Dávate si pri káve pozor na jej čerstvosť? Ak nie, ide o veľkú chybu!

Zlaté zrnko

Čerstvosť kávy je nesmierne dôležitá (Zdroj: PR článok)

Ešte nedávno sa káva pila hlavne kvôli kofeínu a nedbalo sa tak úplne na kvalitu a triedenie kávových zŕn. Preto bolo potrebné kávu upražiť na tmavo, aby sa zakryli vizuálne aj chuťové nedokonalosti zrna. Neskôr to mohlo byť kľudne aj naopak, že sa káva netriedila kvôli tomu, že ju nikto nevedel správne upražiť. V každom prípade sa prepražená káva voňajúca a chutiaca spáleninou a nedokonalosťami  nechávala zámerne trochu „vyvetrať“ po pražení na vzduchu, aby nedokonalosti neboli príliš intenzívne. Takáto káva síce voňala svojou charakteristickou vôňou, no drvivá väčšina ľudí mi isto prizná, že zvykli piť kávu s cukrom a mliekom aby prekryli tento intenzívny zážitok.

Neskôr sa začali kávovníkové čerešne triediť. Zrelé od nezrelých. A zrnká z čerešní sa tiež začali triediť poškodené od nepoškodených. Tieto kávové zrnká sa začali pražiť svetlejšie na espresso a ešte svetlejšie na filtráciu. V káve sme objavili 1500chutí, z toho sme 700 vedeli identifikovať pomocou vône. Ak však táto čerstvo pražená káva nebola správne uskladnená a zabalená, jej chute a vône sa postupne strácali. Nie že by káva začala byť zlá, ale už v nej nebolo cítiť to množstvo chutí a vôní. Začalo sa hovoriť o tom, že kávu je potrebné degustovať už dva týždeň po pražení a spotrebovať do mesiaca od praženia. Začali vznikať lokálne pražiarne kávy, aby si čo najviac ľudí mohlo dopriať čerstvú kávu. Až sme prišli do súčasnosti.

Prečo sa čerstvosť kávy rieši teraz

Veľké pražiarne (ale aj tie malé, ktoré sa veľkými chceli stať) nedokázali ponúkať svojim zákazníkom vždy tak čerstvú kávu, aby ste ju mohli piť presne druhý týždeň od praženia. Začal výskum v tom, ako sa správa kávové zrnko po upražení a ako docieliť, aby bolo dobre zabalené a vydržalo čo najdlhšie čerstvé. Dnes vieme vďaka obalom s jednosmerným ventilom ( CO2 z praženia sa vytráca von zo sáčku ale vzduch neprúdi dnu), znovu uzatvárateľným zipsom, či aluminiovým obalom docieliť to, že káva vydrží v sáčku čerstvá niekoľko mesiacov. Vďaka vedcom vieme, že ak sa káva praží dlhšie pri nízkych teplotách, tak pri pražení pomalšie narastá, nevytvárajú sa veľké póry a káva aj po otvorení balíka zvetráva pomalšie. Vďaka odborníkom na kvalitu zberu kávového zrna tiež vieme, že káva by sa mala upražiť najneskôr do roka od zberu, kým takzvané embryo (časť kávového zrnka) ešte nie je vyschnuté.

Kedy je káva čerstvá

Káva je čerstvá ak sa:

  • kávové zrnko upraží do roka od zberu
  • upražené kávové zrnko dobre skladuje a kvalitne zabalí a otvorí cca do roka od praženia
  • balíček upraženej zrnkovej kávy spotrebuje do 3 týždňov od otvorenia
  • pripraví kávový nápoj maximálne po 15. minútach od mletia zrnka
  • káva (v prípade že je pripravená za horúca, nie za studena) vypije do 4 minút od prípravy

Na záver

Dnes už to s čerstvosťou kávy netreba až tak preháňať a piť kávu presne na druhý týždeň od praženia. Avšak treba myslieť na to, že káva zvetráva, keď je v kontakte zo vzduchom. Mletá káva zvetráva oveľa rýchlejšie než tá zrnková. Preto si pozrite, ako je zabalená vaša obľúbená káva. Dôležité je tiež, či obal obsahuje jednosmerný ventil a či je na obale uvedený dátum praženia.

VYSKÚŠAJTE SKVELÚ KÁVU OD ZLATÉHO ZRNKA

Zdroj: PR článok
Odporúčame