Celková anestézia je zásah do organizmu: Ako sa po nej vrátite späť do formy?

Celková anestézia je riadený stav bezvedomia

Celková anestézia je riadený stav bezvedomia (Zdroj: GettyImages)

Celková anestézia (hovorovo aj anestéza, narkóza) je riadený stav bezvedomia, ktorý je potrebný na navodenie stavu bez citlivosti a vnímania bolesti počas operačného výkonu alebo vyšetrenia. Telu dá pomerne dosť zabrať, ako sa teda po tejto procedúre spamätať?

V rámci predoperačných vyšetrení sa stretnete s anesteziológom – špecialistom na „uspávanie“, ktorý zhodnotí váš telesný a zdravotný stav a navrhne anestéziu šitú na mieru. Preto je dôležité, aby ste ho podrobne informovali o všetkých okolnostiach, ktoré môžu výkon anestézie ovplyvniť.

Dôležité je uviesť lieky, ktoré užívate, aj voľnopredajné, to, či fajčíte, pijete alkohol a kávu. Zatajovanie nie je v tomto prípade na mieste, nikotín, alkohol či kofeín sú psychoaktívne látky, ktoré ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu, čo je aj základný účinok anestetík – liečiv podávaných na navodenie znecitlivenia.

Po zobudení

Podľa typu a dĺžky trvania celkovej anestézie sa po prebudení budete cítiť rôzne dlhý čas zmätene, malátne a ospalo. Pripraviť sa môžete aj na zimnicu. Pridružiť sa môžu bolesti hlavy, vracanie, závraty, bolesti svalov, potenie. To sú najčastejšie vedľajšie účinky anestetík. Ubíjajúco tiež môže pôsobiť zákaz prijímania tekutín ešte niekoľko hodín po prebudení. Preto sa pripravte vopred na to, aby ste svoje telo a myseľ dostali čo najskôr znovu do formy.

Dôležité je riadiť sa pokynmi zdravotníckeho personálu, ktorý je prítomný pri prvom vstávaní, dohliadne na to, kedy môžete piť, jesť, navštíviť toaletu. Aby ste dostali zvyšky anestetík z tela von a cítili sa opäť fajn, naplánujte si ešte pred operačným výkonom, alebo zákrokom jednodňovej chirurgie ako sa čo najlepšie vrátiť do bežného života. Potrebné je predovšetkým myslieť na:

  • detoxikáciu
  • jedálniček na zrýchlenie metabolizmu
  • regeneráciu organizmu

Mohlo by vás zaujímať: Žlčníkové kamene vedia potrápiť: Akú stravu si dopriať a čomu sa radšej vyhnúť?


Očista organizmu

Slovo detoxikácia alebo detox ste už určite počuli. Možno ste aj vyskúšali niektoré metódy alebo ste si naopak povedali, že vy to nepotrebujete. Po absolvovaní celkovej anestézie je však odstránenie toxínov z krvného obehu žiadúce a nanajvýš prospešné.

Nemusíte robiť nič zložité. Úplne bežným a dostupným detoxikantom je žihľavový čaj. Najlepšie je použiť čerstvú žihľavu, po zaliatí vriacou vodou vylúhovať 15 minút a vypiť 2-3 šálky denne. Na šálku čaju vám postačí jedna menšia rastlina alebo lyžica sušenej žihľavy. Užívanie by nemalo trvať dlhšie ako 2-3 týždne. K detoxikácii vám dopomôže aj užívanie doplnkov stravy vo forme kvapiek alebo tabliet, najmä:

  • vitamín C – vyberajte si prírodné prípravky bez farbív
  • riasy obsahujúce jód – spirulina, chlorella, kelp
  • bylinné výťažky – tinktúra z púčikov brezy, rozmarínu

Zrýchlenie metabolizmu

Všetko nevhodné, čo sa do tela dostalo, musí sa z neho vylúčiť. Preto sa snažte naštartovať telo tak, aby fungovalo čo najefektívnejšie. Organizmus po záťaži sa zotaví, ak príjme potraviny s využiteľnými živinami, ktoré nezaťažujú tráviaci systém. Snažte sa dodržať tieto zásady:

  • raňajkujte, naštartujete tým metabolizmus
  • jedzte pravidelne, menšie porcie, navodíte tým telu správny rytmus
  • vyberajte si kvalitné ľahko stráviteľné bielkoviny – kyslomliečne výrobky, vajíčka, morské ryby
  • pite dostatočne, v pravidelných dávkach, najmä vodu a nesladené čaje
  • ryby poskytnú okrem bielkovín aj minerály a vhodné tuky
  • dostatočne spite
  • vyhýbajte sa stresu, stresové hormóny brzdia metabolizmus

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Regenerácia

Po absolvovaní celkovej anestézie sa odporúča vo všeobecnosti do 36 hodín vyhýbať týmto úkonom:

  • šoférovaniu
  • práci vo výškach
  • obsluhe strojov
  • právnym úkonom

Po zákroku v celkovej anestézii vás tak skoro domov aj tak nepustia. Dosť často sa vyskytujú aj výkyvy nálady a emočná nestabilita. Preto si aj po prepustení z nemocnice doprajte dostatok spánku, oddych, dychové cvičenia, relaxačné prechádzky a pobyt v prírode (samozrejme v takej miere, aby ste neohrozili svoju rekonvalescenciu). Šetrite sa a využite tento čas na prečítanie knihy, počúvanie hudby či prezeranie fotoalbumov. Takéto činnosti vám umožnia stráviť čas v pokoji, bez zvýšenej námahy a navodia vo vás príjemné pocity.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame