Bratislavské filmové stredy pre seniorov: Kvalitné filmy za jediné euro

LES SAVEURS DU PALAIS

facebook.com/lessaveursdupalais.lefilm

Pre seniorov je nesmierne dôležité zostať aktívni a predísť sociálnej izolácii a samote. Aj keď sa na pohľad zdá, že pre seniorov je málo možností zmysluplného využitia voľného času, nie je to úplne tak. Skúste sa inšpirovať – aj v iných mestách a obciach.

V bratislavskom Starom Meste žije najviac seniorov. Prevažná väčšina z nich je veľmi vzdelaná. Má preto prirodzenú snahu ostať čo najdlhšie mentálne svieža. Nové komunitno-kultúrne centrum Via Cultura, ktoré vzniklo z bývalého Leninovho múzea v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici, nezabúda práve na skupinu ľudí, ktorí už nevyhľadávajú diskotéky. Ponúka im široké možnosti spestrenia všedných dní, a to návštevu výstav, divadelných predstavení, tanečných večierkov a pod. Postupne pripravuje ďalšie prekvapenia.

Oživené unikátne kino

V súčasnosti už málokto vie, že v 50. rokoch minulého storočia bolo v Pisztoryho paláci  kino. V tých časoch to bol unikát, keďže film bol považovaný  za technický zázrak. Teraz sme toto kino povýšili na miesto, kde sa prezentuje film ako umenie, film ako informácia,“ uviedla Magda Vašáryová, predsedníčka mimovládnej organizácie Via Cultura.

Program kina je určený pre všetkých milovníkov kvalitnej európskej kinematografie, ktorí majú možnosť vzhliadnuť nielen premiérové, ale aj staršie úspešné tituly.  Vytvára priestor na návrat mnohých zaujímavých európskych filmov z minulosti, ktoré sa hrali v kinách krátko. Navyše filmoví fajnšmekri môžu napísať svoj záujem o zaradenie nejakého filmu do repertoáru na emailovú adresu info@filmeurope.eu.

“Komorná atmosféra historickej kinosály s retro čalúnenými sedačkami, s kapacitou 99 miest, doplnená kvalitnou E-cinema technikou prenosu a ozvučenia, ponúka svojim divákom skvelý filmový zážitok. Kino má svoju jasnú dramaturgiu. Bude sa venovať kvalitnej európskej kinematografii. Je určené milovníkom filmu, ktorí radi chodia na festivaly, ktorí pátrajú po zaujímavých filmoch. Súčasná ponuka vie zaujať zrelého diváka so záujmom o kvalitné filmy,” vysvetlila Silvia Hroncová, výkonná riaditeľka mediálnej spoločnosti Film Europe.


Tiež by vás mohlo zaujať: Film Šmejdi o podvodných predajcoch treba vidieť: V Trnave ho premietnu zadarmo


Filmové stredy pre seniorov

Hlavným cieľom projektu filmovej stredy pre seniorov je ponúknutie možnosti kultúrneho vyžitia tejto skupine obyvateľov. “Disponujeme bohatou databázou filmov, ktoré buď svojou témou, alebo prirodzene daným zameraním môžu seniorov zaujímať. Výber filmov sa robí s veľkou citlivosťou a s ohľadom na predpokladaný záujem starších návštevníkov. Čas predstavení (11:00) je zámerne nastavený tak, aby mohli aj v priebehu dňa stráviť príjemné chvíle pri sledovaní kvalitných snímok,” uviedol Ivan Hronec, prezident spoločnosti Film Europe.

Filmové stredy pre seniorov sú cestou, ako priviesť do kina ľudí, ktorí by ho pravdepodobne nenavštívili. Tento problém súvisí aj s ponukou filmov v kinách, ktoré sú vyberané najmä s ohľadom na finančnú návratnosť a staršia generácia si k nim môže hľadať cestu veľmi ťažko. Je všeobecný predpoklad, no nie pravidlo, že starší divák so záujmom o kvalitnú kinematografiu si vie a bude vyberať snímky na vyššej úrovni spracovania, či postavenými na dôležitých témach. Film Europe sa snaží distribuovať práve takéto filmy a tak umožniť slovenskému divákovi napĺňať svoj záujem. Dôležitým problémom a faktom je však aj to, že starší divák si zložitejšie hľadá cestu do kina.

“Trend v zahraničí je veľmi podobný, no vnímame viaceré snahy a projekty, ktoré by mohli brány kín otvoriť aj seniorom,” dodal I. Hronec.

Všetky snímky, ktoré môžu zaujať aj ľudí staršieho veku, boli (v prípade starších titulov) alebo budú (v prípade nových, premiérových titulov) nasadené aj v iných kinách prostredníctvom distribučnej siete Film Europe.


Tiež by vás mohlo zaujať: Historické filmy, ktoré vás nesklamú: Videli ste ich už?


Novembrové filmové lahôdky

  • Výnimočný skutočný príbeh osobnej šéfkuchárky francúzskeho prezidenta Françoisa Mitteranda (13. 11. 2013 Z PREZIDENTSKEJ KUCHYNE / LES SAVEURS DU PALAIS).
  • Talianska romantická rozprávka o hľadaní vlastnej identity, minulosti, ale aj lásky a zmyslu života (20. 11. 2013 TALIANSKY KĽÚČ / THE ITALIAN KEY)
  • Zistenie, že nie každé ranné precitnutie prináša radostné poznanie (27. 11. 2013 ŽIVOT TEJ DRUHEJ / LA VIE D´UNE AUTRE).

Ďalšie informácie o zaujímavých podujatiach nájdete na

www.viacultura.sk

www.filmeurope.sk


Máte v pláne zúčastniť sa projektu filmovej stredy pre seniorov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: facebook.com/lessaveursdupalais.lefilm, facebook.com/lessaveursdupalais.lefilm, Viola
Odporúčame