Máte aj vy predvianočnú nákupnú horúčku? Odborníci vysvetľujú, čo je za tým a ako s ňou bojovať!

Míňanie peňazí je pre mozog istý pocit blaženosti (Zdroj: Freepik/nensuria)

Predvianočné šialenstvo zvyčajne spustí spopularizovaný Black Friday. „Výhodné nákupy a nekonečné zľavy“ spúšťajú v ľuďoch davovú psychózu a nutnosť nakupovania. Vianoce sú skrátka skvelou príležitosťou pre obchodníkov. Ako nepodľahnúť čaru Vianoc a pocitu šťastia z nakupovania? Zbytočné míňanie nesie so sebou zbytočné negatíva. Poradíme vám, ako sa s nimi popasovať!

Decembrová psychológia

Míňanie peňazí je pre mozog istý pocit blaženosti. V mozgu nákupmi aktivujete uvoľňovanie hormónov šťastia, pretože stimulujete „centrum odmien“. Podľa slov neurochirurgičky vzniklo toto centrum pred miliónmi rokov preto, aby nás naučilo vyhodnotiť, čo je potrebné k prežitiu.

Nákup nových vecí mozgu podsúva zvýšenú dávku dopamínu, ktorý navodzuje pocit šťastia. V predvianočnom období je potreba nnákupov omnoho vyššia. Aj preto, že december je zvyčajne mesiacom vyšších výplat a odmien. „Predajcovia veľmi dobre vedia, ako zaujať, aby ľudí nakupovanie bavilo a mali pocit, že seba alebo druhých odmeňujú,“ vysvetlila profesorka neurochrirugie.

Manipulácia reklamou

Je známe, že reklamy manipulujú spotrebiteľmi a to najmä pred Vianocami. Ľudia tak majú tendenciu „zápasiť“ o tú najlepšiu ponuku, aká je na trhu dostupná. Nech sú ponuky akokoľvek lákavé, nenechajte sa oklamať.

„Ľudia sa nechávajú umiesť. Pokiaľ v takomto štýle nakupovania budete pokračovať aj po sviatkoch, môžete si spôsobiť problémy vo vlastnom živote. Či už z finančného alebo vzťahového hľadiska. Také správanie naozaj kopíruje závislosť,“ vypadril sa pre CNN riaditeľ centra pre závislých.

Nákupy si dobre premyslite

Najrizikovejším spôsobom nakupovania sa stali online nákupy. Namiesto toho, aby ste sadli do auta, odviezli sa do obchodu, našli tovar, o ktorý máte záujem a odstáli si nekonečný rad pri pokladni, stačí v pohodlí domova pár ťahov myškou. Tak sa ľahko stane, že kúpiť aj to, čo ste v skutočnosti nechceli.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Koľko nás budú stáť Vianoce? Realita vás môžno šokuje

„Čím menej času máte medzi impulzom a nákupom, tým menej času vám zostane na premýšľanie o tom, či konkrétnu vec chcete alebo potrebujete,“ uvádza finančná poradkyňa.

Darčeky nerobia čaro Vianoc

Rozumieme, že chcete blízkym urobiť radosť a dopriať skvelé darčeky. Myslite na to, že vianočné čaro nespočíva v množstve balíčkov pod stromčekom. Viacerí experti sa zhodujú na tom, že takéto odmeňovanie je celkom zbytočné: „Aj napriek tomu, že chceme svojim blízkym dopriať najlepšie sviatky, väčší počet nákupov a samotných darčekov nás k cieľu nepriblíži. Odmena v podobe dobrého pocitu po nákupoch je extrémne krátkodobá. Po rozbalení všetkých darčekov navyše často dochádza k sklamaniu a výčitkám, že sa minulo až príliš veľa peňazí.“

Ako nepodľahnúť nákupnej horúčke?

Je absolútna hlúposť, aby sme neobdarovali svojich blízkych, na ktorých nám záleží. Ako spoločnosť sa ale potrebujeme naučiť neprepadať davovej psychóze a bezhlavému nakupovaniu. Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že je potrebné si uvedomiť, že sezónny tlak na nákup tovarov pramení u predajcov. Je to ich jedinečná šanca zarobiť…

Snažte sa teda uvažovať s chladnou hlavou – ak je to možné, vyhýbajte sa veľkým obchodným centrám, ktoré sú epicentrom vianočnej psychózy. Choďte tam až v momente, kedy máte darčeky dopodrobna premyslené. A ak si neviete rady, poraďte sa s blízkymi, či danú vec naozaj potrebujú.

Ak sa aj po Vianociach pristihnete, že máte potrebu nakupovať, skúste detox. Ako pri každej závislosti, „odrežte“ sa od svojho pokušenia. Stanovte si januárovú výzvu, počas ktorej si nič nekúpite. Prípadne si peniaze usporte na niečo väčšie, čím si urobíte neskôr radosť…

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku
 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame