Príbeh, ktorý zmenil pohľad na najkrajšie sviatky roku: Vianočná koleda spopularizovala viaceré tradície

vianočná kniha

Kniha Vianočná koleda pomohla šíriť tradície v Anglicku (Zdroj: Unsplash/Sabina Sturzu)

Slávenie Vianoc, tak ako ho poznáme dnes, má za sebou dlhú cestu. Rôzne zvyky sa časom formovali, zanikli alebo sa znovu stali obľúbenými. Vedeli ste však, že k popularite niektorých tradícií prispela aj kniha Vianočná koleda? Nedávno sme vám ju odporučili aj ako knižný tip, ktorý by nemal chýbať vo vašej knižnici. Jej dej sa odohráva vo viktoriánskej Veľkej Británii a dá sa povedať, že v tejto krajine naozaj zmenila pohľad na najkrajšie sviatky roku.

Príbeh Vianočnej koledy určite poznáte, pretože bol spracovaný do množstva filmov a inšpiroval sviatočné časti mnohých seriálov. Rozpráva o neuveriteľne lakomom starcovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý svojou zlobou trápi nielen svoju rodinu a zamestnanca Cratchita, ale aj ľudí z jeho okolia. Práve na Štedrý deň ho navštívi duch jeho kolegu Marleyho, ktorý k nemu pošle duchov minulých, prítomných a budúcich Vianoc. Tí ho majú prostredníctvom vízií naviesť k polepšeniu.

Hitom sa stala okamžite

Hneď ako Vianočná koleda v roku 1843 vyšla, stala sa nesmierne obľúbenou. Príbeh o tom, že sa človek môže zmeniť a šíriť dobro u ľudí zarezonoval až tak, že si z neho vzali príklad, ako treba sláviť Vianoce. O samotnom autorovi, Charlesovi Dickensovi, sa nadnesene hovorí ako o mužovi, ktorý vymyslel Vianoce. A hoci to nie je pravda, určite prispel k tomu, že sa vtedy Vianoce stali obľúbenejšími.

Vo viktoriánskych časoch nemali ľudia veľa energie ani možností oslavovať Vianoce. Museli pracovať dlhé hodiny, často v priemyselných odvetviach, pričom pracovná doba ani podmienky neboli dostatočne regulované. Navyše sa kvôli práci často sťahovali z vidieckych oblastí, v ktorých komunity niektoré zvyky stále dodržiavali. V novom prostredí tak postupne od tradícií upúšťali.

Spomedzi množstva kultúrne významných ľudí, bol práve Dickens v snahe spopularizovať Vianoce tým najúspešnejším. Bolo to najmä preto, že rád spomínal na vidiecke sviatočné zvyky z dôb minulých a zároveň chcel pozdvihnúť sociálne uvedomenie. Námet na dielo pochádzal tiež z vtedajšieho zvyku rozprávať na Vianoce strašidelné príbehy o duchoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Máte už pripravený adventný veniec? Objavte 5 úžasných inšpirácií
Marleyho duch prišiel varovať Scroogea pred nešťastným osudom (Zdroj: Wikipedia Commons/Rackham)

Predstava ideálnych Vianoc

Množstvo nápadov, ktoré ľuďom dodnes spríjemňujú Vianoce, pochádza od Charlesa Dickensa. Spopularizoval frázu „Merry Christmas“, ktorá je dnes už známa po celom svete. Okrem toho vsadil do obdobia sviatkov semienko dobročinnosti a tiež ustálil predstavu, že ideálne Vianoce by mali byť zasnežené.

Podľa jeho životopisca, Petera Ackroyda, si ich vždy predstavoval biele. Pretože také boli až do jeho ôsmych rokov, keď ich trávil na vidieku. Potom jeho otca vzali do väzenia pre dlžníkov a zostala z nich len nostalgia.

Vianočná koleda sa stala hitom, no z Dickensa boháča neurobila. Bolo to preto, že sa tlačila vo veľmi kvalitnom vydaní, ale predávala sa za nízku cenu. Okrem nej napísal ešte štyri vianočné knihy a množstvo sviatočných esejí. A hoci sa všetky jeho nápady neuchytili, týchto päť tradícii pretrvalo dodnes.

Dovolenka na sviatky aj darčeky

Spievanie vianočných kolied: V Anglicku sa v čase vydania knihy považovalo spievanie kolied za staromódne a nudné. Keď ale Dickens zobrazil koledníkov ako nenahraditeľnú časť vianočnej nálady, stalo sa koledovanie znovu obľúbeným.

Platená sviatočná dovolenka: Na prvý pohľad to možno nie je až také zrejmé, no Vianočná koleda nesie silný odkaz na nutnosť pracovnej reformy. Charles Dickens vytvoril taký odstrašujúci výjav toho, čo by sa mohlo stať bohatým šéfom, ak nedajú svojim zamestnancom na čas voľno, že netrvalo dlho a platená dovolenka sa stala normou.

Vianočné stromčeky: V Anglicku neboli vianočné stromčeky spočiatku veľmi rozšírené. Princ Albert si tento zvyk priniesol z Nemecka v roku 1840, ale ľudí hneď nenadchol. Až Dickensovo vyobrazenie stromčeka, pri ktorom sa zhromaždí celá rodina, ich navnadilo zaobstarať si svoj vlastný.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najvyšší čas na vianočnú výzdobu: Ako vybrať farbu?

Vianočné darčeky a pohľadnice: Počas autorovho života sa zvykli dávať darčeky a posielať pohľadnice až na oslavu nového roka. Vo Vianočnej kolede sa však píše o rozdávaní darčekov tak, ako by to bolo vtedy bežné. Odvtedy sa dávanie darčekov postupne stalo ustálenou súčasťou Vianoc.

Duch Vianoc: Dickensov príbeh ale nie je len o dávaní a prijímaní darčekov – je o tom, čo tieto skutky prináša. Duch súdržnosti, štedrosti a dobrosrdečnosti je odkaz, ktorý chcel autor vo svojom diele čo najviac zvýrazniť.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: plnielanu.sk, audiobookstore.com, theguardian.com
Odporúčame