Poznáte polohu, v akej spíte? Napovie o vašej povahe aj zdravotných problémoch

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte aj vy svoju obľúbenú polohu pri spánku?

Poloha, v ktorej spíte, môže prezradiť niektoré z vašich povahových vlastností.

Regenerácia organizmu patrí k nevyhnutným súčastiam nášho každodenného života. Určite ste už sami na vlastnej koži pocítili, že ak sa dobre nevyspíte, nasledujúci deň ste oťapení a bez nálady. Usínanie v obľúbenej polohe je preto pre kvalitný odpočinok veľmi potrebné. Vedeli ste však, že práve poloha pri spánku dokáže čo-to napovedať o vašich povahových vlastnostiach? Zistite, čím podľa vedcov vynikáte a aké zdravotné ťažkosti vám hrozia.


Nočná reč tela

To, koľko hodín spánku si v noci doprajeme a ako kvalitne si oddýchneme, sa počas života spravidla mení. Rovnako je to aj v prípade našich obľúbených polôh pri nočnom odpočinku. Striedame ich v závislosti od veku, momentálneho psychického rozpoloženia, ale aj od toho, s kým sa o posteľ delíme. Do štúdie, čo o nás poloha pri spánku môže vypovedať, sa pustil profesor Chris Idzikowski. Ten do výskumu zapojil vzorku asi tisícky Britov a odhalil šesticu najčastejších a najobľúbenejších spánkových pozícií. Niektoré z nich dokonca spojil s istými zdravotnými rizikami. Všetko vysvetľuje naším podvedomím, ktoré sa len tak nevypne – funguje aj v noci: „Všetci si uvedomujeme našu reč tela, keď sme hore a bdieme. Ale my sme mali možnosť skúmať aj to, čo o nás vypovedá náš podvedomý postoj. Je zaujímavé, že povahové črty ukrývajúce sa za polohou v spánku sú veľmi často odlišné od toho, čo by sme očakávali.“


Mohlo by vás zaujímať: Na vankúši záleží: Vyberte si správne a spite ako v bavlnke


Embryonálna poloha

Poloha, v ktorej je dieťa uložené v matkinom lone pred narodením, patrí k najobľúbenejším – uprednostňuje ju až 41% respondentov. U žien dokonca vedie dvojnásobne častejšie než u mužov. Ide o pozíciu, v ktorej sú ruky uložené pred tvárou a nohy pokrčené v kolenách, akoby sme sa chceli schúliť do klbka. Títo spáči pôsobia navonok veľmi sebavedomo, odolne a tvrdo, vo vnútri sú však citliví a občas až hanbliví. Kým si získame ich dôveru, istý čas to potrvá, no táto investícia sa vyplatí. Sú to zväčša verní partneri, ktorí túžia po harmónií vo vzťahu a po niekom, o koho sa môžu oprieť. Ženy sa preto rady nechajú dobývať lovcami s ochranárskym inštinktom.

Čo vám hrozí: Kvôli skrčenej polohe vás môžu prekvapiť bolesti hlavy, krčnej chrbtice a krížov. Mali by ste sa poobzerať po nižšom vankúši menších rozmerov.

Ako brvno

Polohu na boku s vystretými nohami a rukami pozdĺž tela má rado 15% ľudí. Sú to priateľské a spoločenské povahy, ktoré s každým vychádzajú a sú veľmi dôverčivé.

Čo vám hrozí: Táto poloha priaznivo pôsobí na tráviaci systém, preto by ste nemali mať problémy so zlými snami alebo ťažkosťami pri zaspávaní. Rátajte však s tým, že mimické vrásky okolo úst sa objavia u vás o niečo skôr.

Hľadač pokladov

Ide o polohu na boku s vystretými nohami a rukami natiahnutými pred sebou, ktorá sa teší popularite u 13% populácie. Títo ľudia sú otvorení novým myšlienkam, no často bývajú cynickí, podozrievaví a poriadne tvrdohlaví. Ťažko ustupujú od rozhodnutí, ktoré už raz urobili.

Čo vám hrozí: Zvlášť pri nafúknutom a vysokom vankúši sú to opäť bolesti hlavy a krčnej chrbtice.


Mohlo by vás zaujímať: Počítate v noci ovečky? Takto porazíte najväčších sabotérov vášho spánku


Ako vojak

Polohu na chrbte s vystretými nohami a rukami pozdĺž tela označilo za svoju obľúbenú 8% respondentov. Títo spáči sú rezervované a tiché povahy, ktoré okolo seba nerobia zbytočný rozruch. Na seba aj na svojich blízkych majú zvyčajne vysoké nároky.

Čo vám hrozí: Keďže ležíte na chrbte, zrejme budete mať tendenciu ku chrápaniu, čo môže spôsobiť nemalé problémy vo vzťahu s vašou polovičkou.

Tvár zaborená do vankúša

Ide o polohu na bruchu, kedy sú ruky uložené pod vankúšom alebo ho objímajú. Nie je ľahké s týmito spáčmi vychádzať, pretože sú drzí, sebavedomí, trochu sebeckí a neznášajú kritiku okolia. Na druhej strane sa v posteli dokážu poriadne rozvášniť a v milostných radovánkach s nimi nikdy nie je nuda.

Čo vám hrozí: Skrčené ruky môžu začať v noci tŕpnuť, nezriedka sa objavuje aj škrípanie zubov, čo poškodzuje sklovinu a ruší partnera.

Hviezdica

Už vás niekto odfotil, ako spíte na chrbte s roztiahnutými nohami aj rukami za hlavou? V tom prípade budete patriť k ideálnym bútľavým vŕbam, ktorým sa ľudia radi zdôverujú. Ste totiž veľmi nápomocní a na centrum pozornosti si rozhodne nepotrpíte, práve naopak.

Čo vám hrozí: S polohou na chrbte sa už tradične spája riziko hlasitejšieho chrápania.


V akej polohe si spánok vychutnávate vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • stevo 26.10.2012, 21:16

    sprostosti same sprostosti... dementi

  • Trdlo 26.10.2012, 16:53

    Takze, nech spi clovek hocijako, nikdy to nebude zdravo:)) Bravo autorovi! :)

1

Pridať komentár