Magické ovocie noni: Zlepší náladu, upraví trávenie a bojuje proti rakovine

Noni

thinkstockphotos.com

Priam zázračné účinky týchto exotických plodov objavujeme postupne aj u nás. Ovocie noni pochádza z polynézskych ostrovov a preto bolo až donedávna v Európe málo známe. Tichomorskí domorodci však jeho liečivú silu poznajú už tisícky rokov.

Zázračná rastlina

Latinský názov tejto rastliny je Morinda citrifolia a má podobu kra, ktorý dorastá až do výšky 8 metrov. Plody sú tvarom podobné borovicovej šiške s typickými škvrnkami na povrchu. Noni rodí ovocie po celý rok, úroda môže byť aj niekoľko stovák kilogramov. Noni sa práve vďaka týmto vlastnostiam spomína už aj v Biblia ako strom života.

Čím je noni zvláštne

Domorodí liečitelia už oddávna používali noni na liečbu rôznych ochorení, potlačenie bolesti a omladenie tela. Používali pritom všetky časti rastliny – listy, korene, kôru, semená, kvety i plody. Tradične sa používali pri liečení zápalov, kožných problémov nevoľnosti, otravy jedlom, menštruačných bolestiach, hnačke, zápche a dokonca aj malárie. Najcennejšia časť je plod, ktorý je veľmi výživný. Zvláštnosťou ale je, že ho po odtrhnutí nie je možné skladovať dlhšie ako 3 dni, preto sa k nám dostáva v podobe štiav a džúsov. Tie sa vyrábajú zo zrelých plodov, ktoré sa nasypú do veľkých nádob, kde zmäknú a začne z nich vytekať tmavo sfarbená šťava. Keďže noni má antibakteriálne a protiplesňové účinky, nezačne kvasiť. Vyznačuje sa typickou horkou chuťou, ktorú majú na svedomí práve účinné látky, preto sa džús z noni riedi vodou.


Mohlo by vás zaujať: Exotické ovocie na vašom tanieri: Vyskúšajte nové chute a potešte svoje zdravie


Prírodný liek

Noni obsahuje veľké množstvo látok, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Bojuje proti kvasinkám, má antibakteriálne účinky a pôsobí preventívne aj proti nádorom. Šťava z noni pomáha pri liečbe mnohých chorôb:

  • depresívne stavy, výkyvy nálad, migrény
  • nespavosť, roztrieštené vedomia, fóbie
  • bolesti rôzneho pôvodu (bolesti hlavy, menštruačné bolesti)
  • vysoký krvný tlak
  • cukrovka
  • predmenštruačný syndrómom (PMS)
  • zníženie imunity
  • alergia, astma
  • zápalové stavy šliach, mazových vačkov, mandlí
  • poruchy trávenia

Pozitívne účinky tejto rastliny zabezpečuje mnoho jej zložiek, medzi ktoré patria aminokyseliny, enzýmy, vitamíny, minerálne látky, xeronín, proxeronín, skopoletin a ďalšie. Práve xeronín, má mimoriadne dôležitý vplyv na ľudské telo, pretože riadi fyziologické procesy, vrátane tvorby hormónov, regeneráciu buniek a tlmí pocit bolesti. Látka skopoletín zase podporuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním, rozširuje cievy, upravuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, pomáha pri astme, alergii, zápaloch, opuchoch a ochoreniach kostí a kĺbov. Podporuje správnu funkciu epifýzy a zvyšuje tak produkciu hormónov melanín a serotonín, ktoré sú známe aj ako hormóny dobrej nálady, čím prechádza zmenám nálady a upokojuje organizmus. Okrem toho noni obsahuje 18 aminokyselín, ktoré podporujú spevňovanie svalov a zabraňujú ich ochabovaniu. Sodík, draslík, železo, mangán, ktoré sa v noni nachádzajú prispievajú k potrebným denným dávkam minerálov. Pretože noni zvyšuje výmenu látok medzi bunkami, má výnimočný regeneračný účinok.


Mohlo by vás zaujať: Ovocie a zelenina v zime: Je zdravšie mrazené, sterilizované či dovážané čerstvé?


Prevencia proti rakovine

Najcennejším prínosom noni pre ľudské zdravie je jeho schopnosť bojovať proti rakovine. Viaceré lekárske štúdie, zverejnené v Americkej národnej medicínskej knižnici (US National Library of Medicine), ukazujú pozitívne účinky noni pri prevencii nádorových ochorení, napr. rakoviny pľúc, rakoviny pečene. Noni je výnimočné v boji proti rakovine vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

Je pomerne drahá

Keďže ide o dovážanú surovinu pomerne náročnú na spracovanie, ceny šťavy z noni sú pomerne vysoké. Liter v bio kvalite vychádza približne na 20 eur, jednodňová dávka je pritom 30 ml. Užíva sa nalačno pred jedlom. Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy ani pre deti do troch rokov.


Vyskúšali ste už šťavu z exotického ovocia noni? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame