Kontroverzná pochúťka husacia a kačacia pečeň: Niektorí ju milujú, v Česku je zakázaná

Foie Gras zákaz

Foie Gras je luxusná delikatesa z husacej alebo kačacej pečene (Zdroj: GettyImages)

Stavíme sa, že o foie gras ste už počuli. Nejde o novodobú pochúťku. Na jedálných lístkoch reštaurácií je už niekoľko rokov, avšak až teraz sa vo veľkom hovorí o ukončení konzumácie foie gras. Prečo?

Pôvod foie gras

Táto, pre niektorých špecialita, pre iných odpornosť najvyššieho zrna, pochádza z juhozápadného Francúzska. Jej pôvod by sme mohli nájsť v kraji zvanom Aquitánsko. Ľudia tu foie gras konzumovali najmä pri sviatočných príležitostiach. Podávali ju ako studené predjedlo. Foie gras naniesli na opečenú bagetu, pridali figový alebo brusnicový džem a pokrm bol hotový.

Delikatesa alebo produkt týrania zvierat?

Foie gras v preklade znamená tučná pečeň. Pochádza z husacej alebo kačacej pečene. Za na pohľad delikatesou sa však skrýva priam až nehumánne zaobchádzanie so zvieratami. Ako informuje aj Sloboda zvierat„Na výrobu tejto pochúťky musí pečeň zvieraťa narásť do enormných veľkostí – cca desaťkrát viac, než je normálna veľkosť pečene.“

Spôsob, ako to dosiahnuť, je jednoduchý. Zvieratá sú častokrát chované v klietkach, v ktorých sa nedokážu ani pohnúť. K tomu sú prikrmované viackrát denne. Slúži na to dlhá tuba, ktorá je zavedená vtákom do hrdla. Už krátko po kŕmení zvieratám spôsobuje obrovské problémy. Vtáci sa nedokážu nadýchnuť a trpia tiež ťažkou hnačkou. Všetko to môže viesť až k zástave dýchania.

Zjednodušene povedané – to, čo niektorí nazývajú delikatesou, je v skutočnosti konzumácie nezdravého zvieracieho orgánu. Ako ďalej popísala Sloboda zvierat: „Pečeň zvieraťa je obalená tukom a chorobne prerastená – 86 % tuku a 260 mg cholesterolu na 100 g foie gras.“

Pozor na legislatívu

Ohľadom foie gras sa vedú dlho spory a snaha o úplné zakázanie tohto produktu. Výroba foie gras je zakázaná v niektorých štátoch, medzi ne patrí napríklad Česko, Rakúsko, Izrael, Nemecko či Taliansko a ďalšie. Problém však je, že zákaz zahŕňa iba výrobu, nie predaj produktu. Na Slovensku nie je v súčasnosti predaj foie gras zakázaný. Pred tým, ako si nabudúce objednáte túto pochúťku, zamyslite sa preto nad jej cestou na jedálenský stôl.

Chutí vám foie gras?

Zdroj: plnielanu.sk, slobodazvierat.sk
Odporúčame