Pravdivý príbeh: Dcéru viac zaujíma kariéra ako vlastné dieťa

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Moja dcéra bola vždy veľmi ambiciózna. Robila všetko naplno a tak, ako vynikala v škole, nepoľavovala z nárokov na seba ani neskôr v práci. Myslela som, že keď raz budem babkou, materstvo moju dcéru zmení a ona spomalí.


Pri nedeľných návšteva bol vždy odpoveďou na otázku čo nové, monológ o práci. To bolo stále len také školenie, onaká konferencia. Neraz som uvažovala nad tým, či má moja dcéra aj nejaký súkromný život. Mala, ale trávila ho väčšinou sama a za počítačom. Cez týždeň sa musela stretávať s kopou ľudí a víkendy chcela byť len sama so sebou.

Skoro som spadla z nôh, keď mi Soňa prišla predstaviť Mateja. Konečne niekto, kto ju vytiahne von a prinúti nemyslieť stále len na robotu, ale si život trocha aj užívať. To bola síce len moja predstava lebo v skutočnosti bol aj Matej podobne pracovne zanietený ako moja dcéra. Nechápala som, na čo sa tí dvaja dali vôbec dokopy. Obaja celý deň v robote alebo na nejakej služobke. Robila som si z dcéry žarty, že polievať kvety, keď je preč môžem aj ja, nemusela si na to hľadať priateľa.

Keď mi dcéra po dvoch rokoch oznámila, že budem babkou, bol to pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. V niečo také som už aj prestávala dúfať, pri jej názoroch na manželstvo a materstvo. Vedela som, že Soňa svadbami opovrhuje a takého niečoho sa u nej nedočkám. Dnešné mamičky jej prišli zasa príliš precitlivené a naviazané na deti. Dúfala som, že narodenie bábätka ju načisto zmení.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra zrazu nechce deti, vnúčat sa asi nikdy nedočkáme


Narodenie vnučky naozaj moju dcéru zmenilo. Upokojila sa a konečne bola práca až na druhej koľaji. To, čo sa nepodarilo nikomu z rodiny za celý život, zvládol ten malý človiečik za chvíľu. Soňa si materstvo naozaj užívala a malej sa veľmi venovala.

Po pol roku však prišiel od mojej dcéry ďalší šok, tentokrát nie až taký príjemný. Soňa mi oznámila, že sa musí vrátiť späť do práce. Jej miesto jej síce mal zamestnávateľ podržať, ale doniesli sa k nej reči, že si na to brúsi zuby jej kolegyňa. Vo firme, kde bola súťaživosť a konkurencia vysoká, sa ani nič iné čakať nedalo. Soňa bola nešťastná, pretože klebety sa jej potvrdili a ona si chcela miesto udržať stoj čo stoj.

Presviedčala som ju, nech si to premyslí. Nech ostane s dcérou doma tak dlho, ako sa dá, najmä keď sa nemusí vracať do roboty kvôli peniazom. Čo by som ja za to dala, keď bola Soňa malá, že by som mohla ostať na materskej dlhšie ako rok. Vtedy sa to ale robilo inak a dnes tento luxus mladým závidím. Samozrejme v dobrom. Presviedčanie však bolo neúspešné. Ohrozenie Soninej kariéry bol príliš veľký strašiak. Čím dlhšie ostávala dcéra doma, tým viac bola nervózna.

Keďže ja som bola v tom čase už na dôchodku, o vnučku som sa ostala starať ja. Chvíľu bol v hre aj Sonin manžel. Matej však takisto odmietol odísť z roboty na materskú, pretože sa bál, že by vypadol z pracovného kruhu a stratil kontakty.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Tri mesiace všetko fungovalo, no mne sa po tomto čase ozvali zdravotné ťažkosti a malému žihadlu som nevládala stíhať a ani sa oň starať. Večer som padala unavená do postele a ráno nevládala vstať. Bolesti som ignorovala, zatínala zuby, no lekár bol pri kontrole nekompromisný. Brala som to ako znamenie pre Soňu. Aby odišla z roboty, ktorá ju vyžmýkavala, aj keď ju baví a ostala doma s dcérou. Novú robotu by si našla ľahko, ale chvíle s malou sa opakovať už nikdy nebudú.

Videla som na Soni, že ju to celé vnútorne trápi, ale aj napriek tomu dala dcérku do jaslí a pokračovala v budovaní kariéry. Dokonca mi pri jednej hádke vykričala, že to aj tak celé robí pre malú. Nechce, aby mala také chudobné detstvo ako mala ona a chce jej toho dopriať čo najviac. To sa ma dotklo.

Neboli sme bohatí, ale dcére som dala lásku, venovala všetok čas, ktorý som mohla a vytvorila vrúcny domov. Uvedomujem si, že moja dcéra má však svoje hodnoty nastavené inak. V dnešnej dobe je to asi moderné. Rodičia nahradzujú čas s deťmi vecami a sú spokojní, ako to majú všetko dobre poriešené.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (13)

 • Mendocino 23.07.2019, 18:47

  Dnes si mladé užívajú plnými dúškami, pred rokmi by ich matere vyhnali z domu a otcovia zopár dobre mierených faciek prilepili na dievčinu. Dnes, dieťa v kočíku, ak teda sa po rokoch zo psa predsa nejak stane dieťa, mobil v paprči a má v paži celé dieťa v kočiari. Alebo to nosia ako pytel zemiakov nalepené na sebe, ešte večer sú s deťmi v krčme - no celé zle. Internet a sopľavé kamarátky vedia všetko najlepšie, hlavne nie vlastná mamka či svokra ktorá už dávno za podstatne horších pomerov niekoľko vlastných detí a množstvo cudzích vychovávala, uživila, navarila, zasrané plienky poprala, úlohy s nimi popísala. Čo robíte dievčinky z toho dnes? Flákate sa po baroch, deti u kadekoho v opatere, lebo vy si chcete ísť povyraziť. Celé je to dnes choré!!!

 • Filio 27.04.2019, 05:57

  Nuz ked pahravost a hypoteka nepusti.. Tak takito motroci _, moderny otroci vychovaju take deti ze ich po neskor za par eur na eufanaziu poslu.

 • Stano 17.04.2019, 12:12

  Eva áno chodím medzi ľudí si predstav a už len to sa dívať akí chodia vymódení s mobilmi v ruke a sluchátkami v ušiach a nič ich nezaujíma, sú to takí typickí mámpičisti. Presne ako hovoríš, "je medzi nimi" veľa schopných, česť výnimkám, ale dnešné deti nič nezaujíma. Ale určite by to bolo s nimi lepšie, keby mali vzory a rodičov, ktorí s nimi trávia čas a nemusia si to hľadať inde.

 • Eva 15.04.2019, 11:05

  vždy staršie generácie nadávali na mladšie..neviem či sa pohybuješ medzi mladými ale ja áno a nie je to také zlé ako to popisuješ..je medzi nimi veľa schopných, dobrý, slušných a kreatívnych ľudí..len netreba vidieť iba to zlé...a rozvádzajú sa aj páry kde sa kariéra nerobí.

 • Stano 12.04.2019, 11:55

  Eva, vieš ako by to tu vyzeralo? Nebolo by toľko rozvodov a ani toľko nezaopatrených detí vyrastajúcich v nekompletnej rodine, ktorým sa rodičia nemajú čas venovať a ani ich vychovávať, lebo dnešné decká sú maximálne nevychované a drzé čo nemajú ani základy slušného správania, a keďže rodičia stále pracujú tak majú viac peňazí a decku len šupnú mobil do ruky a je o výchovu a zábavu postarané a potom si nič nevážia, lebo sú maximálne rozmaznané. Asi tak

 • Eva 12.04.2019, 10:57

  pred niekoľkými desaťročiami tu boli jasle plné malých detí..pred viac desaťročiami mali ženy 11 detí..od rána do večera pracovali na poli a starší súrodenci sa starali o mladších..a dnes tu idete ukrižovať ženu ktorá pracuje aj keď je dieťa malé..to čo napísala jej matka je jeden uhol pohľadu..nikde nie je napísané že tá žena je tam 15 hodín denne...prečo majú ľudia ktorí robia kariéru deti? Pretože sú rodina..mamička dosť preháňa..keby mali deti iba ľudia ktorí nemajú kariéru neviem ako by to tu vyzeralo.

 • Stano 12.04.2019, 07:00

  Nie je to len o práci, ale je všeobecne známe, že dieťa si práve prvých 3-5 rokov buduje najsilnejšie púto s rodičmi a vtedy ich aj oboch najviac potrebuje, kedy najviac cíti lásku, istotu a bezpečie rodičov čo má aj rozhodujúci vplyv na jeho Ďalší vývoj. A je na každom, kto si čo nechá pre prácu újsť. Ja som tu pre deti vždy bol a budem a nejaká práca ma v tom neodradí. Bol som pri oboch pôrodoch, prebaľoval som ich a bol pri každom významnom okamihu kedy deti rástli a na toot budem vždy hrdý, inak by som ľutoval ako Oľga. Takže do prdele stále tu ostáva otázka: Keď dvaja majú prácu, z ktorej nechcú poľaviť a o ktorú by mohli počas materskej prísť, tak na ktorého boha si takí ľudia robia dieťa? Len aby tu po nich niečo ostalo a že šak niekto im to vychová? Zobudte sa! A čo má človek z toho života keĎ len pracuje? A to najdôležitejšie mu uniká. žijeme len raz, a áno táto doba je drahá ale prežiť sa dá, je to len o nárokoch, ak chce niekto žiť vo večnom luxuse tak áno musaí makať od rána do večera. Ale dá sa pracovať menej a za menej peňazí ale užívať si to hlavné. A napokon, keď dvaja partneri veľa pracujú, tak sa tak maximálne ešte navzájom odcudzia a ešte aj dochádza k rozvodu a nie len že sa dieťaťu nevenovali, ešte mu aj rozbijú rodinu a rozvedú sa.

 • Oľga 11.04.2019, 17:12

  Milá "žienka", určite aj rola otca je nezastupiteľná na výchove. Ja mám na mysli hlavne ten fakt, že dieťa potrebuje OBOCH rodičov, pričom matka je v ranom veku dieťaťa predsa len niečo viac. Pomôcť môžu starí rodičia, súrodenci, kamarátka, jasle..... Ale funkciu matky nezastúpi nik! Viem to sama podľa seba. Ja som odišla do práce (pracovná doba často do večera, cez víkend) od svojej dcéry, keď mala pol roka. Manžel i moja matka sa o ňu starali príkladne. Ale v tom najkrajšom období sme sa ako matka a dcéra minuli. To považujem za najväčšiu traumu v mojom živote. Moja dcéra mala všetko, čo sa starostlivosti týkalo, ale nemala mňa - citové puto, ktoré sa mi neskôr už nepodarilo nadviazať. A veľmi mi je to ľúto....

 • evelina 11.04.2019, 16:45

  Niektoré mladé ženy naozaj uprednostňujú prácu pred rodinou a dieťaťom, ale sa im nečudujem, život je veľmi drahý.... Hoci dnes môžu ísť na materskú aj muži, urobí tak máloktorý muž, hoci jeho žena má lepšie postavenie aj plat. Pisateľka "vyliala" na dcéru čo sa dalo.... Ale ako "mladá" dôchodkyňa mala problém postarať sa o asi deväťmesačné dieťa,.... "sa ozvali zdravotné ťažkosti a malému žihadlu som nevládala stíhať a ani sa oň starať. Večer som padala unavená do postele a ráno nevládala vstať." Deväťmesačné dieťa (lezúň) a žihadlo??? A vraj "Čo by som ja za to dala, keď bola Soňa malá, že by som mohla ostať na materskej dlhšie ako rok. Vtedy sa to ale robilo inak a dnes tento luxus mladým závidím.". Zabudla krava, že teľaťom bola, aj ona mohla zostať doma, ale kvôli peniazom išla do roboty a dcéru dala do jaslí. Každá doba má svoje plusy a mínusy, ale na dcéru by som nikdy nekydala hlúposti na verejnosti :(((

 • žienka 11.04.2019, 13:41

  Ťažká voľba... Žena po materskej a s dieťaťom je už spolovice odpísaná. Musí obetovať aspoň časť svojho času, ak nie celý. Oľga, zabúdaš na muža! Aj muž by mohol potiahnuť materskú, ak by CHCEL! Obvykle toto bremeno nesú naozaj staré mamy a svokry a mladá potom hovorí: Pomáhajú mi... Obvykle sa babky starajú o dieťa kompletne, vrátane varenia. Ach, keby som aj ja mala takú "pomoc"! Mne nebolo dopriate, mama 100 km ďaleko a svokra v práci. MUSELA som to ťahať sama do 3 rokov, a bolo to naozaj ťažké, to vie len ten, kto to zažije, muž bol stále v robote, ale mužov niekto nerieši, všakže... Ale záleží aj od toho, aké je dieťa: niektorým to vôbec neprekáža a sú absolútne v pohode, aj v jasliach. A nie je to ani zďaleka o karieristkách. Moja svokra mi hovorila, že za soializmu nechávala svojho syna ako 3-ročného pred škälkou SAMÉHO, a ona utekala na 7,00 do roboty. Viete si to dnes vôbec predstaviť, veď by zavolali sociálku! A to dieťa - môj terajší muž - je najsamostatejší človek, akého poznám, a je úplne v pohode. Tak tu nedrístajte.

1 2 >

Pridať komentár