Zelený zákal môže pripraviť o zrak: Objaví sa nenápadne, často o ňom ani nevieme

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Chodíte na preventívne prehliadky zraku?

Zelený zákal sa často objaví nenápadne, že o ňom ani nevieme a môže nás pripraviť o zrak

Zrakom ľudia vnímajú až štyri pätiny všetkých informácií z okolitého sveta. Občasné zahmlené videnie alebo začervenané oči nemusia byť vždy len príznakom únavy. Opätovne sa vracajúce problémy s očami môžu signalizovať vážny problém, špeciálne vo vyššom veku.


Vedie k slepote

Glaukómom v súčasnosti trpí šesť až osem percent populácie, je druhým najčastejším očným ochorením, ktoré vo vyspelých krajinách vedie k slepote. Konečné štádium poškodenia oka spôsobené glaukómom je nenávratné a nedá sa korigovať liekmi či chirurgickým zákrokom.

Zákernosť zeleného zákalu spočíva v tom, že nebolí. Medzi rizikové faktory patrí vek nad 40 rokov, vysoký alebo nízky krvný tlak, ochorenia ciev, cukrovka, migréna, fajčenie a poranenia očí. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť, anatomické zvláštnosti v cestách, ktorými odteká komorový mok, vyplňujúci priestor v oku, ako aj niektoré celkové ochorenia alebo užívanie liekov. Zároveň ním vo vyššom veku trpia častejšie ženy, ako muži.


Mohlo by vás zaujímať: Zelený zákal ohrozuje najmä starších ľudí: Ako ho možno liečiť?


Problémy si ani nevšimneme

„Ochorenie prebieha veľmi asymptomaticky, ak však niekto spozoruje zhoršené videnie, môže ísť už o pokročilé štádium. V základnom odhaľovaní ochorenia sa sústredíme najmä na jedincov, u ktorých sa glaukóm vyskytol aj v rodine, alebo majú zvýšený vnútroočný tlak," priblížila oftalmologička Erika Vodrážková z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

Kontrola vnútroočného tlaku, ktorý je dôležitým faktorom ochorenia, sa nazýva tonometria. Je bezbolestná a trvá niekoľko sekúnd. Merania sa opakujú počas dňa niekoľkokrát pre presnosť, nakoľko tlak kolíše. Výsledok sa vypočíta priemerom všetkých meraní.

Zvýšené hodnoty očného tlaku naznačujú problém a bez preventívneho merania o nich mnohí pacienti ani nemusia vedieť.

Liečba glaukómu sa začína podávaním kvapiek s jednou účinnou látkou. Pokiaľ nie je účinná, možno prejsť až na kvapky s kombináciou štyroch látok.

Pozor na odporúčania

„Pri liečbe je dôležité, aby pacient dodržiaval rady a odporúčania lekára, a v tomto prípade si napríklad pravidelne aplikoval očné kvapky," hovorí oftalmologička Nora Majtánová z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda. Moderné očné kvapky sa podľa nej vyrábajú s pomocou nanotechnológie, čo by v budúcnosti mohlo znamenať menšiu frekvenciu kvapkania. „Tým zníženie vedľajších účinkov kvapiek a zvýšenie komfortu pacienta a kvality jeho života," vysvetľuje Majtánová.


Mohlo by vás zaujímať: Očné choroby číhajú aj na vás: Na čo si dať pozor?


Liečby sú rôzne

Ak ochorenie ďalej postupuje, do úvahy prichádza laserová alebo chirurgická liečba, v rámci ktorej sa vytvorí samotná odtoková cesta. Ak má však pacient pokročilý glaukóm, existuje možnosť vkladania implantátov, ktoré pomáhajú znižovať očný tlak.

Neliečený glaukóm môže viesť k poruchám zrakovej ostrosti až k slepote. Ochorenie sa podľa nej môže skrývať aj za neurčitými príznakmi, napríklad bolesťou hlavy.


Máte skúsenosti so zeleným zákalom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár