Bezkofeínová káva nemusí byť lepšou voľbou: Na toto by ste si mali dať pozor

Súčasná smernica totiž povoľuje koncentráciu 10 častíc na 1 milión v akomkoľvek type dekofeínovanej kávy (Zdroj: Freepik/ KamranAydinov)

Bezkofeínová káva je už roky na vrchole slávy. Mnohí dlhoroční kávičkári po nej s obľubou siahajú kvôli zdravotným problémom, ktoré ich v pití klasickej verzii obmedzujú. Pre ďalších je verziou v prípade, že už majú svoju dennú dávku kofeínu na maxime. Vedeli ste však, že ani v tomto prípade nemusí ísť o zdravšiu voľbu?

Majte sa na pozore

Ak ste si doposiaľ v kaviarni alebo doma volili bezkofeínovú verziu kávy ako lepšiu alternatívu, mali by ste sa mať na pozore. Podľa zdroju by tento nápoj mohol spôsobovať fatálne následky pre ľudské zdravie.

Okrem priaznivého benefitu v podobe plnej chute bez vplyvu na tlak, sa objavili isté nepríjemné zistenia, ktoré vás určite nepotešia. Vedci totiž odhadujú, že pitie tejto „vylepšenej verzie“ kávy má údajne vplyv na nervový systém, či dokonca dokáže spôsobiť niektoré typy rakoviny.

Nebezpečná látka v zložení

Ako sa v spomínanom článku uvádza, bezkofeínová káva má mať v zložení metylénchlorid, ktorý by mohol byť spúšťačom rakoviny. Zmieňovaná chemická látka sa vo veľkom využíva v pražiarniach pri úprave kávových zŕn. Pre porovnanie, metylénchlorid sa používa napríklad aj na odstraňovanie náterov. Použitie v potravinárskom priemysle je teda naozaj neprípustné.

Zostáva otázkou, prečo sa k tomuto postupu výroby stále pristupuje aj napriek tomu, že existujú iné metódy. „Aj keď hladiny metylénchloridu môžu byť vo všeobecnosti minimálne, je to úplne zbytočné, pretože sú dostupné a používajú sa bezpečnejšie procesy na dekofeínovanú kávu,“ uviedla riaditeľka chemickej politiky Fondu na ochranu životného prostredia v spomínanom článku.

Aká je reálna hrozba?

Podľa uvedeného zdroja je teda zrejmé, že pravidelným pitím tohto nápoja by mohlo prísť k poškodeniu centrálneho nervového systému, prípadne až k rakovine pečene či pľúc. Aj napriek týmto hrozbám je využívanie tejto látky pri výrobe v Amerike naďalej povolené.

Súčasná smernica totiž povoľuje koncentráciu 10 častíc na 1 milión v akomkoľvek type dekofeínovanej kávy. Aktivisti zo skupiny Environmental Defence Fund a Breast Cancer Prevention Partners sa rozhodli vytvoriť petíciu, v ktorej vyslovene žiadajú zákaz spomínanej chemickej látky pri procese výroby kávy.

 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame