Chystáte sa na párty? Takto sa vyhnete nepríjemnej „opici“!

párty

sxc.hu

Máte po prehýrenej noci pocit, že vám každú chvíľu vybuchne hlava a žalúdok vám vyhlásil vojnu? Potom vedzte, že to nemusí byť pravidlom. Stačí počas oslavy dodržiavať zopár zásad a večer si môžete vychutnať s pohárikom v ruke, no bez ťažkých následkov nasledujúce ráno. A ak to počas silvestrovského žúru predsa len preženiete, poradíme vám, ako sa na Nový rok dáte rýchlo do poriadku.

Pite s rozumom… Najmä dámy!

Keďže rýchlosť vstrebávania alkoholu závisí od telesnej hmotnosti a špecifických enzýmov, dámy v tomto prípade ťahajú za kratší koniec. S útlejšou stavbou tela sa totiž alkoholické opojenie prejavuje ďaleko rýchlejšie. Ženy navyše disponujú menším počtom látok rozkladajúcich alkohol a na tanieri uprednostňujú ľahšie jedlá – s nižším obsahov tukov. To všetko má za následok, že nežnejšie pohlavie jednoducho znesie menej.

Náročnej noci by mala predchádzať náročná príprava

Ak očakávate, že si štrngnete s niekoľkými priateľmi hneď v úvode a v rovnakom tempe budete pokračovať počas celej párty, nepodceňujte sa. Deň pred oslavou sa do sýtosti vyspite, aby bol váš organizmus oddýchnutý (unavený a depresívny človek sa opije rýchlejšie). Nezabudnite sa dobre najesť a pokojne ochutnajte aj z mastnejších jedál. Nikdy nepite na prázdny žalúdok! Pozor dávajte tiež na aktuálne užívanie liekov – tie by ste mali vysadiť v dostatočnom predstihu.

Ako to neprehnať počas samotnej párty?

Základom primeraného pitia alkoholu je udržiavanie rovnováhy tekutín. Čím viac destilátov vypijete, tým väčšie množstvo vody by ste mali prijať. Práve tekutiny majú totiž pri odbúravaní alkoholu nezastupiteľný význam a sú hlavnou príčinou silných bolestí hlavy – organizmus je jednoducho dehydratovaný. Počas oslavy teda zapíjajte nealkoholickými nápojmi čo najviac a každú hodinku si doprajte pohár čistej vody alebo minerálky. Vaše telo vám to v nasledujúci deň určite oplatí.

Čo sa týka výberu samotného alkoholu, pokiaľ vám to peňaženka dovolí, siahnite po niečom kvalitnejšom. V ideálnom prípade zostaňte jednému druhu verní počas celej noci a zbytočne nekombinujte. Ak milujete šampanské s jahodami, odložte si ho až na polnočný prípitok. Z bubliniek by sa vám totiž zamotala hlava naozaj extrémne rýchlym tempom.

Nezabúdajte na malý snack medzi jednotlivými pohárikmi a pokúste sa nesedieť na jednom mieste. Občas sa prejdite na balkón, k inej skupinke známych či k vedľajšiemu stolu, prípadne si zatancujte. A predtým, ako sa uložíte do postele, nezabudnite na blahodarný prísun tekutín. Ak to váš močový mechúr znesie, doprajte si aj pol litra vody.

Prvá pomoc

V prípade, že ste svoj alkoholický zápas predsa len prehrali, zrejme vás čakajú krušné chvíle. Univerzálny recept na opicu síce neexistuje, niektoré triky by vám však k vytriezveniu mohli pomôcť.

  1. Ak je toho váš žalúdok schopný, čím skôr doplňte potrebné tekutiny.
  2. Pokúste sa vyrovnať hladinu cukru a niečo malé zjedzte. Balzamom môže byť už obyčajná lyžička medu.
  3. Ak žalúdok príliš štrajkuje, skúste ľahký vývar.
  4. Mnohým pomáhajú kyslé chute – šťava zo zaváraných uhoriek, kyslá kapusta či zavináče.
  5. Za vyskúšanie stoja tiež rôzne šumienky typu Bystrinka. Pomáhajú však aj lieky na báze Paralenu či Panadolu.
  6. Káve sa radšej oblúkom vyhýbajte. Enegiu doplňte skôr energetickým nápojom.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame