Georgíny sú kvety končiaceho leta a začínajúcej jesene: Viete, ako sa o ne postarať v septembri?

oranžové kvety georgíny

Niektoré kultivary sú vyšľachtené na pestovanie v nádobách (Zdroj: Unsplash/Timo C. Dinger)

Väčšina kvetov vyžaduje slnečné stanovište a georgíny nie sú výnimkou. Na správnom mieste dokážu bohato kvitnúť a aj lepšie odolávať škodcom. Pochádzajú z Mexika, kde zdobili chrámy Aztékov a do Európy sa dostali až o niekoľko storočí neskôr. Dnes sú celkom populárne vo vidieckych, ale aj mestských záhradách. Ako sa o tieto zaujímavé kvety postarať v septembri, aby sme im predĺžili sezónu a tešili nás ešte niekoľko týždňov?

Ako podporiť krásu kvetov georgíny?

Georgíny alebo inak povedané dálie sa vyznačujú širokým výberom druhov. Nižšie, stredne vysoké aj veľmi vysoké, jednofarebné aj viacfarebné a tiež aj plnokveté alebo rôznotvaré kvety. Výber je naozaj bohatý a plusom je tiež to, že sú to trvácne hľuznaté rastliny. Nevyžadujú náročnú starostlivosť, ale zopár tipov k starostlivosti sa vždy hodí.

1. Na podporu ďalšieho kvitnutia pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety

To je bežné aj pri iných kvitnúcich rastlinách. Georgína týmto spôsobom presunie energiu na tvorbu nových kvetov a nie na tvorbu semien. Odkvitnuté kvety majú špicatý tvar, zatiaľ, čo nové kvety majú guľatý tvar. Striháme ich ostrými nožnicami až po spodnú sadu listov.

2. Hnojiť georgíny v septembri už nie je úplne vhodné

Mohlo by viesť k tomu, že rastlina vytvorí hľuzy, ktoré nestihnú do zimy vyzrieť. Všetko však závisí aj od počasia, ak boli dostatočne hnojené v júli a v auguste, pravdepodobne už nepotrebujú septembrovú dávku hnojiva.

3. Aj v septembri kontrolujeme celkový stav rastlín

Rôzne choroby a škodcovia môžu spôsobiť zvlnenie listov georgíny. Najskôr skontrolujeme kvety, stonky a listy, a ak sa nezdá, že by na vine boli škodcovia, možno je vlnenie listov spôsobené nedostatočným zavlažovaním. Ak sú rastliny výrazne napadnuté škodcami alebo chorobami, možno ich bude potrebné úplne zlikvidovať pred zimou.

V prípade, že na záhrade pestujeme viacero druhov, je dobré ich mať všetky označené. Po lete skontrolujeme štítky, či sú ešte viditeľné. To nám pomôže so správnym roztriedením hľúz pri ich vyberaní zo zeme a so zimným uskladnením.

4. Pravidelné strihanie georgín podporuje tvorbu kvetov

Najvhodnejší čas na strih je skoro ráno, keď je vonku chladnejšie. Kvety je vhodné dať do vedra so studenou vodou aspoň na 30 minút pred tým, ako ich vložíme do vázy. No a potom im samozrejme treba meniť vodu, aby vo váze vydržali asi 4 až 7 dní v dobrej kondícii.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, countryhomeandblooms.com
Odporúčame