Sójové prudukty a vaše telo: Ktoré sú tie najzdravšie?

Sójová omáčka

thinkstockphotos.com

Sója ako taká patrí medzi kontroverzné potraviny. Jedna časť odbornej verejnosti ju vyzdvihuje, iná zatracuje – a to hlavne z dôvodu, že je ťažko stráviteľná. Navyše veľká časť svetovej produkcie je geneticky modifikovaná, z čoho môžu plynúť viaceré zdravotné riziká. Nemenej podstatný je fakt, že sója je pomerne častý alergén.

Výnimku zo sójových produktov však tvoria tie, ktoré sú fermentované. Vďaka procesu fermentácie dôjde k eliminácii antinutričných látok, tým pádom aj k ľahšej stráviteľnosti, a nárastu niektorých enzýmov a živín – vitamínu K, B vitamínov, vlákniny, proteínov atď. Tak sa z mnohých sójových produktov stávajú pri zvolení správnej úpravy chutné, ale i zdraviu prospešné pochúťky či ochucovadlá jedál. Samozrejme, aj pri fermentovaných sójových produktoch sa treba riadiť pravidlom – všetko s mierou. V každom prípade tieto produkty môžu prispieť k spestreniu nášho stravovania.

Chuť dodajú pokrmom sójové omáčky

Zatiaľ čo v ázijskej kuchyni nechýbajú v žiadnej domácnosti, u nás si na ne stále iba zvykáme. Výroba tradičnej sójovej omáčky vyžaduje pomerne veľa času. Niekedy trvá roky. Počas fermentácie sa sójové bielkoviny štiepia, vďaka čomu je ľahko stráviteľná. Medzi najznámejšie sójové omáčky patrí shoyu. Je kombináciou sójových bôbov a pšenice. Čisto zo sóje vzniká omáčka tamari, ktorá má výraznejšiu chuť a je slanšia ako shoyu. Okrem chute je plusom aj to, že soľ v sójových omáčkach je organicky viazaná.

  • Na čo si dať pozor?

Pri kúpe sójovej omáčky treba dôsledne čítať etiketuvyhnúť sa rozličným náhradám, ktoré často obsahujú glutaman sodný, karamel, sirup, soľ, ďalšie konzervačné látky alebo farbivá.


Mohlo by vás zaujať: Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!


Miso pasta

Ďalším fermentovaným sójovým ochucovadlom je miso pasta. Základom sú, samozrejme, sójové bôby, avšak nechýba v nej buď ryža, alebo jačmeň, alebo pšenica, ďalej soľ, voda a potrebná fermentačná kultúra. Tieto zložky by sa mali nachádzať na etikete tradičnej miso pasty. Ani tento produkt nevznikne z večera do rána. Dĺžka fermentácie trvá v niektorých prípadoch až 3 roky.

  • Na čo si dať pozor?

Miso pastu používajte až pri finálnom dokončení produktu. Ideálne je, ak teplota pokrmu nepresiahne 40 stupňov Celzia, nakoľko sú v miso paste zastúpené prospešné probiotiká.

Tempeh

Tempeh sa na rozdiel od miso pasty nekombinuje s obilninami, ale so strukovinami. Hoci chuť tohto sójového produktu nie je až taká príťažlivá, je veľmi výživný. Možno ho považovať dokonca za pomerne kvalitnú náhradu mäsa, teda tempeh rozhodne ocenia vegetariáni. V sto gramoch je zhruba 17 g bielkovín. Procesom fermentácie dôjde k zvýšeniu zastúpenia niektorých dôležitých živín, napríklad vlákniny, spomínaných proteínov a vitamínov zo skupiny B.


Mohlo by vás zaujať: Tri top potraviny s protiinfekčnými účinkami: Doprajte si ich každý deň!


Natto

V Japonsku je natto syr obľúbeným pokrmom na raňajky v kombinácii s ryžou alebo zeleninou. Je preň typická nie príliš vábna aróma čpavku. O to viac má však pozitív. Vďaka fermentácii je ľahko stráviteľný, vznikajú v ňom prospešné enzýmy a zvyšuje sa obsah niektorých vitamínov, napríklad vitamínu K a B12. Vitamín K je dôležitý pre správnu zrážanlivosť krvi a vitamín B12 pre tvorbu červených krviniek a nervovej sústavy. Navyše má syr natto antibakteriálne účinky a je bojovníkom proti ateroskleróze i krvným zrazeninám.

  • Na čo si dať pozor?

 Ak natto syr zoženiete, dávajte pozor na expiračnú dobu, ktorá zvyčajne nie je dlhšia ako 7 dní. Okrem toho má natto svojskú arómu i chuť, na ktorú nie sme zvyknutí. 


Ktoré sójové produkty si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame