Workoholizmus rozbíja manželstvá: Ako oddeliť prácu od osobného života?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Považujete sa za workoholika?

Pri nadmernom pracovnom nasadení trpí vaše zdravie aj vzťahy

Väčšina z nás túži byť úspešná nielen v osobnom, ale aj v pracovnom živote. To sa niekedy ťažko kombinuje práve s rodinou. Na tomto probléme tiež stroskotali mnohé manželstvá – jeden z partnerov trávil príliš veľa času v kancelárii alebo na cestách, a tak sa manželia vzájomne odcudzili. Ak je vo vzťahu niekto workoholikom, jeho rovnováha môže byť zásadne otrasená. Čo teda robiť, aby vo vzťahoch zavládla spokojnosť a pohoda?


Oddeliť prácu od osobného života

Prípadov, kedy je manželstvo ohrozené pracovným preťažením, je veľa. Vyšetrovanie inštitútu Opinion Way z roku 2014 ukázalo, že 29 percent opýtaných súdilo, že práca poškodila ich milostný život. Že je práca zdrojom manželských konfliktov, sa domnievalo 22 percent a sedem percent uviedlo, že bola príčinou rozchodu. Značná časť opýtaných, predovšetkým zamestnanci vo vyšších pozíciách (34 percent), sa zverila, že nie je schopná oddeliť prácu od súkromného života.


Mohlo by vás zaujímať: Workoholizmus vás môže obrať o veľa: Naozaj stojí povýšenie za to?


Základ je o tom hovoriť

Prvé, čo treba podľa psychológa Philippa Laurenta urobiť, je odvážiť sa hovoriť o tom s tým, kto toľko pracuje. Ten samozrejme musí tieto varovania vypočuť. Taký človek si totiž často len ťažko uvedomuje, ako je pracou zavalený. "Mnohí si myslia, že pracujú tak, ako treba, zatiaľ čo sú na pokraji vyhorenia," hovorí Laurent. Nesmieme pritom druhého obviňovať, ale skôr hovoriť o svojich pocitoch ako: bol (a) by som rád (a), keby si sa vracal (a) domov skôr; nemáš veľa práce?

Pár minút na rozhovor

Philippe Laurent tiež radí zaviesť akýsi rituál ako vyčleniť si denne pár minút na rozhovor v dvojici, a to predovšetkým o tom, čo sa podarilo. Negatívnemu je nutné sa vyhýbať. Sandrine a David, manželský pár, tento zvyk zaviedol už pred niekoľkými rokmi. "Viem, že sa potrebuje zveriť so všetkým stresujúcim. Ja zase mám potrebu hovoriť o svojej práci v nemocnici - som zdravotná sestra," hovorí Sandrine. Potom sa k téme práce nevracajú, ale hovoria o ďalšej dovolenke, o deťoch.


Mohlo by vás zaujímať: Keď pracujete priveľa, trpí zdravie aj vzťahy: Ako z tohto kruhu von?


Problémový víkend

Prácu cez víkendy je potrebné v rodine zakázať. V čase smartfónov a laptopov to nie je ľahké. Znamená to predovšetkým nepozerať sa na poštu týkajúcu sa zamestnania. Zdá sa síce, že to nezaberie príliš času, ale hrozí, že človek zabŕdne do práce a rodinný život zostane bokom.

Niekedy je užitočné pýtať sa na dôvody pracovného preťaženia, ktoré trvá dlho. "Niekedy ten, kto pracuje stále nadčasy a trávi víkendy pri počítači, to robí preto, aby pred niečím utiekol. Potom je dobré si vo dvojici vyjasniť, prečo si nie je schopný ušetriť čas pre niečo iné ako prácu," zdôrazňuje Philippe Laurent.


Máte vlastné skúsenosti s workoholizmom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • evelina 21.03.2018, 11:30

    Máš pravdu, je to chorá doba. Na jednej strane lakomosť, závisť, nenávisť neprajnosť, na druhej strane každý zahľadený do seba, stále do svojho smartfonu, nič nevidí a nepočuje, samé virtuálne vzťahy.... len tak stretnúť sa s priateľmi, porozprávať, niečo pojesť, niečo popiť- na to "nemá" nikto čas.

  • aaa 16.03.2018, 19:47

    Toto je chorá doba.....nikto nemá čas, pritom máme techniku na všetko....a doma po práci - telefóny, PC....sme ich otrokmi.....a bohužiaľ to už je závislosť...... dokedy vydrží táto generácia mladých, toto vysoké tempo ...a bohužiaľ bude to ešte horšie... rada by som sa mýlila.....

1

Pridať komentár