Finančné stratégie na slušný dôchodok: Ako sa pripraviť na starobu?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Sporíte si na dôchodok aj inde ako v Sociálnej poisťovni?

Na dôchodok si začnite sporiť v dostatočnom predstihu.

Hoci ľudia v stredných rokoch majú do dôchodku ešte pomerne ďaleko, na svoje financie by mali myslieť v dostatočnom predstihu. S pribúdajúcimi rokmi totiž fyzické sily ubúdajú a zarobiť potrebný obnos peňazí je čoraz ťažšie. Aby ste aj vy v budúcnosti nemuseli žiť z nízkej dávky, potrebné kroky urobte čím skôr. Poradíme vám, aké máte možnosti.


Poučte sa z chýb iných

Nie je nijakým tajomstvom, že naši rodičia a starí rodičia sa spoliehali len na dôchodkové zabezpečenie od štátu, teda Sociálnej poisťovne. Medzičasom sa však režim zmenil a pri moci sa vystriedalo viacero vlád. Aj z tohto dôvodu naši najstarší obyvatelia mesačne žijú len zo zopár stoviek eur, s ktorými sa pri súčasných cenách za energie, lieky a potraviny blížia k hranici chudoby. Aby ste nedopadli rovnako, len na povinné odvody by ste sa spoliehať určite nemali.

Ako by to vyzeralo v ideálnom prípade?

„Tradičná rada, ako mať na dôchodku pokryté všetky potreby, znie: a) začnite sporiť zavčasu, b) ušetrite milión dolárov, c) ušetrite dosť na to, aby vám financie vydržali do vašej stovky,“ radí uznávaný expert na účtovníctvo a autor bestsellerov David Trahair. Sám však pripúšťa, že ide o fantáziu, ktorá pre bežných ľudí dostupná príliš nie je: „V skutočnosti to väčšina ľudí nie je schopná dosiahnuť.“ Nezamýšľajte sa preto nad tým, koľko peňazí budete potrebovať a nedávajte si za cieľ nereálne sumy. Podľa niektorých zdrojov výdavky na dôchodku dokážu klesnúť o 25 – 50%. Nikdy však neviete, akú sumu budete mesačne potrebovať, napríklad, na lieky. Vždy preto šetrite čo najviac.


Mohlo by vás zaujať: Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete


Život bez dlhov

Je známym faktom, že veľká časť Európanov aj Američanov žije na dlh – spotrebný tovar ľudia nakupujú na splátky, pri nehnuteľnostiach si pomáhajú hypotékou. Preto ak máte v súčasnosti aj vy podobné záväzky, zbavte sa ich čím skôr. Vo vyššom veku si žiaden ďalší leasing nepriberajte. Vstupovať do dôchodkového veku s povinnosťou splácania je totiž veľmi nevýhodné.

Životné poistenie

Životnú poistku ľudia najčastejšie uzatvárajú vo forme investičného sporenia. Suma, ktorú mesačne uhrádzajú, je však rozdelená na 3 časti – poplatky za vedenie účtu, náklady na poistenie a samotné sporenie. Mnohí si tak neuvedomujú, že si v podstate na neskoršie časy šetria len minimálnou čiastkou. Mať životné poistenie je určite vhodné, najmä ak ste živiteľom rodiny. Na slušný dôchodok vám však takáto forma sporenia stačiť určite nebude. Je preto potrebné sporiť aj niekde inde.


Mohlo by vás zaujať: Dedičstvo, ktoré nepoteší: Aké sú vaše práva a povinnosti v prípade dlhu?


Radikálne riešenie – predať byt či dom

Slušne vyžiť na dôchodku sa dá aj tak, ak predáte nehnuteľnosť, ktorú ste počas života nadobudli. Má to však niekoľko háčikov:

 • budete sa musieť presťahovať do podnájmu, v ktorom nemáte garantované dlhodobé bývanie
 • časté sťahovanie dokáže na staré kolená poriadne znepríjemniť život
 • financie za byt alebo dom, ktorý predáte, vám nemusia vystačiť až do vašej smrti
 • nebudete mať nič v osobnom vlastníctve

Svoju nehnuteľnosť preto predajte ako krajné riešenie. Prípadne ju len vymeňte za menší príbytok. Prilepšíte si o pár tisíc eur, no stále budete bývať vo vlastnom.

Bankové vklady

Pokiaľ nie ste expertom na burzu či podielové fondy, zaujímať by vás mali klasické sporiace účty s čo najvyšším úrokom. Samozrejme, aj tu treba zohľadniť faktor inflácie a správnych poplatkov, kvôli jednoduchosti a prehľadnosti by však mohli byť pre vás tou správnou voľbou. Na začiatok postačí, ak sem budete odkladať 50 eur mesačne a postupne túto sumu zvyšovať podľa vašich možností.

Veľkou nevýhodou je dostupnosť týchto nasporených peňazí. Mohlo by sa vám preto ľahko stať, že ich miniete skôr, než odídete do dôchodku. Zariaďte si to preto tak, aby ste od tohto účtu, napríklad, nemali kartu. Výber vás donúti ísť osobne do banky, pričom cestou si tento krok máte možnosť ešte dobre premyslieť. Ak však zaplatíte kartou v obchode, peniaze budú z účtu okamžite odčítané.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (14)

 • Janica 16.07.2019, 22:30

  v dnešnej dobe je vela dochodcov vo finančnej tiesni, maju finančne problemy, splacaju dlhy. Je tam ale aspon vidina toho, že to raz splatia. Aj ja to tak mam a splacam dlhy po manželovi, naštastie mi veritel -Kruk vyšiel v ustrety a už iba rok a dlhov sa zbavim uplne

 • Maňo 23.11.2013, 11:17

  Veru ta. Pán Fico nam zaručil dôstojné dôchodky tak sa neni čoho báť

 • master3 04.04.2012, 21:42

  Je nanič" lebo niet čomu veriť aj ked sa robia reformy tak všetko ovplivňuje životná úroveň" a aj keby že šetríme 50eur. mesačne tak za 20rok. aj to by bolo málo na dôchodky+ 1 pilier je pravdou mladý na to nemislia ani dnešný 40 tníci" naozaj ťažko niečomu veriť!!!!!

 • Miroslav 04.04.2012, 20:42

  mali sme byť všetci vojaci...a nič by sme už neriešili, ved v 40 nmať výsluhový neni asi zlé..xiix

 • MilanM 04.04.2012, 19:06

  Suhlasim s Rastom. Bankari nebudu propagovat, aby ste si peniaze ukladali do investicneho zlata. Nastal by totiz masivny odliv likvidity z bankovych uctov. Dnes nemame peniaze - mame iba menu. Kedze peniaze uz nie su uchovavatelom hodnoty. Jedine zlato a striebro su skutocnymi peniazmi, ktore sa historicky viackrat osvedcili ako jedine skutocne peniaze. Financny system ktory mame dnes, zalozeny na nekrytej mene, resp. krytej iba doverou ludi, moze pomerne rychlo skrachovat, ked ludia prestanu mat doveru v nekrytu menu. FED a ECB hadzu do trhu biliony novych dolarov - myslite si, ze je to kvoli tomu, ze boli vytvorene nove statky a sluzby, ktore opravnuju centralne banky vyrobit nove peniaze? Figu borovu. Je to len zaplata na obrovsky dlh, ktory tlacime pred sebou, a ktory kazdu sekundu narasta. Nic v prirode vsak nemoze rast donekonecna. Ked tento financny system zalozeny na dlhu padne, ludia pridu o svoje uspory a dochodky. Ten, kto bude mat skutocne peniaze, cize realne fyzicke zlato a striebro, ten z tejto kataklizmy vyjde ako vitaz. Este stastie, ze centralne banky nevedia tieto komodity vytlacit v svojich tlaciarnach. Co sa tyka dochodkov, stav spolocnosti je taky, ze väcsina ludi je financne negramotnych. Je to asi zamer, ze sa narabanie s financiami neuci na skolach. Niekto chce, aby narod bol v tomto smere hlupy a nevzdelany. Do dochodku treba odist mlady a bohaty. Pocas zivota si treba vybudovat aktiva (majetok), ktore prinasaju tzv. pasivny prijem. Nie ukladat peniaze do banky. To je najhorsi sposob narabania s peniazmi. Vybudovat si pasivny prijem - to by malo byt celozivotne snazenie kazdeho cloveka. Jedine tak clovek ziska financnu istotu.

 • FFN 04.04.2012, 18:51

  ja som to vyriešil nasledovne: dávnejšie som zobral hypotéku a kúpil byt, nedávno druhú, ktorou som byt vyplatil akúpil k tomu dom (samozrejme som založil obe)... teraz pevne verím, ťe to budem stíhať splatiť a na dôchodok predať byt :)

 • občan 04.04.2012, 17:36

  Prosím Vás nech začnú platiť odvody aj ľudia, ktorí pracujú na dohody, resp. nech zrušia dohody a urobí sa poriadok, že napr. ľudia ktorí berú výsluhový dôchodok pokiaľ budú pracov ať nebudú brať dôchodok Toľko možnopsti tu existuje len či bude vôľa... lebo nie je možné aby cca 500 000 ľudí bolo vonku 400 000 na úrade práce a niektorí majú aj 2-3 práce naprv. v štáítnej a verejnej správe a nakoniec nech konečne aj obyčajný človek dostane plat, z ktorého sa dá vyžiť.

 • MISKO 04.04.2012, 15:24

  čistá teória tento článok. Aj dotazy k tomu tomu nasvedčujú touto rozprávkou oblbujú v Amerike a živia Americký sen. Samozrejme Slovensko neostane pozadu. Revolúciu treba - len "slovač" je už tak utlačená a ustráchaná že nič nebude. Počúvame ako sa ľudom neche robiť, ako zabúdajú pracovať a ako sa zle podniká, aké zlé podnikateľské prostredie u nás je. Pochybujem že to čo si u nás dovolí podnikateľ si dovolí v zahraničí, preto sa sem hrnú. Dôchodku sa nik nedočká( teda spravodlivého) budeme pracovať kým nepadneme ... hurá každej minulej vláde či už pravicovej alebo ľavicovej.

 • Vlado 04.04.2012, 14:29

  Dnešni mladi ludia budu mat namiesto dôchodku jedno hlavne jedlo denne pri takej socialnej politike.Z čoho sporit,ked žijete z minimalnej mzdy od vyplaty do vyúplaty?

 • rasťo 04.04.2012, 14:22

  Ľudia čo stresujete že nebudete mať s čoho žiť. Keď sa bavíte o dôchodku aby som mal potom z čoho žiť tak treba mať správny produkt kde si odkladám peniaze kedy chcem a koľko chcem, kde budem mať peniaze ochránené proti inflácii, devalvácii a menovej reforme, Treba mať taký produkt na ktorý vám nemôže siahnúť polícia ani exekutor a kde aj šetrením si po malých častiach si budem na dôchodku žiť kráľovsky. A jediná možnosť je šetriť si na účet krytý investičným zlatom. Euro za posledných 10 rokov stratilo 56% svojej hodnoty, zlato za posledných 10 rokov malo nárast 436%. Kto dnes nemá aspoň jeden účet v rodine krytý zlatom vedome znehodnocuje svoje peniaze. A pritom je to účet pre ľudí od príjmu 350€ do nekonečna.....

1 2 >

Pridať komentár