Energetické nápoje: Čo v nich nájdete a kedy vám môžu ublížiť?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Veríte, že energetické nápoje povzbudia?

Každá minca má dve strany, toto pravidlo platí aj pri energetických nápojoch

Namáhavá práca do neskorých nočných hodín alebo dlhá cesta autom na dovolenku, sú častými dôvodmi, prečo siahame po energetických nápojoch. Skutočne nám pomáhajú? Dokážu nás „nakopnúť“ bez rizík? Nuž, každá minca má dve strany...


Hlavným životabudičom bola ešte pár rokov dozadu káva. Dnes je situácia iná, do popredia sa dostávajú najrôznejšie energetické nápoje. Zaujímavosťou je ich vznik. Prvýkrát boli vyrobené pred viac ako 50 rokmi v Japonsku. Za úlohu mali udržať ťažko manuálne pracujúcich zamestnancov čo najdlhšie fit, v najlepšej forme. Postupne sa rozšírili do celého sveta a sú vyhľadávané nielen profesionálnymi vodičmi či študentmi cez skúšky, ale aj zabávajúcou sa mládežou a mnohými inými ľuďmi.

Najdôležitejší je kofeín

Vďaka nemu má aj káva povzbudzujúci účinok. Kofeín dokáže zvýšiť pozornosť, stimuluje prísun adrenalínu, rovnako dôležitej látky nášho tela. Účinok kofeínu je ale krátkodobý a musíte počítať s tým, že keď jeho účinok pominie, budete dvojnásobne unavený. Pri energetických nápojoch je najbežnejším dávkovaním 32 mg/100 ml. Ide o maximálne povolenú dávku. Štandardný, 250 ml energetický nápoj, obsahuje približne 80 mg kofeínu, teda rovnaké množstvo, aké obsahuje jedna šálka kávy. Maximálny odporúčaný denný príjem kofeínu je 250 mg za deň. Pozor si dajte na litrové energetické nápoje. Ak ho vypijete celý, dostanete do tela až 320 mg čo pri citlivejších ľuďoch môže spôsobiť problémy.

Keď je kofeínu priveľa...

O aké problémy ide? Predovšetkým o zvýšenú srdcovú činnosť, srdciari by mali byť na pozore. Sprievodnými javmi môže byť aj nespavosť či nervozita a podráždenosť. A nesmieme zabúdať na to, že kofeín je návykový. Podľa vedeckých štúdií je jedna šálka kávy v poriadku, preháňať by ste to s ňou ale nemali. To platí aj pri energetických nápojoch, pravidelná konzumácia nemusí byť prospešná. Avšak voči príležitostnej konzumácii nič nemajú ani lekári.


Mohlo by vás zaujímať: Povzbudenie bez kofeínu: Tieto náhrady čiernej kávy vás nabijú energiou


Taurín, s ním je energetický nápoj lepší

Ide o druhú dôležitú látku, obvykle je v dávkovaní 400 mg/100 ml. Niektoré energetické nápoje sa zaobídu aj bez neho, treba však podotknúť, že aj kofeín je účinnejší práve v kombinácii s taurínom. Je vedecky dokázané, že takáto kombinácia zvýši prietok krvi a tak posilňuje srdcovú činnosť. Nápoje len s kofeínom či guaranou to nedokážu. Taurín predovšetkým odďaľuje nástup pocitu únavy. Optimalizuje činnosť centrálnej nervovej sústavy, zlepšuje koordináciu pohybov, koncentráciu, psychickú odolnosť. Jeho účinok je ale tiež len krátkodobý.

Pite aj vodu

Energetické nápoje samy o sebe energiu nedodávajú, len odďaľujú pocit únavy. A vďaka prítomnosti kofeínu majú jednu nepríjemnú vlastnosť, odvodňujú. Hlavne v lete si na to dajte pozor a počítajte so zvýšeným príjmom čistej vody. Tak doplníte životne dôležité zásoby. Pozor aj na vysokú hladinu cukru, energetické nápoje nie sú nič pre cukrovkárov či diétujúcich. Energetické nápoje nie sú vhodné ani pre dojčiace mamičky, tehotné ženy, ale mali by sa mať na pozore aj vodiči. Nápoj dodá energiu len na krátko, oveľa účinnejšie je jazdu prerušovať a robiť si pravidelné prestávky.


Mohlo by vás zaujímať: Pravda o energetických nápojoch: Ako vplývajú na naše telo - a fungujú vôbec?


Na alkohol zabudnite

V letných mesiacoch je alkohol sám o sebe často zlým nápadom. A v kombinácii s energetickými nápojmi to platí dvojnásobne. Po počiatočnej eufórii a príleve energie sily raz dôjdu. Energetický nápoj odvodňuje a alkohol stupňuje opilosť. Voda sa v organizme nachádza len vo veľmi obmedzenej miere, k tomu sa pridáva aj zvýšená srdcová činnosť. Kombinácii energetických nápojov s alkoholom sa vo svojom vlastnom záujme radšej vyvarujte.

Drahší je lepší?

Toto vás určite napadlo pri prechádzkach uličkami supermarketu. Energetické nápoje sú typickým príkladom toho, akú veľkú cenu má v dnešnej spoločnosti značka. Stačí sa pozrieť na zloženie energetického nápoja. Niektoré menej dôležité zložky sa môžu jemne odlišovať, no ak je na nápojoch uvedené dávkovanie kofeínu 32 mg/100 ml a taurínu 400 mg/ 100 ml, každý z nich bude mať na 99% rovnaký účinok. Samozrejme, subjektívne dojmy sa môžu mierne líšiť, no v princípe je jedno, aký si kúpite. Či dáte prednosť 250 ml plechovke s obrázkom býka za 1,50, alebo sa uspokojíte s lacnejšou možnosťou, účinok budú mať pravdepodobne rovnaký.


Pijete energetické nápoje? Ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • tomáš 07.02.2018, 15:51

  Ja som to pil 5 rokov a prestal som zo dňa na deň s tým bordelom..... Išlo mi totiž to o život, lebo som vypil aj 4 pol litrové denne ..... Tak som si povedal dosť a vôbec mi to už teraz nechýba.... Doktor mi povedal, že ak to budem ešte nejaký čas piť, že môžem si vybaviť rovno miesto na cintoríne, tak to ma motivovalo , aby som s tým prestal.... Mám pevnú vôľu a viem si povedať nie, a čo k tomu dodať: Cítim sa lepšie, nie som unavený, nebije mi srdce o stošesť a mám nižší tlak... Takže ak môžem hocikomu odporučiť: Netreba to piť, radšej si dať čierny čaj alebo kávu

 • Petrishka 14.09.2016, 14:38

  haluzak ak ešte hľadáš trošku iný energetický nápoj skús tento: rosenpharma.cz/produkty/potraviny/energie/thebrainer-vejr-apple-energy-beer chutí ako jablkové pivečko a osvieži a samozrejme nakopne koncentráciu :)

 • Petrishka 14.09.2016, 14:36

  haluzak ak ešte hľadáš trošku iný energetický nápoj skús tento: chutí ako jablkové pivečko a osvieži a samozrejme nakopne koncentráciu :)

 • haluzak 12.02.2016, 13:51

  Pri vypiti energetickeho napoja ma trasie, zle sa mi dycha, mam depresivne pocity a silne busenie srdca. Raz sa mi stalo ze som sa povracal. Aj napriek zlym pocitom energeticke napoje pravidelne pijem lebo mi velmi chutia. Neviete mi poradit napoj s podobnou chutou ale bez prisad ktore idu do energetickeho napoja?

 • Tondo256 25.10.2013, 12:34

  ja som mal energy nápoje veľmi rad, ale nerobí mi dobrý kofeín a tak som s nimi musel prestať... avšak nedávno sa ku mne dostal Restart Pure Energy, ktorý neobsahuje kofeín a celkovo jeho zloženie nie je tak telu škodlivé :) odporúčam vyskúšať určite :) kto ho nepozná nech si prečíta o ňom viac na: http://www.restartdrink.com/sk/the-pure-energy-drink/

 • Mikai 09.08.2013, 21:21

  Quantum scalar energy pendant, taktiez vyrobeny v Japonsku, produkuje negativne iony a dodava energiu 24 hod denne, moj produkuje 6800, takze som prestal pit energeticke, hned ako som si to kupil, uz ich nepotrebujem. :)

 • didiana 09.08.2013, 12:05

  Zdravie si neničte, vôbec to nepite ... iným nahradiť treba, záťaž na organizmus veľa, len si to človek nahovára, že je po to lepšie, nie je verte ...

 • Tibor 09.08.2013, 11:18

  Denne vypijem 3 alebo 4 en. nápoja, tak ako píšu, nemám pocit únavy som aj psychicky odolnejší atď. Samozrejme, že nepijem alkohol ani kávu ale len čistú vodu.

 • Milan 09.08.2013, 08:58

  Kava sa mi na dlhe cesty velmi neosvedcila. Je mocopudna a museli byt castejsie cikpauzy. Termoska tepleho silneho cierneho caju mixnuteho s matou je ovela lepsia. Osviezi, doda silu a bdelost. Zatazovat si telo vsetkymi tymi chemikaliami co su v tych kupovanych napojoch naozaj nemienim. Len si pozrite co vsetko obsahuju a prejde vas chut. Naozaj len pre pripad nudze, inak nie. Ked vidim ako to bezne popijaju s vodkou, aby vraj dlhsie vydrzali pit.....ach jo.

1

Pridať komentár