Slovák dováža kávu z Honduraského pralesa: Teraz ju môžete ochutnať aj vy

Kávu z Hondurasu môžete ochutnať aj vy (Zdroj: PR článok)

Kávová kultúra na Slovensku napreduje míľovými krokmi. Dlhé roky u nás dominovala horká a silne upražená káva, pričom na jej kvalitu sa až tak nehľadelo. Situácia sa však mení a jedným z ťahúňov zmeny je aj Peter Szabó vlastniaci Slovenskú pražiareň kávy COFFEEIN. Rast mu otvára nové  možnosti, vďaka ktorým na Slovensko prináša už aj kvalitnú kávu z unikátneho prostredia honduraského pralesa.

Svoju podnikateľskú kariéru začínal ako distribútor už upražených káv, neskôr začal pražiť vlastné vzorky a dnes je ešte ďalej. Snaží sa o to, aby kávu nekupoval len v dostupných veľkoskladoch, ale aby navštevoval priamo nezvyčajné kávové farmy a slovenskému zákazníkovi sprostredkoval niečo iné. Nejakú nadhodnotu. Po novom aj chuť stredoamerického pralesa.

Len si to predstavte: vo vlhkom prostredí plnom zelene rastú medzi vysokými stromami kávovníky. Niektoré sú také „zašité“, že sa k ním treba presekávať mačetami. A presne túto kávu s neobyčajnými chuťovými vlastnosťami sa Peter rozhodol privážať na Slovensko.

Kávu z Hondurasu môžete ochutnať aj vy (Zdroj: PR článok)

Farma ležiaca hlboko v pralese

„Farma Jerusalén leží hlboko v pralese a kávovníky na nej rastú v divokej forme,“ prezradil Peter Szabó v rozhovore pre náš web. „Vlastní ju farmár José, ktorého predkovia prišli do Hondurasu pred približne 150 rokmi. Pustili sa do pestovania kávy a skúsenosti si odovzdávali z generácie na generáciu.“

„Keď som spoznal celý príbeh, ktorý za Josém a jeho rodinou je, veľmi sa mi zapáčil. Okamžite som začal skúmať možnosti, ako sa tam dostať a nedávno som si tento sen splnil. Josého som spoznal osobne a bol to silný zážitok. Strávili sme spolu pár dní a o káve som sa toho veľa dozvedel. O to viac ma mrzí, že na Slovensku je kvalitnej kávy zatiaľ veľmi málo.“

Kávu z Hondurasu môžete ochutnať aj vy (Zdroj: PR článok)

Ako kúsok Hondurasu preniesť na Slovensko

Bežný našinec ani netuší, aká veľká takáto farma môže byť. V Brazílii sú aj také obrovské farmy, ktoré by ste autom neprešli ani za dve hodiny. V Hondurase je to však o niečo iné. Káva sa zväčša pestuje v kopcoch a jednotliví farmári nevlastnia také veľké pozemky. Do pestovania však vkladajú srdce.

„Farma Jerusalén nie je obrovská, dookola ju prejdete tak za hodinku,“ odvetil Peter Szabó. „Z celosvetového hľadiska je to malá farma, ale presne niečo také som hľadal. Vnímam to tak, že kúsok Hondurasu a pre nás absolútnej exotiky takto vieme priniesť na Slovensko.“

Kávu z Hondurasu môžete ochutnať aj vy (Zdroj: PR článok)

Kávovníky vo svojom prirodzenom prostredí

V tejto súvislosti vraj ani nie je celkom fér používať slovo farma. A už vôbec nie plantáž. Je to totiž prales. „Veru tak. Je to prales, v ktorom rastie všetko možné a ktorý je poriadne hustý. Sú tam banánovníky, rôzne stromy a kríky, no a medzi tým všetkým aj kávovníky. V stromoch je obrovské množstvo vtákov, ani by ste neverili. Tie sú najlepšími hnojičmi pôdy a okrem toho likvidujú možných škodcov.“

„Zaujalo ma napríklad aj to, že medzi kávovníkmi neboli vyšliapané žiadne cestičky. Teda možno aj boli, ale rýchlo zarástli. Doslova sa treba s mačetami prebojovávať cez porast. Keď k tomu prirátate vlhkosť a blato, nie je to bohviečo. Všetko je to kopcovitý terén, neustále si treba dávať pozor a po malej chvíli ma už poriadne boleli lýtka. Zberačov obdivujem, pretože tí majú na sebe ešte aj ťažké vedro, do ktorého kávu zbierajú. Nemôže to robiť hocikto,“ dodal Peter Szabó.

Kávu z Hondurasu môžete ochutnať aj vy (Zdroj: PR článok)

Ochutnajte čerstvo praženú zrnkovú kávu z pralesa

Ak vás tieto slová zaujali a mysľou ste sa preniesli do prostredia honduraského pralesa, máme pre vás dobrú správu. Kávu od farmára Josého teraz môžete ochutnať aj vy.

Zaujíma vás ako chutí káva vo svojej najčistejšej a najprírodnejšej podobe? Káva, ktorá rastie divoko v pralese bez ľudského zásahu a bez postrekov? Objednať si ju môžete na Petrovom e-shope s kávou COFFEEIN.

Zdroj: PR článok
Odporúčame