Kúpeľná starostlivosť pre všetkých: Ako ju získať a čo robiť, aby stála čo najmenej?

Zlaté kúpele Veľká Fatra (zdroj: kúpele Turčianske Teplice)

Dva roky s pandémiou nám ukázali, aké krehké vie byť naše zdravie a aké ťažké je získať ho spať. Ako nám k jeho prinavráteniu môže pomôcť kúpeľná liečba a ako sa k nej dostať čo najvýhodnejšie, sme sa rozprávali s MUDr. Mariánom Markechom, MPH, riaditeľom úseku liečebnej starostlivosti v Zlatých kúpeľoch Turčianske Teplice

MUDr. Marián Markech (zdroj: Zlaté kúpele Turčianske Teplice)

Pobyty v kúpeľoch sú pomerne drahé a prevláda názor, že aj v prípade, že Vám zdravotnú starostlivosť prepláca poisťovňa, stále vás pobyt v kúpeľoch stojí nemalé peniaze. Kúpeľná starostlivosť a liečba je vnímaná ako veľmi drahá. Je to naozaj tak? 

Záleží od toho, do ktorej indikačnej skupiny patríte, teda či máte nárok na kúpeľnú liečbu kompletne hradenú poisťovňou (indikačná skupina A), alebo si jej časť hradíte z vlastných zdrojov (indikačná skupina B, kde zdravotnú starostlivosť uhrádza poisťovňa, klient si ale hradí sám náklady na ubytovanie a stravovanie) alebo si celú liečbu hradíte z vlastných zdrojov. Do ceny kúpeľnej liečby sa premietajú okrem cien procedúr a medicínskych výkonov aj náklady na zdravotnícky a obslužný personál, náklady na ubytovanie, stravovanie a samozrejme na ňu vplýva aj dĺžka pobytu. V každom prípade si ale treba uvedomiť, že investovaním do kúpeľnej liečby investujete do svojho zdravia – je to liečba bez akýchkoľvek nežiadúcich účinkov liekov, založená na využití prírodných liečivých zdrojov s dokázateľnými liečivými účinkami, pod dohľadom odborného personálu – erudovaných lekárov, zdravotných sestier, fyzioterapeutov… Z môjho pohľadu je prínos kúpeľnej liečby enormný a nazval by som ho priamou investíciou do vlastného zdravia. Treba si uvedomiť, že sa jedná o liečbu čisto prírodným spôsobom, bez negatívnych vedľajších účinkov, preto by sme ju mali využívať v čo najširšej miere. Ak by sme používali kúpeľnú liečbu v oveľa väčšom rozsahu a už v počiatočných štádiách ochorení, ušetrili by sme náš organizmus od negatívnych vedľajších účinkov bežne používanej farmakologickej liečby. 

Aké mám teda možnosti, ak sa chcem liečiť takýmto prírodným spôsobom? Poisťovňa zrejme nepreplatí liečbu len tak hocikomu.

Na to, aby Vám kúpeľnú liečbu preplatila poisťovňa, musíte spĺňať prísne kritériá. Kúpeľná starostlivosť je ústavnou zdravotnou starostlivosťou, ktorej predchádza ambulantná zdravotná starostlivosť alebo hospitalizácia. Teda v zdravotnej dokumentácii pacienta musia byť záznamy o uvedenej poskytnutej zdravotnej starostlivosti, o tom, že pacient sa dlhodobo liečil na konkrétnu diagnózu. Alebo že mal úraz či operáciu, ktorá si vyžaduje následné doliečenie v kúpeľoch. Lekár nemôže predpísať kúpeľnú starostlivosť pri prvých príznakoch ochorenia, ako prvú zdravotnú starostlivosť. To by mu poisťovňa neschválila. Ak nespĺňate podmienky poisťovní, ale radi by ste sa liečili v kúpeľoch, ostane Vám možnosť prísť na kúpeľnú liečbu ako samoplatca. 

Čo teda musím urobiť, aby som sa na kúpeľnú liečbu dostal ako poistenec? 

O kúpeľnú liečbu musí požiadať sám pacient, lekár mu ju ale môže odporučiť. Návrh na kúpeľnú liečbu primárne vypisuje lekár – špecialista, ale podľa platnej právnej úpravy môže poukaz na kúpeľnú starostlivosť vypísať aj všeobecný lekár na základe nálezu príslušného lekára špecialistu. Podmienkou pre schválenie návrhu na kúpeľnú liečbu revíznym lekárom zdravotnej poisťovne je, aby všetky zákonom predpísané klinické a laboratórne vyšetrenia, ktoré je potrebné doložiť k vypísanému návrhu na kúpeľnú liečbu, neboli staršie ako tri mesiace. Pacienti vo veku nad 70 rokov musia mať naviac v návrhu na liečbu uvedené aj výsledky interného vyšetrenia. Osobitným prípadom sú pacienti po úrazoch a operáciách. U pooperačných a poúrazových stavoch, resp. indikácií viazaných na predchádzajúcu hospitalizáciu, musí byť k návrhu priložená kópia prepúšťacej správy z príslušnej hospitalizácie. Odporúčam pacientom, aby sa o možnosť absolvovať kúpeľnú liečbu intenzívne zaujímali a porozprávali sa o nej so svojím lekárom.

Aká je ďalšia cesta návrhu na kúpeľnú liečbu?

Návrh pacient doručí na pobočku svojej zdravotnej poisťovne, kde ho posúdi revízny lekár zdravotnej poisťovne – nesprávne vyplnený návrh vráti na doplnenie alebo ho zamietne, ak nespĺňa zákonom stanovené kritériá, prípadne si vyžiada doplnenie chýbajúcich údajov alebo prepracovanie návrhu. Návrh na kúpeľnú liečbu, ktorý spĺňa zákonom stanovené kritéria, musí zdravotná poisťovňa schváliť. O schválení kúpeľnej liečby následne informuje poistenca listom, na ktorom nájde aj zoznam kúpeľných zariadení, ktoré sú na základe indikácie vhodné a oprávnené liečiť pacientov s tým ktorým ochorením. Z tohto zoznamu  u indikačnej skupiny B si sám pacient vyberá zariadenie, v ktorom chce kúpeľnú liečbu absolvovať. V prípade indikačnej skupiny A liečebné kúpele určí poisťovňa, pacient ale môže na návrh v hornej časti vyznačiť svoju preferenciu a poisťovne to zvyknú akceptovať. 

Zlaté kúpele Veľká Fatra (zdroj: kúpele Turčianske Teplice)

Naozaj si môžem vybrať, do ktorých kúpeľov chcem ísť?

Áno, môžete, pod podmienkou, že dané kúpele liečia indikáciu, pre ktorú Vám bola schválená kúpeľná liečba. Indikácie jednotlivým kúpeľov schvaľuje Ministerstvo zdravotníctva SR a musia byť riadne zdokumentované. Napríklad Zlaté kúpele Turčianske Teplice sú vďaka svojej prírodnej liečivej minerálnej vode vhodné pre liečbu ochorení pohybového aparátu, pre liečbu stavov po úrazoch a operáciách pohybového aparátu, pre liečbu obličiek a močových ciest, neurologických, gynekologických ochorení a ochorení tráviaceho ústrojenstva, chorôb z povolania a aj ako podporná liečba po liečbe niektorých onkologických ochorení.

Ak nie som sledovaný v žiadnej špeciálnej ambulancii, nemal som úraz, ani operáciu a ostane mi len možnosť ísť do kúpeľov ako samoplatca, oplatí sa mi ísť tam na pár dní? Predsa len, štandardná kúpeľná liečba trvá tri až štyri týždne…

Ak nemáte nárok na kúpeľnú starostlivosť ako poistenec, dá sa predpokladať, že Váš zdravotný stav je pomerne dobrý a teda nepotrebujete liečbu v až takom rozsahu. V každom prípade je ale pre organizmus prínosné, ak mu doprajeme oddych, relaxáciu a zároveň preventívne posilňujeme imunitu. Aj pár dní v kúpeľoch dokáže neuveriteľne uvoľniť napätie, zmierniť stres a napomôcť celkovej psychickej rovnováhe. Vezmite do úvahy kľud, ktorý v kúpeľoch panuje, pridajte k tomu liečivé účinky termálnej minerálnej vody a napríklad masážnych procedúr. Už pri 20 minútovom kúpeli v turčianskej termálnej minerálnej vode dochádza k zlepšeniu cirkulácie krvi a lymfy, tlakom voda pôsobí ako bandáž, uľahčuje cvičenie a pohyb, uvoľňuje stuhnuté kĺby a svaly. Na kúpeľ v termálnej liečivej minerálnej vode reaguje organizmus zvýšením povrchovej teploty tela a zapojením nervového, kardiovaskulárneho, dýchacieho, endokrinného a imunitného systému. Minerálne látky z vody vstupujú do kože a následne hlbšie do organizmu. Kúpeľom v takejto liečivej vode sa zníži krvný tlak, rozšíria sa cievy a kúpeľ tak má celkový relaxačný a regeneračný efekt, aj v krátkom čase. Trojdňový pobyt Vám môže dať pocit, že ste si oddýchli, načerpali novú energiu a to je nesmierne dôležité pre naše fyzické a psychické zdravie a pre posilnenie imunity. 

Takže za mňa jednoznačne môžem povedať, neváhajte a vyberte si z ponuky pobytov v Zlatých kúpeľoch Turčianske Teplice.

Zdroj: PR článok
Odporúčame