Príznaky blížiacej sa menopauzy: Spoznajte ich a zistite, na čo sa pripraviť

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Absolvujete pravidelné prehliadky u gynekológa?

Symptómy nastupujúcej menopauzy nie je ťažké prehliadnuť

Symptómy nastupujúcej menopauzy nie je ťažké prehliadnuť. Niektoré ženy ňou prejdú bez akýchkoľvek komplikácií či nepríjemných pocitov. Pre iné však môžu byť jej príznaky vysiľujúce, so skorým nástupom a môžu trvať celé roky.


Prečo prichádza menopauza?

Celý rad problémov, s ktorými sa ženy potýkajú, súvisí so zníženou produkciou ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. Príznaky sa u každej ženy výrazne líšia a to kvôli tomu, že tieto hormóny majú na ženské telo rôzne účinky. Estrogén reguluje menštruačný cyklus a ovplyvňuje reprodukčný systém, močový trakt, cievy, kosti, prsia, kožu, vlasy, panvové svaly a mozog. Výsledkom je, že menopauza sa u žien prejavuje po celom tele.

Zmeny v menštruačnom cykle

Menštruácia neprichádza tak pravidelne ako kedysi. Krvácanie môže byť slabšie alebo silnejšie, niekedy len výtok. Tiež môže trvať dlhšie alebo kratšie. Ak vynecháte jeden menštruačný cyklus, pre istotu si spravte tehotenský test. Ak však nie ste tehotná, ide zrejme o menopauzu. V prípade, že po dlhšej dobe bez menštruácie sa u vás znovu objaví špinavý výtok, poraďte sa so svojim gynekológom, aby ste sa uistili, že nejde o závažný problém, napríklad rakovinu.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite menopauzu v pohode a s nadhľadom: Prispôsobte prechodu svoj jedálniček


Návaly horúčavy

Tento problém trápi mnohé ženy v prechode. Nečakaný pocit tepla sa môže objaviť na hornej polovici alebo po celom tele, takisto sa môže líšiť intenzitou, sprevádzajúcim potením alebo začervenaním. Návaly zväčša trvajú od 30 sekúnd do 10 minút a ženy trápia aj rok-dva od poslednej menštruácie. Ak vás stavy nečakanej horúčavy obmedzujú v bežnom živote, môžete požiadať svojho lekára o lieky na predpis, ktoré tieto príznaky zmierňujú.

Nedostatočne vlhká vagína a bolesti pri pohlavnom styku

Znížená produkcia estrogénu a progesterónu tiež znižuje vrstvu vlhkosti, ktorá pokrýva vnútorné steny vagíny. S týmito ťažkosťami sa stretávajú ženy v každom veku, no typické sú najmä pre menopauzu. Spája sa s nimi tiež svrbenie či štípanie vonkajších pohlavných orgánov. Nedostatočné zvlhčenie vagíny spôsobuje bolesť pri sexe, niekedy aj slabé krvácanie a častejšie nutkanie na močenie. Poradiť si môžete s pomocou lubrikantu na vodnej báze.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


Nespavosť

Podľa odporúčaní lekárov by dospelí mali v noci spať 7 až 8 hodín. Počas menopauzy však môžete mať problémy zaspať alebo prespať celú noc v kuse. Časté budenie sa a neschopnosť zaspať je takisto príznak, ktorý sprevádza prichádzajúcu menopauzu. Aby ste sa poriadne vyspali, vyskúšajte relaxačné dychové techniky, cez deň sa veľa pohybujte, aby ste zaspávali unavená, nehrajte sa pred spaním s telefónom a počítačom, keďže svetlo displeja narúša spánok. Pred spánkom si doprajte čaj z ľubovníka bodkovaného, medovky či harmančeka. Pomôcť môže aj relaxačný kúpeľ.

Časté močenie a inkontinencia

Strata kontroly nad močovým mechúrom je pre ženy v prechode bežná záležitosť. Stretnúť sa môžete aj s neustálym nutkaním na močenie i s bolestivým močením. Deje sa tak preto, že počas menopauzy vagína i močový mechúr strácajú svoju elasticitu, oslabené sú i panvové svaly. S týmito príznakmi zabojujte pomocou Kegelových cvikov, určených práve na posilnenie vaginálneho a panvového svalstva. Tiež sa vyhýbajte alkoholu, no dbajte na dostatočný pitný režim. Ženy v prechode tiež čelia vyššiemu riziku infekcií močového traktu.


Mohlo by vás zaujať: Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!


Znížené libido

Znížená chuť na sex je ďalší z nepríjemných príznakov, ktoré sprevádzajú nastupujúcu menopauzu. Opäť za to môže chýbajúci estrogén – prejavuje sa neschopnosťou dosiahnuť orgazmus a bolesťou pri sexe. Našťastie existujú lieky, ktoré vám pomôžu zachrániť váš sexuálny život, poraďte sa preto s lekárom.

Samozrejme, s menopauzou sa spája aj mnoho iných príznakov – depresia a náladovosť, atrofia vagíny, vysušovanie vlasov a pokožky a ďalšie. Naviac, každá žena ich pociťuje individuálne. Nezabúdajte hlavne na to, že ani nástup menopauzy nie je dôvodom na vynechanie pravidelných preventívnych prehliadok u gynekológa.


Čo pri problémoch počas menopauzy najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Luky 09.06.2019, 20:11

  Ohladom menopauzy by som odporúčal pozrieť https://vigrx4men.com/menopauza/

 • Evka 30.10.2018, 15:28

  Ja tak isto. Návaly teple žiadne, pribrala som trocha. Ale dostavili sa u mňa asi najhoršie príznaky, a to boli depresie. Skúšala som viac pohybu, behať, cvičiť, rôzne výživové doplnky. Po 4 mesiacoch užívania mi s výkyvmi nálad pomohol Sérélys. Odporúčam skúsiť.

 • Petra 25.02.2018, 09:26

  ja som nemala navaly tepla, inkontinenciu ani nespavost ja som menopauzu citila iba tak ze som pribrala 15kil, musela som si pomoct pripravkom bellasin nech to zvratim, 7 kil sa mi z toho pomohlo dat dole ale ten zvysok uz mam asi nastalo

 • Marta 16.10.2017, 22:52

  Už to tu bolo spomínaná ale tiež som mala obrovské výkyvy nálad počas začiatku menopauzy. Nedalo sa to so mnou vydržať. Nechcela som sa s nikým stretávať a ani rozprávať , keď na mňa prišli stavy. Našla som pokoj a vyrovnanosť pomocou Menoxu http://www.sexuologicka.sk/menox45/ . Výrazne ovplyvnil moje hormóny a hlavne vyrovnal moju vnútornú a vonkajšiu harmóniu.

 • menox 25.09.2017, 11:17

  Ahojte, rada by som sa podelila s vami o skúsenosť s menoxom - http://bit.ly/2fsMJBQ mám 49 rokov a dosť nečakane ma zasiahla menopauza minulé leto. Začiatky boli dosť ťažké, postupne som však menila svoj živ. štýl a posledné 3-4 mesiace užívam menox a oproti tomu ako som sa cítila predtým sa mám naozaj skvele. Objednala som si menox extra forte, čo bol dosť veľký risk ale vôbec to neľutujem, kiež by o tom vedelo viac žien s podobným problémom a tiež by im to pomohlo ako mne.

 • Emilia 04.10.2016, 10:48

  Pre mrs marial: Svoje odrby si nechaj pre svojich sprostých spoluobčanov. Už tu kedysi takéto bludy boli a slúžia len na oblbnutie ľudí, aby ste im mohli vykradnúť ich bankový účet.

 • klarka 20.02.2016, 21:23

  Ono sa to možno nezdá ale pri blížiacej sa menopauze veľa urobí aj hygiena a používané prípravky. Dôležité je staviť na kvalitné vložky najlepšie možno aniónové ( gentle day) s liečivými vlnami ktoré majú svoj význam.

1

Pridať komentár