Pes nad zlato: Ochráni vás pred alergiami, depresiou aj osamelosťou!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Cítite na vlastnej koži pozitíva chovu psa?

Najlepší priateľ človeka sa čoraz častejšie stáva nielen spoločníkom, ale doslova terapiou na uponáhľaný spôsob života.

Najlepší priateľ človeka sa čoraz častejšie stáva nielen spoločníkom, ale doslova terapiou na uponáhľaný spôsob života. V praxi to znamená, že budete žiť zdravšie, plnohodnotnejšie a šťastnejšie. Len čo začujete cupkať labky po podlahe, úsmev vás neobíde a svet bude hneď krajšie miesto.


Ochrana pred alergiou

Hoci je srsť považovaná za silný  alergén, súvislosť medzi psom a alergiou je neustále predmetom vedeckého výskumu. Doktorka Ganesa Wegienka sa na základe pozorovania prikláňa k faktu, že v rodinách, kde je pes, deti trpia menším výskytom alergií. Zdôvodňuje to prirodzeným budovaním imunitného systému. Pes totiž prináša do bytu odlišné baktérie, ale aj prach, pele a srsť, čím rúca snahu o sterilné prostredie a vytvára predpoklady pre rast obranyschopnosti.

Lepší ako lieky

Podľa informácií publikovaných v anglickom odbornom magazíne British Journal of Health majú psy preukázateľný vplyv na znižovanie hladiny zlého cholesterolu, napomáhajú znižovaniu tlaku, čím bojujú proti infarktu. Podpore srdcovocievneho aparátu nahrávajú aj pravidelné prechádzky, ktoré musí chovateľ absolvovať za akéhokoľvek počasia. Je to presne ten druh pohybu, ktorý prospieva srdcu.


Mohlo by vás zaujať: Správny psík pre deti či dôchodcov, do paneláku či domu: Ktorú rasu si vybrať?


Pes proti depresii

Tridsaťminútová prechádzka so štvornohým miláčikom upokojuje ducha a eliminuje stresový hormón. Psychológovia z Miami a St. Louis skúmali, aké výhody má chov psa na človeka, pričom objavili, že pri spoločnej hre dochádzalo k zvýšeniu hladiny serotonínu a dopamínu, čo sú neurotransmitery spájané s pocitmi radosti a pokoja. Po dobrej prechádzke je hádzanie kostičky a zábava so psom prakticky dokonalou psychohygienou. Nikto nedokáže mať dlhodobo depresiu, ak vedľa neho pes vrtí chvostom.

Odhalia rakovinu?

V tejto oblasti sú výskumy stále otvorené, no mnoho pacientov po svete dokladovalo, že pes dokázal objaviť rakovinu u svojho pána skôr ako lekári. Ňuchanie, oblizovanie, alebo šťuchanie do istých miest na tele môže byť aj sonarom zdravia. Tento inštinkt psom nie je oficiálne priznaný, už dnes však pomáhajú poodhaliť tajomstvo rakoviny, aj keď inou cestou. Trpia totiž rovnakými nádormi ako ľudia a stávajú sa nemalými pomocníkmi pri hodnotení liečebných postupov v medicíne.


Mohlo by vás zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Porazíte pocit osamelosti

Štúdia britskej Warwick University uviedla, že pes je terapiou pre osamelých ľudí. Nielenže nájdu v domácom zvierati skvelého spoločníka, ale z výskumu vyplynulo, že až 40% majiteľov psov si dokázalo nájsť skutočných priateľov. Či už na prechádzke, alebo prostredníctvom chovateľských spolkov.

Pomoc pre ľudí s artritídou

Pes je pomocníkom pre nevidiacich, pomáha pri ochoreniach srdca a veľmi efektívny leičiteľom sa ukazuje pri prekonávaní reumatoidnej artritídy. Pes dokázal pacientov rozveseliť, odviesť ich myseľ od bolestí a pomalými pohybmi a hrou zmierňoval dôsledky ochorenia. Chov chlpáča má tak omnoho viac výhod, ako negatív.


Máte doma nejakého psíka? Ktoré rasy máte najradšej? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • anna pramukova 08.07.2016, 22:00

  my mame jack rassela.............je to mudre psiča. miluje nas kazdym jednym pohladom, a aj my ho zboznujeme. co si pametam, stale sme mali psika doma, raz sme mali dokonca dvoch. ked nam umreli plakala cela rodina.

 • najkrajsia na svete 26.06.2016, 08:57

  neznasam psyckarov. Su to sialeny ludia. Psychopati

 • Miki 24.06.2016, 23:17

  Pes mi prave privodil depresie a sposobil alergiu na primitivnych psickarov. Ak chcete psa, tak len ak mate dvor. V meste vas cakaju vsadepritomne fekalie, konflikty s psickarmi retardmi a stres....

 • cinan 24.06.2016, 21:47

  Vykupujem psov pre moje restauracie.Radsej tucnejsich.

 • AndrejTab 24.06.2016, 21:44

  Ak mate psa budete plni parazitov.Pes vsetko pokaka a steka ako besny.Ako hovori Aladar z Letanoviec, pes je dobry iba na tanieri

 • miki333 24.06.2016, 13:43

  Aj pred migrantmi a ciggošmi ! Preto to najprv ako zastierací manéver začne tým že sa v cirkusoch terrorizujú zvieratá a potom začne na príkaz Bruselu Sloboda zvierat v spolupráci s veterinármi odoberať "agresívnych" psov lebo sa o nich majitelia "zle starajú" aby náhodou majiteľ psa ho nepoužil na zastrašenie týchto skupín občanov !!!

 • Lucia 24.06.2016, 12:18

  Máme dve yorkshirky, Nely a Mily. Neluška má 8 rokov, Mily 4. Nelka sme si vzali od mojej sestry keď sa rozviedla s manželom. Mily sme si brali do dočasnej starostlivosti (to som povedala manželovi, že len na chvíľku, ja som samozrejme klamala a už vtedy som vedela, že je to na vždy:-) Síce nám zničila čo sa dalo. nábytok, knihy, topánky...ale všetko sú to len veci, ktoré vieme nahradiť. Nik sa neteší viac ako oni, keď prídeme domov z práce. Nik vám nevie dať toľko lásky čo váš psík...Milujeme ich nadovšetko, sú naším šťastím, radosťou. Treba mať na pamäti, že zaobstarať si domáceho miláčika nie je len tak. Psík, mačka, škrečok sa nedá odložiť do poličky a rok či dva ho vytiahnuť. Je to obrovský záväzok, ktorý je od vás a vašej lásky závislý....

 • Zuzana Balogová 24.06.2016, 10:57

  Dobrý deň. Bývam s manželom a so synom v Bratislave. Máme druhého psíka. Prvého sme adoptovali z útulku. Bol to maltezáčik a bol týraný. Dožil sa u nás 15,5 roka. Boli to hádam najkrajšie roky nášho života nakoľko vyrastal spolu s našim synom. Ten čas po jeho odchode bol hrozný. A potom k nám prišiel jeden úžasný šibal Cavalier ( je to psík ako drží pani na obrázku ), volá sa Bady. Je to niečo úžasné. To stvorenie nás miluje každým pohľadom a my jeho tiež. Čo k tomu povedať? Len vrelo môže celá naša rodina odporúčať zaobstarať si psa. Veď nadarmo sa nerozpráva že pes je najlepším priateľom človeka!!! A myslím si že zlé psy neexistujú. Sú iba zlí majitelia!!!!

 • marta hriskova 24.06.2016, 09:11

  Dobry den.My s manželom sme pomaly 40 rokov spolu a stale mame nejakeho psika.Mali sme najprv ako sa hovori poulična zmes,potom sme mali pudlika bieleho ,neskor čuvača potom čierneho očiarskeho ,tak sme mali cocrspanielku.Ta nam zahynula pri vrhu.Myslela som že sa zblaznime.Ale čas všetko zahoji.Po nejakom čase nam dcera s manželom na Vianoce doniesla male šteniatko maltezačika psika a dali sme mu meno DEBI.Je zlatulinky a nevieme si predstavit den bez neho.Tuli sa k nam a my ho zato milujeme.

1

Pridať komentár