozrnnú bagetu s tuniakom, do osobitných škatuliek si môžete nakrájať kúsky rôznej zeleniny či jabĺčka. Vhodný je aj banán, cereálna tyčinka, oriešky či sušené ovocie. Nespoliehajte sa na energetické nápoje a kávu v termoske. Najideálnejšou tekutinou je čistá voda.

Hrajte sa: Skúste napríklad hádať, aké ŠPZ majú autá, ktoré stretáte. Alebo tipujte, koľko uvidíte modrých, červených či bielych áut. Môžete si tiež dávať rôzne hádanky, hrať slovné hry či spievať si. Zábavu poskytne aj rádio, audiokniha, alebo si pred cestou môžete zostaviť vlastný playlist pesničiek, ktoré máte radi. Ak chcete využiť čas efektívne, pustite si lekcie z cudzieho jazyka.

Pravidelné pauzy nepodceňujte: Ak sa únava ohlási skôr, doprajte svojmu telu oddych. Bez ohľadu na to, či cestujete cez deň, alebo v noci. Počas prestávky sa ponaťahujte. V prípade, že sa cítite veľmi unavení, radšej odstavte auto na odpočívadle a zdriemnite si.

Užitočné drobnosti navyše: vlhčené obrúsky, papierové vreckovky, dezinfekčný gél, žuvačky, ponožky, teplá mikina, vankúšik, drobné mince do automatu či na WC.


Mohlo by vás zaujať: Čakajú vás dlhé hodiny za volantom? Zvládnite ich bezpečne a v pohode


Aj autobus vie byť pohodlný

Cestovanie autobusom má svoje špecifiká. Síce z vašich pliec spadne zodpovednosť vodiča, zmieriť sa však musíte s väčším nepohodlím, ale aj nevyhnutnosťou rešpektovania ostatných spolucestujúcich.

Môže sa dostaviť opuch: Obujte si tie najpohodlnejšie topánky. Staršie ročníky by mali rátať s tým, že chodidlá môžu opuchnúť. Myslite aj na podporný cestovateľský vankúšik na šiju, štuple do uší a prípadne aj meditačnú masku na oči, ktorá vám pomôže zaspať.

V noci vám môže byť zima: Klíma v autobusoch je dnes už samozrejmosťou a hoci vyrážate na cestu cez deň, kedy je horúco, v noci vám môže byť chladno. Pomôže vám menšia deka a teplejšia mikina, na nohy si zoberte ponožky.

Zvoľte hotové občerstvenie: V autobuse na prípravu jedla určite nebudete mať priestor, preto namiesto konzerv zvoľte hotové občerstvenie, napríklad obložené celozrnné chlebíky či žemle. Tabu by malo byť aromatické potraviny, ako klobása, údeniny, cibuľa, cesnak, ryby, talianska šunka alebo zrejúci syr.

Pohybujte sa aj na mieste: Využite akúkoľvek možnosť vystrieť a ponaťahovať sa. Ak majú vodiči pravidelnú prestávku, nezostaňte sedieť v autobuse. Lepšie spravíte, ak pôjdete von a poprechádzate sa. Keď to možnosti dovoľujú, skúste sa poprechádzať aj v uličke, alebo si zacvičte na mieste. Pomôže aj obyčajné krúženie zápästiami a členkami, potrepávanie rukami a nohami či krúženie hlavou.

Užitočné drobnosti navyše: Vezmite si zubnú kefku, pastu a malý uteráčik. Majte poruke základné lieky – na nevoľnosť, hnačku, bolesť, žuvačky, vlhčené obrúsky, papierové vreckovky, malý dezinfekčný gél, ponožky, deku, vankúšik, časopis a drobné mince.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame