Okázalý glamour štýl v interiéri: Takto si vytvoríte luxusnú eleganciu aj u vás doma

Glamour štýl v interiéri

Glamour štýl vyžaruje noblesu, luxus a okázalosť aj vďaka jedinečným svietidlám (Zdroj: Freepik/vecstock)

Dizajnový štýl glamour je synonymom noblesy, okázalosti a elegancie. Nesie v sebe určitú teatrálnosť, no zároveň je príjemný a reprezentatívny. Ak túžite po tom, aby váš dom vyzeral ako z časopisu o interiérovom dizajne, tu niekoľko tipov a trikov, ako si ho vytvoriť.

História štýlu Glamour – odkaz na Art Deco

Okázalý a elegantný štýl glamour sa zrodil z historických koreňov, ktoré sa najviac približujú umeleckému štýlu Art Deco. Ten položil základy pre niečo, čo dnes považujeme za synonymum pre sofistikovaný luxus.

Art Deco vzniklo v 20. rokoch 20. storočia a charakterizovala ho kombinácia moderného dizajnu s remeselnou dokonalosťou. V tomto období sa často využívali drahé a exotické materiály ako ebenové drevo či slonovina a zároveň nové technológie a materiály ako chróm, nehrdzavejúca oceľ a plasty. Vplyv Art Deco sa aj dnes prejavuje v používaní luxusných materiálov, výrazných geometrických vzorov a lesklých kovov, čo dodáva moderným interiérom šmrnc a eleganciu.

Ako si zariadiť interiér v glamour štýle

Ako sme už naznačili, glamour sa pýši použitím lesklých povrchov, kvalitných materiálov a sofistikovaných detailov, ktoré dodávajú interiéru nádych noblesnej okázalosti. Interiér v tomto štýle preto rozhodne nepatrí do chaty, drevenice či na vidiek. Je to mestský dizajn, zľahka vytvárajúci atmosféru dych berúcich apartmánov hviezd zo zlatej éry Hollywoodu. Zariadiť si bývanie v tomto štýle však nemusí zruinovať váš rozpočet, pokiaľ viete, ako na to.

1. Sofistikované farby a materiály

Pre vytvorenie tej správnej atmosféry je potrebné vyberať farby a materiály, ktoré vyžarujú eleganciu a luxus. Glamour štýl vytvára tak trochu únik z každodenného života a lesk je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Typickým znakom sú kovy ako zlato, striebro, mosadz, či meď, často v kombinácii s výraznými farbami.

Sýte odtiene červenej, bordovej a tmavomodrej sú typické pre glamour štýl, no nechýbajú ani čierna, tmavosivá alebo fľaškovo zelená. Jemnejšie farby ako ružová či slonovinová dodajú sofistikovanosť a romantiku. Môžete vyskúšať aj originálne kombinácie farieb ako bordová s fialovou alebo tmavozelená s ružovou, ktoré vytvoria nevšednú atmosféru. Inšpirujte sa tiež štýlom Art Deco, ktoré je známe pre svoje výrazné geometrické vzory, často zvýraznené zlatými alebo striebornými líniami na tmavšom podklade. Tieto farby a motívy dodajú priestorom jedinečnú eleganciu a luxusný vzhľad.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Interiérový dizajn z ďalekého Japonska: Hitom roka sú prvky wabi-sabi, ich jednoduchosť očarí aj vás
Obývačka v štýle Glamour
Výrazné farby a metalické detaily v obývačke v štýle Glamour (Zdroj: Freepik/vecstock)

2. Kvalitný a jedinečný nábytok

Nábytok v glamour štýle by mal byť elegantný a nápadný. Základom sú zaujímavé solitéry, sektorový nábytok sem určite nepatrí. Pohovky a kreslá sú oblé, čalúnené a s premyslenými detailmi. Charakteristické sú aj elegantné stolíky s mramorovou doskou a kovovými nohami v zlatom či medenom odtieni.

Pri zariaďovaní vášho interiéru si môžete zvoliť jeden výrazný solitér v elegantnom vintage štýle, prípadne s náznakom barokových tvarov a doplniť ho elegantnými, no menej nápadnými kúskami. Do obývačky sa hodí aj nábytok s lesklým povrchom, ako napríklad zrkadlové komody či lakované konzolové stoly, ktoré dodajú vášmu interiéru šmrnc. Ústredným prvkom spálne zas môže byť veľká čalúnená a pohodlná posteľ spolu s dekoratívnymi nočnými stolíkmi s hladkým povrchom a kovovými detailmi.

Jedáleň v štýle Glamour
Elegantná jedáleň v štýle Glamour (Zdroj: Unsplash/spacejoy)

3. Elegantné doplnky a dekorácie

Atmosféru bývania v štýle Glamour podčiarknu tie správne doplnky. Perfektne hladké povrchy, kovové prvky a zaujímavé textúry dodajú vášmu interiéru charakter. Skombinujte napríklad lesklý kovový stolík s výrazným kobercom s vysokým vlasom.

Pohovky doplňte honosnými vankúšmi v zamatovom, damaškovom či kožušinovom prevedení. Hojnosť luxusných látok ako hodváb, zamat, satén alebo brokát vytvorí pocit pohodlia a exkluzivity. Aj menšie detaily, ako sú vázy, misky alebo svietniky, vedia vyčarovať ten správny vzhľad. Ideálne sú hladké kovové alebo keramické so zaujímavou textúrou.

Zrkadlá sú jedným z hlavných prvkov glamour štýlu. Sú ideálne na vytvorenie ilúzie väčšieho priestoru a vytvárajú atmosféru luxusu a elegancie. Často sa používajú zrkadlá v Art Deco alebo barokovom štýle s lesklým kovovým a bohato zdobeným rámom.

Vzory a ornamenty majú v štýle glamour dôležitú úlohu. Použite textilné doplnky s výraznými extravagantnými, ale aj jemnými motívmi, ako sú kvety, rastliny či geometrické tvary. Celkový dojem podčiarknu brokátové, šifónové, alebo zamatové závesy a paravány s metalickým efektom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP: Aj zo starého oblečenia sa dajú vyrobiť praktické veci
Spálňa v štýle Glamour
Pohodlná posteľ a kožušinové doplnky v spálni v štýle Glamour (Zdroj: Unsplash/spacejoy)

4. Výrazné a dizajnové svietidlá

Kľúčovým prvkom glamour interiéru je osvetlenie, ktoré podčiarkne lesk kovových povrchov a doplnkov. Do obývačky je ideálny veľký ústredný krištáľový luster, ktorý okamžite zaujme pozornosť. Okrem neho použite aj doplnkové osvetlenie – stojanové, stolové a nástenné lampy s lesklými kovovými detailmi a s mäkkým teplým svetlom. Pri výbere sa zamerajte na svietidlá v retro a vintage štýle.

S týmito jednoduchými tipmi si môžete vytvoriť interiér, ktorý bude pôsobiť elegantne a luxusne. Experimentujte s používaním kontrastov – napríklad hladkých a štruktúrovaných povrchov, mäkkých a tvrdých materiálov alebo lesklých a matných povrchov. Pozor však, aby ste neskĺzli do gýčovitosti, preto to s doplnkami nepreháňajte.

Je lepšie mať niekoľko výrazných kúskov, než preplnenú miestnosť. Kľúčom k úspechu je kombinácia kvalitných materiálov, štýlového nábytku a sofistikovaných detailov.  Tie dokážu zmeniť akýkoľvek interiér na miesto plné šarmu a štýlu.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame